BERLÍN, BRATISLAVA. Dvadsaťdva rokov po znovuzjednotení Nemecka krajinu prvýkrát vedie muž so životopisom z komunistickej NDR. Po prvej spolkovej kancelárke, ktorá sa nenarodila v NDR, ale vyrastala tam, je tu prvý spolkový prezident priamo z východonemeckého Rostocku.
Aký bude Gauck
hlavná téma ostane sloboda a demokracia, za ktoré celý život bojoval bude prezident všetkých Nemcov, aj migrantov viac sa bude orientovať na východ od Nemecka, srdcovou záležitosťou je Poľsko napriek pokročilému veku bude chcieť oslovovať aj mladých, ktorých vie získať ako skvelý rečník
Je to Nemec, ktorý ešte zažil druhú svetovú vojnu, hoci mal len päť rokov, keď sa skončila. A je to človek, ktorý sa politike vždy venoval, ale nikdy k žiadnej politickej strane nepatril.
Má vrátiť sklamaným Nemcom ilúzie, ktoré stratili po odchode Christiana Wulffa ako symbolu korupcie v politike.
Takmer tisíc hlasov
Joachim Gauck nastúpil do úradu s najlepšími predpokladmi byť dobrým prezidentom. Vo nedeľnej voľbe získal jasnú väčšinu - 991 hlasov a v prieskume verejnej mienky mu dôveru vyjadrilo 80 percent Nemcov.
Žiadny z jeho predchodcov takú silnú podporu nemal. To môže byť nakoniec najväčší problém Joachima Gaucka.
Gauck vo svojej autobiografickej knihe ukončil svoju politickú kariéru v roku 2009, keď ako člen Spolkového zhromaždenia zvolil bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu Horsta Köhlera za hlavu štátu. Nikto, ani Gauck, netušil, že sa o tri roky neskôr stane sám hlavou štátu.
Medzitým Nemecko zažilo prvýkrát vo svojej povojnovej histórii dve rezignácie prezidentov. Prvú dobrovoľnú, druhú vynútenú. Hlavne odchod Christian Wulffa z úradu prezidenta dopomohol Gauckovi k funkcii.
Wulff odišiel potom, čo ho prokuratúra začala vyšetrovať pre korupciu a hrozilo, že parlament bude musieť prezidenta zbaviť imunity. To rozhodlo aj o tom, že sa jeho nástupcom stáva človek bez politickej príslušnosti s obrovským renomé a dôverou sklamanej verejnosti.
Nemecké médiá sa zhodujú, že Joachim Gauck bude v úrade opatrnejší, než bol doteraz, hoci sloboda a demokracia ostanú jeho hlavnou témou.
Celý život bojoval proti totalitám. Keď mu ako dieťaťu Sovieti na päť rokov odvliekli otca na Sibír, keď sa stal teológom a kritikom východonemeckého režimu, keď po páde komunizmu profesionálne viedol citlivý úrad pre spracovanie dokumentov obávanej východonemeckej Štátnej bezpečnosti (STASI). Ako hlava štátu bude oponovať politickým elitám viac ako sa bude kabinetu Angely Merkelovej páčiť.
Najprv Poľsko, potom USA
Ako napísal magazín Der Spiegel, bude sa Gauck tak ako jeho predchodca Wulff titulovať ako prezident všetkých Nemcov, aj migrantov.
Bude musieť vysvetľovať ako myslel pochvalu bývalému členovi nemeckej Bundesbanky Theavi Sarazzinovi, ktorý pobúril Nemecko knihou o tom, že krajina hlúpne, lebo má priveľa prisťahovacov. Gauck vtedy ocenil jeho odvahu hovoriť o tomto probléme, hoci nesúhlasil so Sarazzinovými populistickými tvrdeniami.
Vysvetľovať bude možno aj kritiku hnutiam Occupy, či protestom proti projektu Stuttgart 21. Hoci sa mu páčilo, že ľudia vyšli do ulíc a protestovali proti politikom, nesúhlasil s tým, aby protestné hnutia na ulici určovali politiku.
Z toho sa Gauck poučil, čo sa ukázalo hneď po jeho nominácii na prezidenta. Do zvolenia sa stiahol a vyjadroval sa len zriedka. Jeho prvá zahraničná cesta zrejme povedie do Poľska, ktoré je jeho srdcovou záležitosťou a potom zrejme do Spojených štátov, ktoré vníma ako symbol slobody.
Gauck má všetky predpoklady byť dobrým prezidentom i v čase, keď sú Nemci z politiky znechutení. Gauck ale môže dopadnú ako jeho vzor, Václav Havel. Vo svete uznávaná morálna autoria, ktorá dola doma často nepochopená a politikmi kritizovaná.
Iná prvá dáma
V deň, keď koalícia vybrala kandidáta na nemeckého prezidenta, Daniela Schadtová netušila, že najdôležitejšia téma dňa sa jej bude týkať inak, než ako šéfky vnútropolitického oddelenia regionálneho denníka Nürnberger Zeitung.
"Bolá celá preč od radosti," povedal nemeckým médiám jej šéfredaktor Raimund Kirch. Daniela Schadtová je dlhoročnou partnerkou a od nedele prvou dámou po boku nového prezidenta Joachima Gaucka.
Pre Schadtovú to bude veľa zmien. Ako novinárka skončila, bude sa sťahovať do Berlína a priamo do paláca Bellevue. A zrejme ju čaká svadba.
S Gauckom, ktorý je o dvadsať rokov od svojej partnerky starší, sú spolu dvanásť rokov, hoci doteraz žili na diaľku. Spoznali sa, keď ešte Gauck viedol úrad pre skúmanie archívov obávanej východonemeckej Štátnej bezpečnosti (Stasi), ale nikdy sa nezobrali.
Aj preto, že Gauck stále nie je rozvedený s manželkou, s ktorou má štyri deti. Nový prezidentský pár naznačil, že chce svoj vzťah "na divoko" dať rýchlo do normálu.