Vojaci už týždne žiadajú vládu, aby im dodala lepšie zbrane v boji proti povstalcom.
BAMAKO. Vzbúrení vojaci v africkom štáte Mali vystúpili dnes v štátnej televízii a vyhlásili, že prevzali moc a majú v úmysle odovzdať ju novej, demokraticky zvolenej vláde.
"Rozhodli sme sa zobrať zodpovednosť do svojich rúk a skoncovať s neschopným režimom prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého," oznámil kapitán Amadou Sanogo, ktorý sa stal predsedom novovytvoreného Národného výboru pre obnovu demokracie a štátu (CNRDR).
Sanogo tiež vyzval na zachovanie pokoja a odsúdil rabovanie.
Zároveň obvinil Tourého vládu zo zlyhania, keďže nedokázala ukončiť povstanie separatistov na severe Mali.
Zákaz vychádzania
Vzbúrení vojaci uviedli, že rozpúšťajú štátne inštitúcie, pozastavujú platnosť ústavy a zavádzajú okamžitý zákaz vychádzania až do odvolania, informovala tlačová agentúra Reuters.
Vojaci v noci na dnes zaútočili na prezidentský palác v malijskom hlavnom meste Bamako, na protest proti tomu, ako vláda pristupuje k povstaniu separatistických nomádov na severe africkej krajiny. Útok sa zmenil na štátny prevrat. Vojaci palác obsadili a o čosi skôr aj štátnu televíziu a rozhlas.
Vzbúrenci zatkli niekoľko ministrov
Pri nepokojoch a streľbe, ktorá sa strhla v okolí prezidentského paláca v metropole, zahynulo niekoľko ľudí. Vzbúrenci zatkli niekoľko ministrov. Miesto pobytu prezidenta Tourého nebolo známe, ale údajne sa nachádzal niekde v bezpečí.
Vojaci najprv v stredu počas protestu žiadali viac zbraní v bojoch proti separatistickým Tuarégom na severe Mali. Tento konflikt totiž spôsobil, že z krajiny ušli za posledné mesiace tisíce obyvateľov.
Prezident je po prevrate údajne v bezpečí; USA odsúdili puč
Prezident afrického štátu Mali Amadou Toumani Touré je po vojenskom prevrate v bezpečí, útočisko našiel v armádnom tábore, chránenom jemu lojálnymi vojakmi. Informoval o tom dnes poradca malijského ministra vnútra.
Spojené štáty odsúdili násilné prevzatie moci v Mali a vyzvali na okamžité nastolenie ústavnej vlády. Podobne vojenský puč v Mali už predtým odsúdila Európska únia. Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyzvala "na obnovenie ústavného poriadku a uskutočnenie demokratických volieb v najkratšom možnom čase".
Poradca malijského ministerstva vnútra podľa agentúry AP uviedol, že prezident Touré sa nachádza vo vojenskom tábore s vojakmi, ktorí mu zostali verní. Nebolo možné nezávislým spôsobom overiť, či tomu tak skutočne je.
Najnovší vývoj v Mali je výrazným zásahom do vývoja jednej z mála pomerne stabilných demokracií v regióne.
Povstalci z radov Tuarégov v súvislosti s prevratom dnes vyhlásili, že im neprehľadná situácia v Bamaku pomôže v boji o odštiepenie severu územia Mali, obývaného nomádmi.