BELEHRAD. Kosovský premiér Hashim Thaci dnes obvinil Srbsko z pokusu o vyprovokovanie konfliktu. Reagoval na plány Belehradu usporiadať parlamentné a komunálne voľby aj v častiach Kosova, kde majú väčšinu Srbi.
Prevažne Albáncami obývané Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, Srbsko však oddelenie neuznáva región označuje za súčasť svojho územia. Voľby vypísali na 6. mája a hlasovať sa má aj v niektorých kosovských okresoch.
Thaci, ktorý počas kosovskej vojny v rokoch 1998-99 pôsobil ako politický líder kosovských vzbúrencov, obvinil Srbsko z "agresie" a vyhlásil, že jeho vláda využije všetky právne prostriedky, aby hlasovaniu zabránila.
"Srbsko sa týmto plánom jasne snaží vyprovokovať otvorený konflikt s kosovským štátom, ktorý môže mať dôsledky pre celý región," povedal bez ďalšieho rozvádzania Thaci na zasadaní vlády.
Srbsko chystané voľby do miestnych a regionálnych samospráv usporiada aj vo svojej bývalej provincii Kosovo. V utorok to potvrdila predsedníčka parlamentu Slavica Dejanovičová.
"Cítime povinnosť rešpektovať srbskú ústavu a rezolúciu č. 1244," cituje ju spravodajský portál Balkan Insight.
Len deň predtým to pritom vyzeralo, že Belehrad v snahe "neprovokovať" Európsku úniu voľby do vlastných kosovských samospráv v oblastiach obývaných etnickými Srbmi nezorganizuje.
Podľa srbskej ústavy z roku 2006 je Kosovo stále neoddeliteľnou súčasťou Srbska.
V článku 182 sa tiež píše o tom, že krajina disponuje dvoma autonómnymi provinciami - Vojvodinou a Kosovom.
Etnickí Albánci tvoria 90 percent 1,7-miliónovej populácie Kosova. Zvyšok tvoria väčšinou Srbi - niektorí žijú v izolovaných enklávach, približne 50-tisíc obýva sever Kosova pri hraniciach so Srbskom, kde majú väčšinu a kde kosovská vláda nemôže uplatňovať svoj vplyv.
Belehrad podporuje faktické oddelenie srbského severu Kosova od zvyšku štátu, je však pod tlakom EÚ, aby svoj vplyv uvoľnil, ak chce napredovať k členstvu v únii.
Srbsko sa tento mesiac stalo oficiálnym kandidátom na členstvo v EÚ, udelenie termínu na otvorenie prístupových rokovaní však únia podmieňuje zlepšením vzťahov s Kosovom, nezávislosť ktorého uznáva 22 z 27 členských štátov EÚ.
Srbský štátny tajomník pre Kosovo Oliver Ivanovič povedal, že pred konečným rozhodnutím o usporiadaní hlasovania aj na území Kosova bude belehradská vláda konzultovať s kosovskou misiou OSN. Srbský parlament má o záležitosti debatovať vo štvrtok.
Belehrad zorganizoval parlamentné aj regionálne voľby v Srbmi obývaných kosovských územiach aj v roku 2008, misia Organizácie Spojených národov v Kosove (UNMIK) rovnako ako vláda v Prištine ich ale neuznala.
Voľby do srbských miestnych samospráv sa uskutočnia v rovnaký deň ako tie parlamentné. Prezident Boris Tadič ich vypísal na 6. mája.
Zdroj: Reuters