Alexandria 9. júna (TASR) - Staroveké prístavné mesto Hérakleion, ktoré pred 1200 rokmi po silnom zemetrasení pohltilo Stredozemné more pri pobreží Egypta, objavili nedávno francúzski podmorskí archeológovia.
Vedci ukázali svetu niektoré z jeho doteraz skrytých pokladov, vrátane obrovskej stély, ktorá bola východiskom k určeniu presnej polohy starovekého mesta. Podmorskí archeológovia objavili celkom dve žulové stély, jednu z nich menšiu, ktorú podopieral rám. Druhá stéla patrí medzi vôbec najväčšie doteraz objavené artefakty tohto druhu. Je rozbitá na 15 kusov, avšak je asi o dve tretiny väčšia než prvá a dosahuje výšku šesť metrov.
Potápačmi vyzdvihnuté artefakty z morského dna vystavili vo štvrtok na vlečnej lodi zakotvenej v zálive Abú Kír, východne od egyptského mesta Alexandria, informovala agentúra AP. Okrem stél podmorskí archeológovia vyzdvihli z dna tri obrovské sochy - sochu egyptského boha Nílu Hapiho a ďalšie dve sochy faraóna a jeho manželky. Vedci zatiaľ neurčili, o zobrazenia ktorého panovníka a jeho manželky ide.
"Iba po niekoľkých potopeniach sme objavili tak veľa predmetov. Miesto je bohaté a úžasné," tvrdí jeden z potápačov tímu Eric Smith z mesta Key West na americkej Floride.
"Na tomto mieste bolo za čias faraónov dôležité prístavné mesto a brána do starovekého Egypta. V priebehu jedného roka sme sa dozvedeli veľmi veľa," dodáva francúzsky archeológ Franck Goddio, ktorý vedie medzinárodný tím skúmajúci rozsiahlu podmorskú archeologickú lokalitu.
Podľa Goddia sa na menšej stéle nachádzal hieroglyfický text s menom mesta a informáciou, že obrovská stéla by mala byť postavená na ústí Nílu do Stredozemného mora na príkaz faraóna Nektaneba I. v roku 380 pred n.l.
Mestu bolo osudné zemetrasenie, ktoré ho pred približne 1200 rokmi spolu s blízkymi mestami Kanopus a Menuthis poslalo na dno mora. Všetky tri mestá boli známe iba z gréckych tragédií, putovaní starovekých hrdinov a legiend dovtedy, keď Goddiov tím neoznámil minulý rok, že ich po dvojročnom hľadaní pri egyptskom severnom pobreží opäť objavil v šesť- až deväťmetrovej hĺbke pod hladinou mora.
Skupina podmorských archeológov pracovala odvtedy na mieste nálezu, ktorý sa rozprestiera na ploche jeden kilometer krát 1,2 kilometra. Miesto je vzdialené od pobrežia 6,5 kilometra. Chrámy a desať potopených lodí sú medzi objavmi, ktoré pomohli pri lokalizovaní presného miesta starovekého prístavu.
Riaditeľ oddelenia pre podmorský výskum egytského pamiatkového úradu Ibrahim Darwis uviedol, že na morskom dne sa nachádza až 20.000 kusov artefaktov.
"Vykopávky by tu mohli pokračovať aj ďalších 100 rokov," dodal k nálezu Darwis. Ďalšiu stélu, ktorú vytiahli z morského dna, našli rozbitú na 15 kusov, ktoré spolu vážia 15 ton. Ak by sa poskladali, dosahovala by stéla výšku šesť metrov, šírku tri metre, pričom by bola hrubá ako dlaň. Nachádzajú sa na nej grécke a hieroglyfické nápisy, ktoré zatiaľ čakajú na svoje rozlúštenie.
Hérakleion bolo rozkvitajúce prístavné mesto a svojho času najväčší egyptský prístav, ktorý sa nachádzal pri jednom z ramien delty Níla nazývanej Kanopus. Rozkvet mesta trval do založenia mesta Alexandria Alexandrom Veľkým v roku 331 pred n.l.
Cestovatelia, ako napríklad grécky historik Hérodotos, ktorý navštívil Egypt v roku 450 pred n.l., písali o Hérakleiu a jeho chrámoch zasvätených Héraklovi. Ďalšie staroveké správy opisovali na jednej strane luxus mesta, na druhej jeho úpadok.