PRAHA, BRATISLAVA. Vláda Petra Nečasa zrejme prežije tretí pokus opozície odvolať ju.
Sociálni demokrati (ČSSD) ju spolu s komunistami chceli v utorok večer zvrhnúť po tom, čo oznámila úsporné opatrenia, ktoré počítajú so zvýšením sadzby DPH, zmrazením dôchodkov a prepúšťaním štátnych zamestnancov.
Opozičných 81 hlasov im však nestačí, koalícia sa chystala hlasovať jednotne. Ak by sa o dôvere hlasovalo v apríli, vláda by si taká istá nebola.
Viac ako opozícia ju ohrozuje súdny proces s faktickým šéfom koaličnej strany Veci verejné Vítom Bártom a nespokojné davy v uliciach.
Verdikt rozhodne
Česká vláda
Hlasovania o dôvere
v histórii samostatného Česka sa opozícia pokúšala vysloviť vláde nedôveru deväťkrát, úspešná bola len raz, podarilo sa jej to v marci 2009, keď padla vláda Mirka Topolánka, v čase českého predsedníctva v EÚ.
O tom, či pravicová vláda vydrží do konca volebného obdobia, sa môže rozhodnúť začiatkom apríla, keď padne rozsudok v prípade Víta Bártu, ktorý je obvinený z korupcie za to, že mal spolustraníkov podplácať.
Podľa odborníkov to oslabí stranu i vládu bez ohľadu na to, či Bártu odsúdia, alebo nie.
„Bude to o elementárnej politickej kultúre a to nebudú môcť koaliční partneri ignorovať,“ hovorí pre SME sociológ Ivan Gabal.
Koaličná TOP 09 pre Lidové noviny potvrdila, že ak súd uzná Bártu za vinného, rozmýšľa o odchode z vlády.
To už TOP 09 sľubovala, keď premiér Nečas odmietol pridať podpis Česka pod fiškálnu zmluvu s tým, že nechce byť súčasťou protieurópskej vlády.
Ani opozícia, ani koaliční partneri však nie sú nespokojní s kabinetom tak ako Česi v uliciach. Podľa marcového prieskumu agentúry STEM sú Česi z politiky znechutení. „
Počet nerozhodnutých voličov je vysoký a vysoký je i počet tých, ktorí nie sú ochotní menovať žiadnu politickú stranu, ktorej by dali hlas. To svedčí o rozladenosti veľkej časti verejnosti,“ píše sa v prieskume.
O podobnostiach medzi protestmi u nás a v Česku píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Ulica sa hnevá
Minulý týždeň tisíce Čechov v niekoľkých mestách protestovali proti vláde.
Pridali sa k tzv. Holešovskej výzve, ktorá vznikla na konci minulého roka a žiada demisiu vlády, odstúpenie prezidenta Klausa a zastavenie reforiem či cirkevných reštitúcií.
Hoci podobne ako na Slovensku sa organizátori protestov už rozišli v názoroch, protesty trvajú.
„Česi sú zvyknutí nadávať v krčme, to, že teraz vyšli do ulíc, znamená, že niektoré sociálne vrstvy toho majú dosť. Vláda ich silu podceňuje,“ hovorí Gabal.
Organizátori protestov teraz rokujú s odborármi, ktorí pripravú na koniec apríla veľkú protivládnu demonštráciu.