SME

Ryanair prepravil na linkách v Bratislave 5 mil. ľudí

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair za takmer šesť a pol roka prítomnosti na Slovensku prepravila na svojich linkách do a z Bratislavy spolu 5 mil. cestujúcich.

BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair za takmer šesť a pol roka prítomnosti na Slovensku prepravila na svojich linkách do a z Bratislavy spolu 5 mil. cestujúcich. Najväčší letecký prepravca na bratislavskom letisku za uvedené obdobie uskutočnil celkom 33 333 letov v oboch smeroch do 26 destinácií. Ako agentúru SITA vo štvrtok informovali letisko v Bratislave a Ryanair, päťmilióntou pasažierkou na linkách aerolínií do a zo slovenskej metropoly sa stala v stredu slovenská cestujúca, ktorá sa vracala z anglického Bristolu domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ryanair na svojich linkách z a do Bratislavy prepravil už takmer celé Slovensko. Letisko Bratislava sa vďaka ponuke cenovo výhodných spojení stáva čoraz obľúbenejšou alternatívou nielen pre Slovákov, ale i hostí z Čiech, Maďarska a Rakúska, k čomu výrazne prispieva i široké portfólio destinácií spoločnosti Ryanair," uviedol obchodný a marketingový riaditeľ Letiska Bratislava Tomáš Kika. Obchodná a marketingová manažérka Ryanairu pre Rakúsko a Slovensko Jana Skornická informovala, že ich spolupráca s letiskom kontinuálne pokračuje, pričom ponukou flexibilne reagujú na požiadavky cestujúcich.

Ryanair začal svoju prevádzku v Bratislave 10. októbra 2005 otvorením priamej linky do talianskeho Milána/Bergama. V tom istom roku začal lietať aj na letisko Stansted pri Londýne a do Hahnu neďaleko Frankfurtu nad Mohanom. Doposiaľ írsky nízkonákladový dopravca poskytol cestujúcim pravidelné spojenie z Bratislavy do 26 destinácií, pričom dlhodobo najobľúbenejšie linky sú na letiská Luton a Stansted neďaleko britskej metropoly. Spojenia do Londýna doteraz využilo takmer 1,638 mil. cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zimného letového poriadku, platného od 30. októbra 2011 do 24. marca tohto roka, na letisku v Bratislave funguje 12 pravidelných liniek Ryanairu do miest v šiestich európskych krajinách. Zvyšné tri pravidelné linky na letisku v Bratislave prevádzkujú ruský UTair Aviation (spojenie s Moskvou), izraelský El Al (Tel Aviv) a domáci Danube Wings lieta na trase medzi Bratislavou a Košicami.

Bratislavské letisko vybavilo v minulom roku 1,58 mil. cestujúcich, čo bolo medziročne o 5 % alebo o 80,6 tis. pasažierov menej. Z toho Ryanair prepravil vyše 1 mil. osôb, čo bolo medziročne o 8 % alebo o 87,8 tis. pasažierov menej. Pravidelná preprava na letisku zaznamenala pokles o 9 % na 1,12 mil. pasažierov a nepravidelná charterová preprava so 457,7 tis. cestujúcimi vzrástla o 7 %. Počet pohybov lietadiel v uplynulom roku na letisku klesol o 7 % na 25 358, čo je medziročne o 1 862 príletov a odletov menej. Nákladná preprava dosiahla 20,5 tis. ton, čo bolo viac o 16 % a 2,8 tis. ton. Preprava pošty sa prepadla o 30 % a 17,7 tony na 42 ton.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,428 mil. eur. História letiska siaha do roku 1946. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, keď Fond národného majetku spravuje 50,30 % akcií a ministerstvo dopravy 49,70 % akcií.

Ryanair prevádzkuje denne spolu viac ako 1 500 letov, má bázy na 50 letiskách, odkiaľ zabezpečuje vyše 1 400 leteckých spojení do 168 destinácií v 28 krajinách. Ryanair prevádzkuje flotilu 290 nových Boeingov typu 737-800 s potvrdenou objednávkou na ďalších 21 nových lietadiel (pred plánovanými vyradeniami), ktoré budú postupne prevzaté z výroby počas nasledujúceho roka. Ryanair má viac ako 8 500 ľudí a v tomto fiškálnom roku plánuje prepraviť približne 75 mil. cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu