BUENOS AIRES. Horná komora Argentínskeho národného kongresu v stredu jednomyseľne schválila dokument, v ktorom si krajina formálne uplatňuje nárok na Falklandy.
Súostrovie v Atlantickom oceáne ležiace približne 460 kilometrov východne od argentínskeho pobrežia je momentálne britským zámorským územím, Argentínčania sa ho však odmietajú vzdať napriek prehratej vojne v 80. rokoch minulého storočia.
Senátori tento postoj potvrdili prostredníctvom takzvanej Deklarácie z Ushuaie nazvanej podľa miesta svojho vzniku, ktorá potvrdzuje "legitímnu zvrchovanosť" Buenos Aires nad Malvínami, čo je argentínsky názov pre Falklandy, ako aj nad britskou Južnou Georgiou, Južnými Sandwichovými ostrovmi a priľahlou časťou oceánu.
Dokument vyčítajúci Spojenému kráľovstvu "pretrvávajúci kolonialistický a militaristický prístup" zákonodarcovia schválili krátko pred 30. výročím vojny s Britmi, pričom v ňom nechýba varovanie pred údajnými snahami "militarizovať" ostrovy.
Falklandy objavil v roku 1592 britský moreplavec John Davis, postupne ich však kolonizovali Francúzi, Španieli a následne Argentínčania.
Británia nad ostrovmi prevzala kontrolu v roku 1833. Argentína tento krok nikdy neuznala a v roku 1982 sa rozhodla územie obsadiť. Tento stav však vydržal iba 74 dní.
Argentínsko-britský konflikt si vyžiadal životy 649 argentínskych a 255 britských vojakov ako aj troch civilistov.
Napätie začalo opäť narastať v roku 2010, keď Británia umožnila ťažobným spoločnostiam hľadať potenciálne ložiská ropy vo falklandských vodách.
Organizácia Spojených národov vyzvala Britov, aby zvážili dekolonizáciu sporného územia, tí to však odmietli.