BRATISLAVA. K Titanicu, ktorý už skoro sto rokov odpočíva na dne Atlantiku, v minulosti viedli viaceré výpravy. Slávny vrak fotil aj James Cameron, režisér filmového Titanicu.
Vedia, kde čo je
Fakty
RMS Titanic
Najväčší parník na svete vyplával zo Southamptonu 10. apríla 1912. Po náraze do ľadovca sa potopil o päť dní neskôr. Zahynulo pri tom 1500 z 2500 ľudína palube.
Nikto však nedokázal urobiť také komplexné snímky, aby bol vidieť celkový obraz, ako parník ležiaci štyritisíc metrov pod hladinou mora vyzerá. Až doteraz.
V roku 2010 podnikol expedíciu k Titanicu Oceánografický inštitút v americkom meste Woods Hole.
Stála niekoľko miliónov dolárov, no výsledky, ktoré v najnovšom čísle publikuje americký magazín National Geographic, sú jedinečné. Prvýkrát sa podarilo urobiť komplexný obraz, ako vrak po sto rokoch vyzerá.
Expedícia, ktorá trvala dva mesiace, snímala potopenú loď do posledného detailu.
Tri robotické sondy zachytávali stovky fotografií za sekundu. Tie neskôr v štúdiu dali dokopy.
„Teraz vieme, kde sa všetko nachádza,“ povedal magazínu Bill Lange z inštitútu, ktorý vedie laboratórium, kde sa nafotené snímky dávali dohromady.
„Po sto rokoch sa svetlá konečne zažali,“ povedal pre National Geographic.
Ako Manhattan s baterkou
Dať dokopy mozaiku trvalo vedcom mesiace. Teraz však majú presný obraz, ako v súčasnosti vyzerá kedysi najväčší parník na vode.
„V minulosti snaha spoznať Titanic bola, akoby sme sa snažili spoznať Manhattan v polnočnej búrke s baterkou,“ povedal pre magazín James Delgado z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru.
Fotografie vyšli pár týždňov predtým, ako uplynie storočnica od potopenia slávneho parníka.
Titanic vyplával na svoju prvú cestu z anglického Southamptonu 10. apríla 1912. Päť dní na to sa po náraze do ľadovca v Atlantickom oceáne potopil spolu s asi 1500 ľuďmi na palube.