Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
HAAG, BRATISLAVA. Desať rokov trvalo, kým Medzinárodný trestný súd vyriekol prvý verdikt. Chcel súdiť sudánskeho prezidenta Umara Bašíra alebo Sajfa Isláma Kaddáfího, nakoniec vyriekol verdikt vinný v prípade muža, ktorý nie je taký známy.
Je ním Thomas Lubanga, veliteľ Únie konžských vlastencov. Odsúdili ho za to, že unášal deti, v niektorých prípadov len deväťročné, ktoré jeho vojaci nútili vraždiť, dievčatá zneužívali na sex alebo ako otrokyne.
Lubanga je prvý, koho odsúdili za verbovanie detí.
Zabi rodinu, inak zomrieš
„Máme dôkazy, že deti podstupovali tvrdý tréning a keď neposlúchali, dostávali prísne tresty,“ povedal vo verdikte sudca Adrian Fulford.
„Toto je ich deň – unesené deti už môžu mať pocit, že nikto neunikne trestu za to, čo sa im stalo,“ povedala médiám herečka a aktivistka Angelina Jolie, ktorá bola pri vyhlásení verdiktu.
Lubangovi vojaci v rokoch 2002 a 2003 tyranizovali región Ituri na severovýchode Konžskej demokratickej republiky, pri bojoch tu zomrelo asi 70-tisíc ľudí.
Svoj boj financovali z ťažby zlata, na ktoré je región bohatý.
Problém detských vojakov je aktuálny aj dnes, v afrických a latinskoamerických konfliktoch bojujú podľa OSN desaťtisíce detí. Tie sa stávajú lojálnymi vojakmi, ktorí bez odporu počúvajú svojho vodcu, často pod vplyvom drog.
Mnohé deti sa k ozbrojencom pridávajú po tom, ako ich prinútia zavraždiť alebo zmrzačiť vlastnú rodinu. Ak neposlúchnu, zomierajú ony.
Kresťanskí fundamentalisti
Precedens v prípade Lubangu by mohli použiť aj pri Josephovi Konym. Aj na neho vydal Haag zatykač, no zatiaľ uniká. Do Afriky ho prišli hľadať aj americkí vojaci.
Vodca Božej armády odporu, ktorá bojuje za štát riadený prísnym výkladom desiatich Božích prikázaní, takisto využíva detských vojakov. Kresťanskí fundamentalisti dvadsať rokov tyranizovali sever Ugandy, ktorá priamo hraničí s regiónom Ituri.
Video o Konym je v týchto dňoch hitom na internete. Upozorňuje na jeho skutky a vyzýva na jeho chytenie do konca roka.
„Spravme z neho známu osobnosť. Nie preto, aby sme ho glorifikovali, ale aby sme na neho nezabúdali,“ vyzývajú v tridsaťminútovom videu, ktoré na internete videlo už 77 miliónov ľudí, aktivisti z organizácie Neviditeľné deti.
Prvé obete bojov
Na severe Ugandy by však na neho už najradšej zabudli. Detským vojakom dali amnestiu a označujú ich za prvú obeť bojov. Konyho skupinu z Ugandy vytlačili už v roku 2005.
„Prečo nám to stále pripomínajú? Je mi z toho zle. Chceme konečne zabudnúť na Konyho a šialenstvo, ktoré u nás vyvolávali jeho ľudia,“ cituje Reuters Isaaca Imoda zo severu Ugandy, kam aktivisti prišli video premietať.
Pri pohľade na zábery na nadrogovaných chlapcov a zmrzačených ľudí sa mu vrátili desivé spomienky. Kony v roku 2001 uniesol aj jeho brata.