Kancelár v rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého týždenníka Zeit odmietol tvrdenia, podľa ktorých bude vylúčením účasti Nemecka na americkom vojenskom útoku na Irak ohrozená transatlantická spolupráca.
Nemecko chce naopak prejaviť partnerské stanovisko svojim právom, ktoré získalo účasťou na bombardovaní Juhoslávie silami NATO na jar 1999 a neskôr podporou americkej kampane v boji proti terorizmu.
Washington musí s Berlínom konzultovať nielen spôsob a harmonogram, ale aj dôvod akejkoľvek operácie, zdôraznil Schröder, ktorý zároveň odmietol nedávne vyhlásenia amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Ten uviedol, že politika izolácie irackého prezidenta Saddáma Husajna nebola úspešná.
Kancelár, ktorý v prieskumoch pred septembrovými voľbami zaostáva za konzervatívnym vyzývateľom Edmundom Stoiberom, podľa vlastných slov zaradil otázku Iraku do predvolebnej kampane vzhľadom na to, že kvôli dôležitému stretnutiu ministrov NATO ju nemožno odkladať.
Schröder minulý týždeň oznámil, že Berlín neprispeje k prípadnej Spojenými štátmi vedenej vojenskej kampani ani vojakmi ani financiami. Stoiber tvrdí, že nemecké ozbrojené sily nemôžu prevziať ďalšie úlohy, no jeho poradca pre zahraničnú politiku odmieta vylúčiť účasť Nemecka na ofenzíve proti Iraku.