NEW YORK. Odsúdenie medzinárodného spoločenstva si vyslúžil štátny prevrat v Mali, kde vojenské jednotky zvrhli vládu prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého.
Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok vyzvala na "okamžité obnovenie ústavného poriadku a demokraticky zvolenej vlády".
Podobne odsúdila vojenský puč aj Európska únia. Európska komisia zastavila svoju rozvojovú činnosť v krajine.
Svetová banka, Africká banka pre rozvoj oznámili, že zastavujú všetku pomoc, dokiaľ kríza v krajine nebude vyriešená.
Spojené štáty americké spolu s odsúdením puču vyhlásili, že zvažujú budúcnosť svojej vojenskej pomoci pre Mali.
Pozastavili platnosť ústavy
Vzbúrení vojaci v Mali po stredajšom útoku na prezidentský palác uzavreli všetky hranice a vyhlásili, že v západoafrickej krajine prevzali moc. Prezidentský palác v hlavnom meste Bamako vyplienili.
Vojenská chunta vyhlásila, že musela zakročiť pre neschopnosť vlády čeliť povstaniu Tuarégov na severe krajiny.
Skupina niekoľkých desiatok rebelujúcich vojakov používa názov Národný výbor pre nastolenie demokracie.
Chunta po prevzatí moci oznámila pozastavenie platnosti ústavy a rozpustenie štátnych inštitúcií, no ubezpečila, že má záujem o návrat civilného režimu.
Zatiaľ nie je presne známe, čo sa stalo s doterajším malijským prezidentom Amadouom Toumanim Tourém po tom, ako prezidentský palác v Bamaku obsadili vojaci.
Podľa nemenovaného zdroja, ktorý citovala tlačová agentúra AFP, však Touré nočné udalosti prežil bez ujmy na zdraví a nachádza sa na bližšie nešpecifikovanom "bezpečnom mieste".
Prezident vojakom unikol
Vládny predstaviteľ informoval, že prezident Touré nie je v rukách vzbúrencov a že útočisko našiel v armádnom tábore, chránenom jemu lojálnymi jednotkami.
Keďže hranice sú uzavreté, v krajine uviazol kenský minister zahraničných vecí Moses Wetangula s delegáciou.
Západoafrická regionálna organizácia ECOWAS vyhlásila, že správanie vzbúrených vojakov je "trestuhodné". Africká únia (AÚ) označila prevrat za zásadné zhoršenie situácie v Mali.
Svoju pomoc pre tento štát na protest pozastavilo aj Francúzsko, bývalá koloniálna mocnosť v Afrike.
Mali si nemôže dovoliť bojovať
Malíjčania sa skôr či neskôr dohodnú, k občianskej vojne nedôjde, povedal pre SME rozvojový pracovník Marek Soos.
Čo presne robíte v Mali?
"Som tu od apríla 2011 a pracujem to pre medzinárodná mimovládku ADRA Mali. Pracujeme na niektorých projektoch zameranych na zlepšenie poľnohospodárskej produkcie, hygieny a na podpore gramotnosti vidieckeho obyvatelľstva."
Prekvapil ľudí prevrat?
"Už od januára bojuje malíjska armáda na severe krajiny bojuje proti tuarégskym rebelom, ktorý sa snažia o nezávislý štát. Situácia priamo súvisí s ukončením vojny v Líbyii, keďže sa odtiaľ do krajiny dostali ozbrojené vojenské oddiely z bývalej Kaddáfiho armády. Malíjska armáda sa sťažovala na nedostatočnú podporu zo strany prezidenta, zlé vedenie vojenských operácií, nedostatok munície a jedla pre vojakov, čo vyvolalo povstanie vojakov.
Súčasný prezident Amadou Toumani Touré vládne desať rokov, o mesiac tu majú byť voľby, nechce už kandidovať.Je preto dosť nepochopiteľné robiť prevrat dva mesiace pred oficiýlnym odstupením prezidenta. Teda súčasná situácia je, aj nie je prekvapením."
Ako to teraz vyzerá v uliciach? Je nebezpečné chodiť po vonku?
"Vzbúrení vojaci vyhlásili zákaz vychádzania, zavreli všetky úrady, banky, obchody, hranice a letisko až do budúceho utorka. Boje neboli zamerané voči civilistom. Napriek zákazu vychádzania však boli nejakí ľudia na ulici, no nepremávala hromadná doprava.Stále jazdia taxíky."
Ako to vnímajú bežní ľudia?
"Niektorí sa vzbúrených vojakov zastávaju, že prezident nebol schopný adekvátne riešiť situáciu na severe, čo vyvolalo straty na ľudských životoch - vojakov aj civilistov a množstvo ľudi na severe muselo z regiónu ujsť. Veľká väčšina situáciu považuje za úplne zbytočnú.
Krajina okrem vojny na severe smeruje ku potravinovej kríze - nastáva tu podobná situácia ako minulý rok v Africkom rohu - hladomor, kvôli slabej minuloročnej úrode. Niektoré oblasti na severe sú už teraz bez potravín, sezóna dažďov sa začína v máji, júni s najbližšou úrodou v októbri, teda krajina je závisla od zahraničnej pomoci. Má dosť vlastných problémov na to, aby si mohla dovoliť úplne zbytočný konflikt a zhoršenie celkovej bezpečnostnej situácie."
Zasiahla situácia aj Vašu prácu?
"Vyhlasenie zákazu vychádzania a celkové zhoršenie bezpečnosti, len zdržuju celú situáciu a pomoc ľuďom, ktorý ju teraz potrebujú. Podobná situácia je aj v ďalšich krajinách vychodneho Sahelu, no tam sa aspoň nebojuje."
Čaká krajinu občianska vojna?
"Neverim, že by malo dôjst k takémuto vyhroteniu situácie. Krajina okrem Tuarégov na severe je viac menej homogénna, resp. medzi etnickými skupinami nie je rivalita a neznášanlivosť. Takmer všetci sú tu moslimovia - neradikálna forma islamu, teda ani z náboženského hľadiska nie sú predpoklady, že situácia sa môže vyhrocovat."
Matúš Krčmárik