PEKING. Čínski zákonodarcovia schválili kontroverzné zmeny v pravidlách trestného konania, ktoré dávajú polícii právo zadržiavať niektoré podozrivé osoby až šesť mesiacov mimo oficiálnych zariadení.
Príslušný návrh prešiel hlasovaním na záver tohtoročného zasadnutia Národného ľudového kongresu, kde získal 2 639 hlasov, zatiaľ čo 160 delegátov bolo proti a 57 sa zdržalo.
Podrobnosti novely sa dostali na verejnosť v priebehu minulého roka, pričom vyvolali vlnu kritiky zo strany bojovníkov za ľudské práva.
Návrh následne predložili v pozmenenej podobe a nové znenie obsahuje okrem iného aj povinnosť informovať príbuzných podozrivej osoby o zadržaní do 24 hodín.
Nie je však jasné, či bude musieť polícia oznámiť aj miesto, kde sa nachádza.
Z minulosti sú známe početné prípady, keď čínske orgány svojvoľne zadržiavali osoby mimo oficiálnych väzenských zariadení, napríklad v hoteloch alebo ubytovniach.
Kritici upozorňujú, že schválené zmeny v zákone o trestnom konaní takúto prax legalizujú, čo by mohol pocítiť ktokoľvek, koho čínske komunistické vedenie bude považovať za hrozbu.
Čínsky premiér Wen Ťia-pao na zasadnutí tiež vyzval na urýchlené prijatie politických a ekonomických reforiem, pričom varoval, že Čína by v opačnom prípade mohla čeliť vážnym problémom.
Zdôraznil, že zmeniť treba najmä systém vedenia komunistickej strany aj krajiny.
"Bez úspešnej štrukturálnej politickej reformy nie je možné vykonať štrukturálne ekonomické reformy a prínos tých, ktoré sme už uskutočnili, sa môže stratiť," vyhlásil Wen na výročnej tlačovej konferencii na záver zasadnutia národného zhromaždenia.
Čína podľa neho v súčasnosti čelí novým problémom. "Ak nebudú od základu riešené, mohlo by prísť k podobnej historickej tragédii, akou bola Kultúrna revolúcia," konštatoval.
Wenove vyhlásenia boli silnejšie než v marci minulého roku, keď vyzval na "postupné politické reformy pod vedením komunistickej strany".