Zástavy, vlajky a červená farba na tvár sa predávajú všade. V dave s nimi vidieť mladých ľudí i rodičov, ktorí do zástav zahalili svoje deti.
Na tuniskom bulvári Avenue de France pred národným divadlom, kde sa začali demonštrácie proti prvému zvrhnutému diktátorovi arabskej jari bin Alímu, zažívate demokraciu v priamom prenose.
Výročie nezávislosti Tuniska od Francúzska z roku 1956 prilákalo na miesto revolúcie, ktorá vlani spustila vlnu protestných hnutí v arabskom svete, tisícky ľudí najrôznejších záujmov.
Ženy i salafisti
Podľa tuniského novinára je to nový fenomén.
„Doteraz Deň nezávislosti patril hlavne politikom, podpora v uliciach bola malá. Ľudia chcú teraz ukázať, že sú hrdí Tunisania bez vplyvu krajín Perzského zálivu,“ hovorí tuniský novinár Fathi B'chir, ktorý sa s nami prechádza farebným davom.
Mladé ženy nesú veľkú tuniskú zástavu a skandujú: „Chceme sekulárnu republiku!“ Opodiaľ stoja salafisti s čiernymi vlajkami.
To sú tí, ktorí žiadajú prísnejšie uplatňovanie islamských zákonov v krajine a v dave ich je menšina. Hádajú sa s ďalšou skupinou zrejme menej nábožne založených mužov, inde zasa s rozčúlenou ženou, hlúčik okolo nich sa rozširuje.
Hlúčikov na bulvári je požehnane, tvoria sa náhodne okolo každej skupiny, ktorá živo diskutuje o politike či o náboženstve. Väčšina len počúva a užíva si to.
Je deň voľna a po rokoch cenzúry môže každý vyjadriť svoj názor. „Máme po takom dlhom období deficit diskusie. Dnes má preto každý čo povedať,“ hovorí B'chir.
Sloboda prejavu je Tunisanom vzácna. Aj žene, ktorá čaká na príchod Ježiša Krista a teší sa, že revolúcia bola aj u nás.
FOTO - AUTORKA
Žena s transparentom v arabčine postáva pri jednom z hlúčikov. Na otázku odpovedá, že má na ňom napísané Ježiš, Mohamed a Budha sú bratia. Pani Rahíja Hassani hovorí, že na revolúciu čakali roky, nechce vojny a čaká na príchod Ježiša Krista.
Hneď sa okolo nás vytvorí zhluk ľudí a počúvajú. Žena sa lúči s tým, aby sme aj u nás spravili revolúciu. uspokojí ju, že sme už jednu pred 23 rokmi mali.
Strach a náboženstvo
Policajti postávajú a zdravia sa s okoloidúcimi aj novinármi. Nemajú veľa práce. Policajný komisár konštatuje, že na bulvári Avenue de France bolo asi 20-tisíc ľudí.
V októbri minulého roka si Tunisania v prvých slobodných voľbách zvolili dočasnú vládu, v ktorej je najsilnejšou stranou islamistická Ennahda. Spolu s dvoma sekulárnymi stranami pripravujú novú ústavu a majú vyhlásiť prezidentské voľby.
Rozpory medzi tými, ktorí chcú silnejší vplyv náboženstva, a tými, ktorí chcú viac demokracie, sa zväčšujú.
„Máme strach, aby neboli v ústave priveľké odkazy na náboženstvo. No kým môžeme protestovať, kritizovať, kým máme slobodu slova, nemám obavy,“ dodáva novinárka Olfa Belhanin, z denníka La Presse.
Autor: Z Tunisu od našej redaktorky Ely Rybárovej