Ruský opozičný líder pôjde opäť do väzenia pre protest proti Putinovi.
MOSKVA. Ruský súd poslal opozičného lídra Sergeja Udaľcova na desať dní za mreže za neuposlúchnutie policajných príkazov počas nedávneho protivládneho zhromaždenia.
Udaľcov (35) z hnutia Ľavicový front reagoval, že sa proti rozsudku moskovského súdu odvolá, a vyhlásil protestnú hladovku.
Pri organizácii masových protestov v Moskve proti vláde Vladimira Putina, ktorý tento mesiac vyhral prezidentské voľby, zohral Udaľcov kľúčovú rolu.
V uplynulých rokoch ho zatkli už desiatykrát a vo väzení strávil niekoľko mesiacov. Opakovane držal protestné hladovky, čo vyvolalo medzi jeho stúpencami obavy o jeho zdravie.
Ďalší známy opozičný líder Alexej Navaľnyj dostal pokutu 1000 rubľov (26 eur), taktiež za ignorovanie policajných príkazov na zhromaždení, ktoré organizoval Udaľcov.
Putin nariadil štvordňové voľno v čase jeho inaugurácie
Nastávajúci ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nariadil na máj štvordňovú dovolenku, počas ktorej, ako povedal, ľudia môžu pracovať v záhradách.
Zabudol však dodať, že mimoriadne voľno bude kolidovať s termínom jeho inaugurácie.
Putin nariadil voľno na dni od 6. do 9. mája, pričom 7. mája bude slávnostne vymenovaný za prezidenta.
"Mnohí ľudia si v tom čase želajú viac voľna, aby mohli pracovať na svojich pozemkoch, v záhradách," povedal Putin na štvrtkovom zasadnutí vlády.
Putin sa stal tretíkrát prezidentom po získaní 63-percentnej podpory v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 4. marca. Opozícia naplánovala na začiatok mája protestné demonštrácie proti jeho inaugurácii.
Informovala o tom agentúra AP.
Výsledkom volieb dôveruje menej než polovica Rusov
Menej než polovica všetkých Rusov dôveruje oficiálnym výsledkom marcových prezidentských volieb-
Informovala o tom štátna agentúra na prieskum verejnej mienky VTsIOM.
Prieskum na vzorke 1600 opýtaných sa uskutočnil 10. a 11. marca, pričom 44 percent respondentov uviedlo, že volebný výsledok je hodnoverný a v súlade s vôľou voličov.
Ide o pokles v porovnaní s 53 percentami z roku 2004, keď bol vtedajší prezident Putin zvolený na druhé funkčné obdobie, a tiež v porovnaní s prezidentskými voľbami z roku 2008, ktoré vyhral Putinov chránenec Dmitrij Medvedev.
Podľa nového prieskumu 34 percent opýtaných vyhlásilo, že mohlo dôjsť k podvodu, ale nebol dostatočne rozsiahly, aby ovplyvnil Putinovo víťazstvo.
Štrnásť percent respondentov je presvedčených, že výsledky volieb sú celkovo nedôveryhodné - to je o desať percent viac než v roku 2008 a o osem percent viac než v roku 2004.
Únia vyzvala Putina na dialóg s opozíciou
BRUSEL. Európsky parlament (EP) dnes prijal uznesenie, v ktorom odsudzuje nedostatky a nezrovnalosti v príprave a priebehu ruských prezidentských volieb zo 4. marca.
Europoslanci vyzvali zvoleného prezidenta Vladimíra Putina, aby zmiernil svoju rétoriku namierenú proti demonštrantom a aby s nimi začal viesť úprimný dialóg.
Poslanci EP sa zhodli v názore, že ešte stále panujú obavy týkajúce sa vývoja v Rusku pokiaľ ide o dodržiavanie ľudských práv a všeobecných demokratických zásad, volebných pravidiel a postupov.
Europoslanci kritizovali skutočnosť, že voliči mali vo voľbách iba obmedzený výber a požadujú preto komplexnú analýzu všetkých nezrovnalostí, s cieľom posilniť demokratické pravidlá v budúcich voľbách.
Poslanci tiež upozornili na skutočnosť, že medzinárodní pozorovatelia volieb z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy označili volebný proces za "výrazne zmenený v prospech jedného kandidáta" prostredníctvom obmedzenej registrácie kandidátov, nerovného mediálneho pokrytia a využívania štátnych prostriedkov v prospech jedného kandidáta.
Poslanci EP vyzvali úradujúceho ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, aby svoje slová premenil na činy a zaručil prijatie nevyhnutných reforiem politického systému.
Očakávajú tiež, že budúci ruský prezident Vladimír Putin bude pripravený v týchto reformách pokračovať, vrátane mimoriadne potrebného zjednodušenia pravidiel registrácie politických strán.
Putina spolu s politickými stranami zastúpenými v Štátnej dume poslanci EP vyzvali, aby sa zapojili do dialógu o budúcnosti krajiny s demonštrantami a opozíciou. EP tiež nabáda ruské opozičné skupiny, aby sa s cieľom presadiť politické reformy zjednotili a ponúkli tak ruským občanom dôveryhodnú alternatívu.