Jadrové rokovania medzi Iránom a šiestimi krajinami sa naposledy konali pred viac ako rokom v tureckom Istanbule.
TEHERÁN.
Podľa iránskej hlavného vyjednávača Saída Džalílího, ktorého citujú tamojšie médiá, by zúčastnené strany mali čo najskôr stanoviť termín a miesto stretnutia.
Džalílí privítal "politickú vôľu" svojich zahraničných partnerov, no opätovne potvrdil, že jadrový program islamskej republiky sleduje výlučne mierové ciele.
Iránsky predstaviteľ zároveň ocenil slová vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej o legitímnom práve Teheránu na vývoj v oblasti jadrovej energetiky. Ashtonová funguje ako prostredník pri komunikácii medzi oboma stranami.
Jadrové rokovania medzi Iránom a šiestimi krajinami sa naposledy konali pred viac ako rokom v tureckom Istanbule.
Prítomní zástupcovia Iránu, USA, Ruska, Nemecka, Francúzska, Číny a Veľkej Británie sa vtedy nedokázali dohodnúť ani na téme rokovania.
Rada EÚ sprísni sankcie voči osobám z Iránu
BRUSEL. Európska únia sa rozhodla sprísniť finančné reštrikcie voči Iránu v rámci širšieho diplomatického nátlaku na Teherán, aby sa vzdal vývoja svojho nukleárneho programu. EÚ sa obáva, že Irán zneužíva jadrový výskum na vývoj atómových zbraní.
Rada EÚ pre zahraničné záležitosti sa stretne v Bruseli v piatok, keď by predstavitelia európskej diplomacie mali schváliť dnes oznámený register sankcií. Nové sankcie budú v piatok publikované v Úradnom vestníku EÚ.
Doteraz Rada EÚ zaviedla viacero sérií sankcií zameraných na zmrazenie účtov a iné reštrikcie voči mnohým obyvateľom Iránu a voči spoločnostiam, ktoré sú prepojené na iránsky jadrový program.
"V tomto kontexte sa Rada EÚ dohodla, že iránskym osobám a spoločnostiam so zmrazenými účtami nebude poskytovaný špecializovaný finančný servis," uviedla Rada EÚ vo svojom stanovisku.
Ide o snahu odstaviť sankciované osoby a organizácie od celosvetových medzibankových platieb, od možnosti prístupu k finančným transakciám a systémom spracúvajúcim zdieľané finančné údaje. Nové sankcie znamenajú nemožnosť využívania systému SWIFT.
SWIFT, čiže Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu, je spoločnosť so sídlom v Belgicku. Prevádzkuje celosvetovú sieť, pomocou ktorej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.
TASR