RABAT, TEL AVIV. Samovražda marockej tínedžerky Aminy Faliliovej môže zmeniť zákony, ktoré umožňujú, aby sa maloletá obeť znásilnenia vydala za muža, čo ju zneuctil.
Znalci tradičnej marockej spoločnosti však hovoria, že zmena zákona zmôže málo proti stáročným pravidlám.
Rozhodujú muži
V spoločnosti, kde je veľká väčšina sudcov mužského pohlavia, sa žena spravodlivosti dovolá len ťažko. Ak sa k tomu ešte pridá tlak rodiny, ktorá obeť namiesto podpory vyčlení, je to takmer nemožné.
A to aj napriek tomu, že Maroko má v arabskom svete relatívne liberálne rodinné zákony.
Šestnásťročnú Aminu Faliliovú to nezachránilo od bolestivého umierania po tom, čo vypila otravu na potkany.
Amina bola znásilnená minulý rok. Jej rodina išla na políciu aj na úrad prokurátora. Za páchateľa Amina označila 26-ročného Mustafu.
Potom sa však do prípadu zamiešali rodinní známi aj komunita a namiesto toho, aby Mustafu postavili pred súd, dohodli sa tradične. Mustafa si musí Aminu zobrať, aby sa ešte zachránili zvyšky jej dobrej povesti.
Za znásilnenie maloletej môže páchateľ v Maroku dostať až dvadsať rokov.
Svadbu s maloletou musí v Maroku odsúhlasiť súd. Hoci sudca poznal všetky okolnosti prípadu, svadbu povolil.
Amina odišla k rodine manžela. Ten ju opakovane bil, vyhrážal sa jej a ponižoval ju. Amina sa sťažovala mame, ale tá veľa nezmohla. Dievča sa nakoniec radšej zabilo.
Len aby sa na ňu zle nepozerali
Jej samovražda sa dostala na prvé stránky novín a vzbudila veľký rozruch. Na sociálnych sieťach vznikajú petície na zmenu zákona, demonštruje sa.
Vláda na protesty verejnosti zareagovala relatívne promptne a sľúbila reformu sporného zákona aj vyššie tresty pre násilníkov.
Problémom však je, že tí sa často ani nedostanú pred súd, lebo ich zločin sa zametie tak ako v prípade Aminy pod koberec.
Jej brat médiám povedal, že po znásilnení sa jej šanca dobre sa vydať prudko znížila a rodina len nechcela, aby sa na ňu ľudia zle pozerali.
Vylúčené obete
Ženské aktivistky hovoria, že prístup, že vinná je vlastne obeť a nie páchateľ je typický nielen pre konzervatívne vidiecke rodiny, ale aj pre policajtov a sudcov. Tí často ignorujú vyšetrovanie alebo naznačujú, že obeť sama provokovala.
Prípad Aminy Faliliovej v Maroku nie je ojedinelý. Manželstvá z donútenia sú v krajine bežné. A páchateľ znásilnenia si len málokedy odsedí trest.
Jeho obeť je vylúčená z komunity a prakticky „bezcenná“. A nič na tom nezmení ani novela zákona.