SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:11

Belgicko sa prebudilo do štátneho smútku

Na sklonku prvého dňa po tragickej havárii belgického autobusu vo švajčiarskej obci Sierre zostal stav nezmenený 28 obetí, z toho 22 maloletých školákov.

Spomienka na obete v Bruseli.Spomienka na obete v Bruseli. (Zdroj: SITA)

V Belgicku si v piatok o 11.00 hodine minútou ticha uctia žiakov, ktorí sa po havárii autobusu už nikdy nevrátia domov zo školských prázdnin.

BRUSEL. Na sklonku prvého dňa po tragickej havárii belgického autobusu vo švajčiarskej obci Sierre zostal stav nezmenený 28 obetí, z toho 22 maloletých školákov.

Ďalších 24 žiakov zostávalo na pozorovaní v nemocniciach v šiestich švajčiarskych mestách, pričom zdravotný stav troch detí bol veľmi vážny.

Krátko pred desiatou hodinou večer belgický premiér Elio Di Rupo v spoločnosti belgického ministra financií, ministra obrany a flámskeho premiéra Krisa Peetersa opustil Švajčiarsko a odletel späť do Belgicka.

Počas stretnutia so švajčiarskou prezidentkou Eveline Widmer-Schlumpfovou rokovali o spôsoboch ako čo najlepšie pomôcť zraneným deťom vo švajčiarskych nemocniciach a ako zabezpečiť čo najvhodnejšiu podporu pre rodiny obetí, ktoré prišli navštíviť svoje zranené deti alebo identifikovať telá tých, ktorí čelný náraz autobusu do bočnej steny tunela neprežili.

Tri deti sú stále bez mena

Z 28 obetí utorňajšej havárie belgického "autobusu smrti" s deťmi vo Švajčiarsku sa ešte nepodarilo zistiť totožnosť troch obetí, informovala dnes belgická ministerka zdravotníctva.

Identifikácia obetí a zranených bola prioritná, pretože mnohí z rodičov detí, ktorí pricestovali v stredu v sprievode psychológov do Švajčiarska, v tom čase ešte nevedeli, či je ich dieťa nažive.

Mimoriadne zasadnutie vlády

Švajčiarska prezidentka a belgický premiér so svojou delegáciou bez akejkoľvek mediálnej pozornosti odniesli spolu veniec na miesto tragického incidentu. Bola to intímna, ale veľmi emotívna chvíľa, prezradil neskôr zdroj z belgickej delegácie.

Di Rupo pred odchodom do Belgicka oznámil, že vo štvrtok, keď bol vyhlásený deň štátneho smútku, sa bude konať mimoriadne zasadnutie vlády, na ktorom ministri prediskutujú možnosti návratu zranených školákov do Belgicka.

Belgická vláda vyhlásila v celej krajine deň štátneho smútku aj na piatok. V školách a verejných budovách budú Belgičania držať o 11.00 minútu ticha za detí a dospelých, ktorí zomreli 13. marca pri tragickej nehode.

V celej krajine budú vlajky spustené na pol žrde a počas víkendu sa uskutočnia smútočné podujatia. Belgický premiér Elio Di Rupo oznámil v belgickej televízii, že prvé lietadlo s telami obetí pristane v Bruseli vo štvrtok popoludní.

Ministerka vnútra Joëlle Milquetová povedala, že väčšinu obetí privezú vo štvrtok večer, a ďalšie lietadlo odletí v piatok. "Identifikácia obetí si vyžaduje dlhší čas," povedal Di Rupo.

V priebehu stredy belgický premiér dostal množstvo smútočných telegramov od najvyšších predstaviteľov Európskej únie, mnohých európskych štátnikov a kondolencie prišli aj od amerického prezidenta Baracka Obamu.

"Strata toľkých životov a tak mladých nám trhá srdce," tlmočil posolstvo amerického prezidenta hovorca Rady národnej bezpečnosti Tommy Vietor.

Biskup z mesta Haselt, správneho centra provincie do ktorej patrí flámske mestečko Lommel, pozval obyvateľov, aby vo štvrtok o 19.00 hodine prišli na modlitby do kostola Svätého Jozefa v Lommeli. Kostol sa nachádza v tesnom susedstve základnej školy ďt-Stekske, odkiaľ je väčšina obetí utorňajšej havárie.

belgickooo.jpg

Učitelia z belgickej školy Sint Lambertus. FOTO: TASR/AP

Pätnásť obetí z jednej školy

Medzitým vo väčšine veľkých belgických miest boli sprístupnené kondolenčné knihy, kde obyvatelia Belgicka môžu vyjadrili svoju sústrasť a útechu pre rodiny obetí. Za týmto účelom bolo dokonca vytvorená aj špeciálna internetová stránka.

Všetky flámske školy v Belgicku (kde vyučovanie prebieha vo flámčine) sa dohodli, že v piatok o 11.00 hodine si minútou ticha uctia žiakov, ktorí sa už nikdy nevrátia domov zo školských prázdnin. K tejto iniciatíve sa pridali aj frankofónne školy v Belgicku (s vyučovacím jazykom francúzskym).

Aj keď po dni od uplynutia tragickej havárie sa do médií nedostal zoznam obetí, podľa švajčiarskych vyšetrovateľov je už isté, že okrem dvoch šoférov a štyroch členov pedagogického zboru o život prišlo 22 detí. Z toho je 15 Belgičanov a sedem Holanďanov.

Najviac obetí 15 je zo základnej školy v Lommeli. Ide o žiakov, ktorí sedeli v prednej časti autobusu. Zvyšných sedem obetí pochádza zo základnej školy v Heverlee pri Leuvene. Krátko pred polnocou bolo tiež isté aj to, že traja z 24 zranených žiakov sú stále v kóme.

Najviac smútia v Lommeli a Heverlee

Základné školy v mestách Lommel a Heverlee, ktoré po tragickej utorňajšej autobusovej havárii v švajčiarskom tuneli prišli o časť svojich žiakov, sa dnes ráno vrátili k bežnému vyučovaciemu programu.

Vedenie škôl poslúchlo dobré rady špeciálnych psychologických tímov, ktoré do školy prišli hneď na druhý deň po havárii. Psychológovia odporučili, že aj napriek tragédii, ktorá zasiahla obe mestá, spoločenský život musí pokračovať ďalej.

Tragédiou bolo najviac zasiahnuté malé mestečko Lommel na belgicko-holandských hraniciach. Základná škola 't Stekske prišlo o 15 detí vo veku okolo 12 rokov.

Podobne je to aj v mestečku Heverlee pri Leuvene, kde žiaci tamojšej školy sv. Lambrechta mali svojím spôsobom šťastie v nešťastí, pretože sedeli v zadnej časti havarovaného autobusu. Aj táto škola však prišla o sedem žiakov a dvaja preživší sú stále v kóme.

Zásahové jednotky psychológov pôsobili v stredu, deň po havárii autobusu v švajčiarskom Sierre, na oboch školách. Mali plné ruky práce s upokojením rodičov, ktorí do poslednej chvíle nevedeli, čo sa stalo s ich deťmi, ale aj s upokojovaním žiakov školy, ktorí prišli o kamarátov, a tiež členov pedagogického personálu, ktorí už vedeli, že stratili svojich kolegov.

Belgické médiá informujú, že tak ako v stredu, aj dnes sa v oboch mestách opakujú tie isté scény smútku a bolesti. Ľudia nosia k budovám škôl kvety, detské výkresy alebo hračky. A zapaľujú sviečky.

"Pre školákov je teraz dôležité, aby sa vrátili do školy, aby boli spolu, aby sa o tejto nehode rozprávali, aby kládli otázky," povedal pre médiá predstaviteľ lommelskej radnice Kris Verduyckt.

Úrady zvažujú sprísnenie bezpečnosti v tuneloch

Švajčiarske úrady vo štvrtok uviedli, že po utorkovej tragickej nehode autobusu v tuneli, ktorá si vyžiadala životy 22 detí a 6 dospelých, bude potrebné zrevidovať bezpečnostné opatrenia vo švajčiarskych tuneloch.

Hovorca federálnej diaľničnej služby (Ofrou) nevylúčil, že nehoda si vyžiada zmeny pravouhlého ukončenia núdzového zálivu, teda odstavného pruhu využiteľného v prípade poruchy vozidla, kde sa stala tragická nehoda.

"Momentálne núdzové odstavné pruhy majú podľa normy pravouhlé ukončenie," povedal Antonello Laveglia. "Je isté, že potom, čo sa stalo, nie je vylúčená zmena."

Švajčiarska tlač tiež spochybnila 100-kilometrovú povolenú rýchlosť vo vnútri tunela ako aj tvar oblasti, kam možno v núdzi odstaviť auto.

Podľa svedkov autobus sa nečakane vychýlil z jazdnej dráhy, narazil v pravo do steny tunela a čelne vrazil do pravouhlej steny, ktorá uzatvára núdzový záliv. Silný náraz úplne zdemoloval prednú časť vozidla.

Dva a polkilometrový tunel Sierra vo Švajčiarsku postavili v roku 1999 a má najmodernejšie ventilačné štandardy, núdzové východy, signalizačné zariadenia a je v súlade so všetkými bezpečnostnými normami, uviedol Laveglio.

ico

Belgicko zažíva štátny smútok štvrtýkrát

Belgické televízie upravili pre štátny smútok svoj program, vlajky sa spustili na pol žrde.

BRUSEL. Štátny smútok je v Belgicku veľmi zriedkavý jav, uviedla dnes belgická televízna a rozhlasová stanica RTBF.

Dnešok je jeden z tých smutných dní, keď k tejto udalosti došlo. Na znak úcty voči obetiam utorňajšej autobusovej havárie vo švajčiarskom Sierrre, pri ktorej zahynulo 28 ľudí, z toho 22 školákov.

Belgický premiér Elio Di Rupo v stredu rozhodol o vyhlásení štátneho smútku a ministerstvo vnútra to formálne vyhlásilo. Avšak bez nejakých konkrétnych špecifikácií zo strany ministerstva, čo je cez štátny smútok potrebné robiť.

Väčšina štátnych úradov dnes spustila belgickú vlajku na pol žrde a vystavili pre verejnosť kondolenčné knihy, kde môžu občania vyjadri sústrasť rodinám obetí.

Verejnoprávne televízne stanice už v stredu večer upravili svoj vysielací program tak, že vylúčili z neho zábavné relácie a v tomto trende pokračujú aj dnes.

K zatvoreniu štátnych úradov alebo škôl však nedošlo a ani športové zväzy nenahlásili pozastavenie športových podujatí.

Ako uviedla RTBF ministerstvo vnútra musí v takýchto prípadoch spresniť rozsah opatrení, lebo neexistuje žiadna špecifická právna úprava ako postupovať pri štátnom smútku. Možno aj preto, že k tomu dochádza v tejto krajine veľmi zriedkavo.

RTBF pripomenula, že od druhej svetovej vojny dodnes Belgicko iba štyrikrát zažilo štátny smútok. V auguste 1956 sa tak stalo po najväčšom banskom nešťastí v histórii krajiny v Marcinelle. Zahynulo vtedy 262 baníkov 12 národností. Medzi obeťami bolo najviac Talianov (136) a Belgičanov (95). Táto banská katastrofa okrem iného znamenala ukončenie talianskeho prisťahovalectva do Belgicka, kde prácu nachádzali najmä v banskom sektore.

Niekoľkodňový štátny smútok bol vyhlásený aj v auguste 1993 po smrti bývalého kráľa Baudouina a o 11 rokov neskôr, v auguste 2004. po výbuchu plynového potrubia vo valónskom mestečku Ghislenghien. Výbuch z 30. júla zabil 24 pracovníkov a hasičov a zranil 132 ľudí.

K vyhláseniu štátneho smútku však nedošlo vlani v decembri, keď osamelý útočník na námestí v Liége pripravil o život šesť ľudí.

TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 688
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 793
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 716
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 677
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 534
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 569
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 385
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 275
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 127
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 090
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Neprehliadnite tiež

Vo Washingtone zatkli pred inauguráciou obzrojeného muža

Muž ma pri sebe sfalšované povolenie na inauguráciu.

Americký Kapitol.

Biden podpíše prvé výkonné nariadenia už v deň inaugurácie

Nariadenia je zamerané na riešenie problémov pandémie.

Joe Biden.

Rusko obnoví lety s Indiou, Vietnamom, Fínskom a Katarom

Rusko bude do týchto destinácií prevádzkovať niekoľko leteckých spojov týždenne.

Ruské prúdové lietadlo Suchoj Superjet 100.

Princ William vyzval Britov, aby si vzali príklad z kráľovej a dali sa očkovať

Britské úrady bojujú proti obavám, či sú vakcíny bezpečné.

Britský princ William.