Joseph Kony je brutálny zločinec, ktorý v strednej Afrike 25 rokov zabíjal deti, ich matky i otcov. Začiatkom marca sa meno tohto vodcu povstaleckej Armády božieho odporu rozhodli spropagovať aktivisti zo skupiny Neviditeľné deti.
Ich polhodinové video sa stalo hitom vďaka Facebooku a Twitteru. Rozpráva príbeh muža, ktorý dal uniesť asi 30-tisíc detí a so svojou armádou zabil ďalších 30-tisíc ľudí na severe Ugandy. Video už na YouTube videlo vyše sto miliónov ľudí a prekladá sa do mnohých jazykov. Taký ohlas nikto nečakal.
Mesiáš
S odkazom, že sociálne siete sa dajú využívať aj na prospešné veci, nielen na šírenie fotiek z párty, šíria video aj ľudia, ktorí ani len netušia, kde sa Uganda nachádza. Mimochodom, v strede Afriky medzi Južným Sudánom, Konžskou demokratickou republikou, Keňou Rwandou a Tanzániou.
Video nebude jedinou Konyho vizitkou. Po celom svete chcú aktivisti vyvesiť plagáty, šíriť prívesky a nálepky s tvárou ugandského povstaleckého vodcu. Konyho chcú zasadiť medzi negatívne postavy histórie, ako sú Adolf Hitler, Saddám Husajn či Josif Stalin. Nezabil síce toľko ľudí, no zrejme len preto, lebo na to nemal možnosti.
Kony sám seba štylizuje do postavy mesiáša a chce nastoliť štát vybudovaný na základe prísneho výkladu Desiatich Božích prikázaní. Neprekážalo mu pritom vraždenie kňazov či misionárov, detských vojakov získaval aj v kresťanských sirotincoch. Keď bolo treba, stal sa moslimom či ateistom.
Jeho prvými obeťami boli paradoxne jeho bojovníci. Deti, ktoré si svet nevšímal, preto o nich aktivisti hovoria ako o neviditeľných. Pre sever Ugandy však únosy detí boli veľmi skutočné, z rodín zmizli tisíce detí.
Bojovníci strávili celé svoje detstvo v džungli.
FOTO - SITA/AP
Zabi alebo zomrieš
Deti unášali už ako sedemročné. Mnohé prinútili zavraždiť vlastnú rodinu či mačetou zmrzačiť susedov, a odviedli ich do džungle. Ak neposlúchli, zomierali ony.
Z dievčat tu urobili sexuálne otrokyne, z chlapcov vraždiace stroje. V čase, keď sa majú deti učiť o láske a hodnotách, trénovali, ako čo najúčinnejšie zabíjať alebo týrať.
Pod vplyvom drog a propagandy, podľa ktorej je Kony jediným spravodlivým v boji proti bezbožnej a skorumpovanej vláde, potom napádali dediny, kde unášali ďalšie deti. Nerozmýšľali, len počúvali príkazy.
So svojimi bojovníkmi tyranizoval Kony severnú Ugandu od roku 1987. Jeho boj mohol spočiatku fungovať len preto, že ho podporoval viac ako miliónový kmeň Ačoliov. Tvrdil, že len títo ľudia vedia vládnuť krajine.
Podporila ho aj sudánska vláda v Chartúme, ktorej sa počas občianskej vojny hodila akákoľvek nestabilita južnej časti, ktorú spravovali jej nepriatelia.
Tých, ktorí sa k nemu nepridali, označoval Kony za kolaborantovskorumpovanej vlády. A takí si podľa jeho propagandy zaslúžia smrť. Deti poslúchali a vraždili.
Aj vtedy, keď prišiel rad na spriatelených Ačoliov. Ani z nich sa všetci ku Konymu nepridali, a preto si podľa jeho logiky zaslúžili smrť.
Najhoršie roky jeho tyranie, keď sa ho bála celá severná Uganda a v krajine sa nedalo pohybovať, lebo na každej väčšej ceste mal svojich ozbrojencov, sa však už skončili.