Washington 13. augusta (TASR) - Väčšina Američanov podporuje prípadný vojenský úder na Irak, ktorého cieľom je podľa Bieleho domu zvrhnutie režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna. Obyvatelia USA však súhlasia s takýmto útokom pod podmienkou, že Washington nebude konať sám.
Tieto výsledky vyplývajú z prieskumu verejnej mienky, ktorú uskutočnil 7.-11. augusta na reprezentatívnej vzorke 1023 osôb denník Washington Post spolu so spravodajským kanálom ABC News. V čase, keď administratíva prezidenta Georgea W. Busha skúma spôsoby, ako dosiahnuť v Bagdade zmenu režimu, stojí americká verejná mienka na strane prezidenta až na hranici 69 percent.
Táto podpora by však výrazne klesla, ak by sa ukázalo, že Washington nemá na svojej strane súhlas svojich spojencov. To by totiž podľa Američanov viedlo k vysokému počtu obetí na životoch na strane USA, ak by k útoku na Irak v takomto prípade skutočne došlo.
V prípade, že s útokom na Irak nebudú súhlasiť spojenci USA, sa v prospech vojenského zásahu vyslovila menej než polovica amerických občanov. Čo sa týka spôsobu úderu, 57 percent opýtaných je za pozemnú inváziu. V prípade príliš vysokých strát na životoch na strane USA by však mal Biely dom len 40-percentnú podporu pozemného zásahu.
Obviňujúc Bagdad z vývoja zbraní hromadného ničenia, Bush označil Irak za jednu z krajín takzvanej "osi zla" a za "nepriateľa, pokiaľ sa nedokáže opak". Cieľom Bushovej proklamovanej politiky voči Iraku je zvrhnúť Saddáma Husajna a dosiahnuť zmenu režimu v krajine.
S prezidentovým názorom, že Irak predstavuje hrozbu, však podľa prieskumu verejnej mienky Washington Post/ABC News súhlasí len 27 percent Američanov.
O tom, či má Bush vlastne jasnú politiku voči Iraku, panuje medzi americkou verejnosťou dvojaký názor. Po týždňoch intenzívnych diskusií o tejto téme sa verejnosť v USA doslova rozpoltila: 45 percent si myslí, že Bush má v politike voči Iraku jasno, zatiaľ čo 42 percent si myslí pravý opak.
Až 75 percent Američanov je presvedčených, že pred spustením akejkoľvek ďalšej vojenskej akcie proti inej krajine by mal Bush rozhodne vyčkať na súhlas Kongresu. Asi polovica respondentov sa naopak domnieva, že v prípade, že ide o vojenskú akciu, by mal mať konečné slovo prezident.