PRAHA, BRATISLAVA. Česká obdoba slovenskej Gorily by sa mohla volať Mazánek.
Týmto oslovením nazýval v telefonátoch z roku 2007 vtedajší pražský primátor a podpredseda ODS Pavel Bém lobistu Romana Janouška.
Z nahrávky, ktorú získal denník MF DNES, vyplýva, že riaditeľmi pobočiek pražskej zdravotnej poisťovne sa stali ľudia, ktorých chcel lobista.
Prevahu mal Janoušek Fakty
Kto je kto?
Pavel Bém – bývalý primátor Prahy za ODS. Na magistráte má za sebou viaceré kauzy, teraz je len radovým poslancom snemovne. Roman Janoušek – lobista. Oficiálne nevlastní žiadny podnik, no má kontakty a vplyv, vďaka ktorým je miliardárom. Hovorí sa, že bol skutočným vládcom Prahy. Vít Bárta – de facto šéf Vecí verejných. Na rozbeh strany vraj dostal peniaze aj od Janouška, odpočúvania mala jeho bezpečnostná agentúra viac ako dva roky v trezore.
Ani jeden z nich nikdy nepopieral, že boli priatelia, pravidelne spolu chodili hrávať tenis.
No v týchto nahrávkach nehovoria len o športovaní, ale aj o obchodoch na pražskom magistráte, o územnom pláne či o personálnych nomináciách do zdravotnej poisťovne.
A prevahu mal pri rozhovoroch Janoušek, od ktorého si Bém a jeho podriadení pýtali radu alebo požehnanie na to, aby sa obchod uskutočnil.
Janoušek Bémovi, ktorý v tom čase patril medzi najpopulárnejších politikov ODS, vybavoval aj osobné veci. V jednom rozhovore ho primátor požiadal o chladničku na víno.
„Vplyv lobistov je taký veľký, že ide o dysfunkciu štátnej správy, keď klientelizmus a korupcia začínajú ohrozovať parlamentnú demokraciu,“ napísala v roku 2007 česká tajná služba BIS, keď mapovala prepojenie českých biznismenov na politiku. Zrejme tak vznikla nahrávka.
Nič sa však nevie o ďalšom vyšetrovaní, aj keď sa službe podarilo získať cenné dôkazy.
K nahrávke sa dostal investigatívny novinár MF DNES Jaroslav Kmenta, keď skúmal pozadie Víta Bártu, neoficiálneho šéfa vládnej strany Veci verejné.
Bártova bezpečnostná agentúra ABL mala záznam v trezore už od jesene 2009, zistil Kmenta.
Podplatená BIS? Ako sa tam dostala, nevie, no ABL už v minulosti získavala informácie podplácaním policajtov. BIS únik nahrávky popiera.
Bém na obvinenia odmieta reagovať. „Ľudia sa spolu bavia o hlúpostiach, o ženách, jedle, krčmách, práci a napríklad aj o územnom pláne,“ poznamenal pre MF DNES. Nahrávku si však odmietol vypočuť.
Jeho stranícky šéf a premiér Petr Nečas zodpovednosť odmieta. Po nástupe vraj vplyv Janouška zastavil, Bém už nie je vo vedení strany a je len radovým poslancom.
Od Bártu však bude chcieť počuť, prečo zbieral kompromitujúce materiály.
Bárta čaká na aprílový rozsudok. Ako prvý aktívny politik je obvinený z korupcie a hrozí mu šesť rokov.