SEATTLE, BRATISLAVA. Len deň pred útokom videl, ako jeho priateľovi bomba odtrhla nohu. To mohla byť posledná kvapka, po ktorej nasledovalo vraždenie a smrť 16 civilistov v afganskom Kandaháre.
Na zlom psychickom stave amerického vojaka chce postaviť obhajobu jeho advokát John Henry Browne.
Tento známy právnik zo Seattlu prevzal citlivý prípad, v minulosti zastupoval aj iných sériových vrahov.
Tvrdí, že jeho klient do Afganistanu nechcel ísť. Mal za sebou tri misie v Iraku a dúfal, že do boja sa už nevráti. V roku 2010 navyše utrpel zranenie hlavy.
Profil
Útočník (38)
- Meno muža, ktorý zabil v nedeľu 16 afganských civilistov, stále nepoznáme.
- V armáde bol jedenásť rokov, trikrát bol v Iraku, v Afganistane mal premiéru.
- Má manželku a dve deti.
- V Iraku si poranil mozog, no lekári usúdili, že je v poriadku.
Rodinne založený
Začiatkom februára však predsa len odletel do Afganistanu, kde sa stal súčasťou misie na „stabilizovanie dediny“. Pri nej zažil aj útok na priateľa.
Browne na tlačovej konferencii nechcel špekulovať, či to bol rozhodujúci moment preto, čo urobil, no poznamenal, že „zasiahol všetkých vojakov na základni“.
Právnik so svojím klientom, ktorého v súčasnosti držia na americkej základni v Kuvajte, hovoril, no nie o prípade.
Novinárom pritom stále neprezradil ani jeho meno, obáva sa o bezpečnosť jeho manželky a dvoch detí, ktoré majú tri a štyri roky.
Útočník vraj viedol usporiadaný rodinný život, za jeho činom by tak nemali byť rodinné problémy. Podľa manželky ani nikdy nemal protimoslimské poznámky. „Bol veľmi slušný, rodinu jeho čin šokoval,“ poznamenal Browne.
Nezdá sa mu ani teória, že útočník sa pred útokom opil, podľa rodiny nemal nikdy problémy s alkoholom.
Odľudštený
Podľa odborníkov ho mohlo poznačiť, že išlo o jeho štvrtú bojovú misiu. „Opakované nasadenie do bojovej zóny stále viac a viac odľudšťuje človeka, začína chápať svet ako boj tých druhých proti nám,“ povedal pre Seattle Times psychiater David Reiss.
Venuje sa posttraumatickému syndrómu u vojnových veteránov. Hovorí, že podľa štúdie americkej armády sa až u štvrtiny vojakov, ktorí boli na štyroch misiách, prejavili psychické problémy. Po prvej misii je toto číslo len jedenásť percent.
K problémom podľa neho dochádza aj preto, že keď sa vojak chce dostať na misiu, pri previerke zamlčí psychické problémy.