Johannesburg 9. júna (TASR) - Tisíce obyvateľov Juhoafrickej republiky dnes prišli vzdať hold 12-ročnému juhoafrickému chlapcovi Nkosimu Johnsonovi, africkému symbolu boja proti AIDS, ktorý 1. júna podľahol tejto chorobe.
Na pohrebe sa zúčastnilo približne 5000 ľudí vrátane juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho, členov jeho kabinetu a zambijskej hlavy štátu Kennetha Kaundu, považovaného za popredného afrického aktivistu v boji proti AIDS, ktorý priletel do JAR špeciálne pri tejto príležitosti.
Na smútočnom ceremoniáli sa dostala vládna politika v oblasti boja proti HIV a AIDS pod paľbu kritiky zo strany biskupa metodistickej cirkvi v južnej Afrike Mvumea Dandalu.
Prínos Nkosiho ako statočného bojovníka vyzdvihol zambijský prezident, podľa ktorého jeho posolstvo pomohlo prelomiť mlčanie o tomto probléme na africkom kontinente. Ako ďalej dodal, práve Nkosi zjednotil príslušníkov bielej a tmavej pleti v krajine zmietanej rasovou diferenciáciou ešte sedem rokov od nástupu demokracie.
Nkosi sa stal hlavnou postavou boja proti HIV a AIDS v roku 1997, keď skupina rodičov protestovala voči jeho prijatiu do školy v zámožnejšej štvrti Johannesburgu kvôli nakazeniu vírusom HIV. Do povedomia širokej verejnosti sa dostal aj v polovici minulého roka, keď stál v obleku a kravate na pódiu pred tisíckami delegátov 13. svetového kongresu o AIDS v Durbane.
Tenkým hlasom rozprával o tom, ako stratil matku. Zároveň vyzval vládu, aby aspoň tehotným ženám infikovaným vírusom HIV bezplatne poskytla liek AZT, pôsobiaci proti pôvodcom smrteľného syndrómu, aby sa nenakazilo ešte aj nenarodené dieťa - tak, ako sa to stalo aj jemu. Koncom minulého roka postihla chlapca ďalšia rana, keď po mozgovej príhode zostal pripútaný na lôžku a lekári mohli konštatovať už len jeho blížiacu sa smrť.
Chlapec sa narodil v roku 1989 v Johannesburgu už s vírusom HIV v krvi. Ako dvojročného ho opustila jeho biologická matka vzhľadom na negatívne reakcie okolia. V roku 1997 sama na následky HIV podľahla.
Podľa aktuálnych odhadov je v JAR vírusom spôsobujúcim AIDS infikovaných približne štyri a pol milióna ľudí, teda každý piaty dospelý. Denne sa v krajine narodí asi 200 infikovaných novorodencov - štvrtina z nich zomrie pred dovŕšením druhého roku života. Lieky, ktoré priebeh ochorenia spomaľujú, si môže dovoliť len málokto.