Európsky parlament vyzval holandského premiéra, aby protiprisťahovaleckú stránku, ktorá vyzýva na pranierovanie prisťahovalcov zo strednej a východnej Európy, odsúdil.
BRUSEL. Holandská vláda by mala odsúdiť internetovú stránku Strany slobody (PVV), ktorá vyzýva holandských občanov, aby verejne pranierovali prisťahovalcov zo strednej a východnej Európy, hovorí uznesenie, ktoré dnes schválil Európsky parlament (EP). Táto stránka podľa europoslancov otvorene nabáda na diskrimináciu.
Uznesenie vyzýva holandské orgány, aby prešetrili, či výzva na podávanie sťažností na občanov strednej a východnej Európy legálne žijúcich v Holandsku, môže byť kategorizovaná ako podnecovanie k nenávisti a diskriminácii. Text tiež uvádza, že vládni predstavitelia členských krajín EÚ by mali oficiálne odsúdiť takéto konanie ako porušovanie práva na legálny pobyt a prácu občanov EÚ v inej členskej krajine.
Poslanci EP okrem toho upozorňujú, že spomínaná webová stránka porušuje základné európske hodnoty ľudskej dôstojnosti, slobody, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv, pričom ju označujú za nevhodnú iniciatívu, zameranú na vytváranie rozporov v rámci spoločnosti s cieľom získania politických preferencií.
Parlament žiada holandského premiéra Marka Rutteho, aby túto stránku odsúdil a dištancoval sa od "hanebnej iniciatívy" menšej koaličnej strany v jeho vláde. Holandská vláda by podľa EP nemala zatvárať oči pred politikou PVV, ktorá odporuje základným hodnotám EÚ.
Uznesenie poznamenáva, že oddanosť holandskej vlády voči európskej integrácii v posledných rokoch výrazne poklesla, čo sa preukázalo napríklad v jej postoji k otázke rozširovania schengenského priestoru a voľného pohybu pracovníkov.
V tomto kontexte viacerí europoslanci upozornili, že pracovníci z krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a 2007, mali pozitívny vplyv na hospodárstvo členských štátov EÚ, vrátane Holandska, a významne prispievajú k udržateľnému hospodárskemu rastu v EÚ.
Europoslanci uviedli, že v samotnom Holandsku mnoho občanov, politické strany, médiá, zamestnávatelia a predstavitelia občianskej spoločnosti odsúdili internetovú stránku PVV, a zaviedli protiopatrenia, ako napríklad internetové stránky, na ktoré holandskí občania môžu nahlásiť pozitívne skúsenosti s poľskými občanmi.
Európsky parlament po rozprave poslancov vyzval Európsku komisiu a Radu, aby urobili všetko pre zastavenie šírenia takýchto xenofóbnych postojov, a zabezpečili riadne dodržiavanie rámcového rozhodnutia EÚ o rasizme a xenofóbii vo všetkých krajinách EÚ.