Agentúrne spravodajstvo sme o 20:51 nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Jeden z najväčších sviatkov, ktorým si Maďari každý rok pripomínajú revolúciu z rokov 1848 a 1849, namiesto toho, aby spájal, ľudí vo štvrtok rozdelil podľa politickej príslušnosti.
Oficiálne oslavy boli pod vlajkou vládnej strany Fidesz. Vláda ich spojila s pochodom desaťtisícov ľudí na podporu premiéra Viktora Orbána, aký bol v januári.
Tisíce odporcov premiéra Orbána a jeho strany Fidesz mali vlastný míting. Protivládnu demonštráciu viedlo hnutie Milión ľudí za slobodu maďarskej tlače (Milla).
Niekoľko dní pred výročím tajomník vlády pre komunikáciu Zoltán Kovács pre MTI obvinil opozíciu, že chce z osláv urobiť nenávistnú šarvátku.
Poľské áno Orbánovi
Fakty
Revolúcia 1848
- Maďari si pripomínajú revolúciu z roku 1848, keď v rámci Uhorska neúspešne bojovali za slobodu proti Viedni. Slováci sa pridali na stranu Rakúska.
- Oslavoval aj Google, v maďarskej verzii vítal užívateľov farbami trikolóry a písmeno g bolo v tvare husára na koni.
Oslavy boli veľkolepé. Začali sa hneď ráno vztýčením vlajky pred parlamentom a príhovorom starostu Budapešti Istvána Tarlósa.
„Tento sviatok je svätosť pre všetkých Maďarov,“ poukázal na to, že oslavujú aj Maďari žijúci v iných krajinách.
Fidesz prišlo podporiť podľa hvg.hu aj asi 700 Poliakov, ktorí skandovali meno maďarského premiéra. Niektorí prišli až zo severu z Gdanska.
Davu sa prihovoril šéfredaktor týždenníka Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz, ktorý Poliakov viedol. Na kabátoch mali pripnuté stužky s heslom „poľské áno pre Maďarsko Viktora Orbána“.
Opozíciu mali podporiť francúzski intelektuáli, ktorých to vyzval ľavicový denník Libération. Provládne maďarské médiá ich vo štvrtok nespomínali.
Spomínal aj Krásnu Hôrku
Premiér Orbán sa národu prihovoril na Námestí Lajosa Kossutha pred parlamentom poobede a nešetril Brusel.
„Podľa maďarského rozumu si určíme, čo je dôležité, sami si napíšeme ústavu, nepotrebujeme pomoc cudzincov,“ povedal v prejave, ktorý šiel naživo v televízii.
Spomenul aj požiar na slovenskom hrade Krásna Hôrka.
„Pri svetle horiaceho hradu Krásna Hôrka, v rachotení prichádzajúcom zo strany medzinárodného finančného systému sa musíme rozhodnúť, či prijmeme osud kolónie, alebo si vyberieme maďarský život zariadený podľa nášho najlepšieho ja.“
Vláda si na oslavy už koncom januára vyhradila všetky vhodné verejné priestranstvá v Budapešti. Opozícia sa sťažovala, že ju chcú vytlačiť z mesta.