Najhorší incident za desať rokov ničí vzťahy s Afgancami. Predčasný odchod chce aj väčšina Američanov.
KANDAHÁR, BRATISLAVA. Prezident Hamíd Karzaj hovoril o neodpustiteľnom čine. Afganský parlament zmenil program schôdze a varoval Američanov, že krajine dochádza trpezlivosť. A Taliban sľuboval pomstu.
Tak reagovala krajina na brutálny čin amerického vojaka, aký sa za desať rokov prítomnosti západných vojsk v Afganistane ešte nestal.
Seržant v dedine v Kandahári, nebezpečnej provincii na juhu krajiny, vystrieľal v noci na nedeľu 16 ľudí, z toho deväť detí. Niektoré telá spálil.
Šokujúci čin
Príčiny tohto činu, ktoré môžu ešte viac ohroziť americké postavenie v krajine, neboli jasné. Hovorí sa o psychických problémoch vojaka. Jeden z predstaviteľov amerického ministerstva obrany to pre Wall Street Journal prirovnal k streľbe v amerických školách.
Fakty
Incidenty Američanov
Vraždiaci tím: štyria vojaci zabili zo zábavy troch Afgancov. Americký súd ich poslal do väzenia,
Močenie: vojaci močili na telá zabitých Afgancov,
Pálenie Koránov: vojaci spálili Korány, pretože sa cez ne dorozumievali väzni. Pri nepokojoch zomrelo 30 ľudí.
V krátkom čase je to už tretí incident, ktorý poškodil imidž Američanov v krajine. V januári preniklo na internet video, ako vojaci močia na telá zabitých Afgancov.
Pred pár týždňami krajina vo veľkom demonštrovala, keď sa zistilo, že americké jednotky pálili Korány. Pri nepokojoch zahynulo 30 ľudí, z toho šesť Američanov.
Popularita na dne
Dovčera neboli správy o protestoch. Nepokoje môžu nastať v nasledujúcich dňoch. Američania sa tomuto scenáru snažili zabrániť netradične – na portáli YouTube vyjadrili v miestnej reči ľútosť nad činom seržanta.
Zároveň ambasáda vydala obmedzenia na pohyb ich pracovníkov na juhu krajiny.
Aj posledné incidenty spôsobili, že popularita Američanov v Afganistane dosiahla nový rekord. „Máme malý prospech z toho, že sú tu zahraničné jednotky, ale stratili sme všetko – naše životy, česť aj krajinu,“ hovorí pre agentúru Reuters Hadži Nadžik, predavač v Kandahári.
„Afganci všeobecne už nevnímajú medzinárodnú vojenskú alebo civilnú prítomnosť pozitívne. A to napriek tomu, že ich vo veľkom vítali v roku 2001,“ povedal pre SME Thomas Ruthig zo siete analytikov Afganistanu.
Ako dodáva, sú za tým aj civilné obete vojny s Talibanom. Podľa správy OSN v roku 2011 dosiahol ich počet nový rekord.
Za väčšinu z nich však môže Taliban. Počet civilistov, ktorých nechtiac zabili západné jednotky, od roku 2009 klesol z 573 na 410.
Chcú ho súdiť sami
Čin vojaka môže mať dosah aj na oficiálne vzťahy krajín. Spojené štáty a Afganistan momentálne vyjednávajú o spolupráci po roku 2014.
Vtedy by mali prevziať zodpovednosť za bezpečnosť afganskí vojaci, no časť Američanov by mala zostať a radiť.
Jednou z podmienok je, aby vojakov, ktorí zostanú, mohli súdiť afganské súdy. Afganský parlament vyzýval, že rovnako by mali súdiť aj vraždiaceho seržanta.
S týmto Američania nesúhlasia, aj z Iraku definitívne odišli po tom, čo sa nevedeli dohodnúť na tejto otázke.
Okrem Afgancov aj väčšina bežných Američanov chce, aby ich vojaci odišli z krajiny skôr ako v plánovanom roku 2014.
Taliban je však stále silný a aj počet civilných obetí naznačuje, že krajina stále nie je bezpečná.
Smrť ničí psychiku vojakov
Americký seržant, ktorý postrieľal civilistov, mal zrejme psychické problémy.
BRATISLAVA. Všade smrť, keď vyjdete na obchôdzku, dennodenné útoky na základňu, nepriateľstvo miestnych. Taký život vedú v Kandahári americkí vojaci.
Pôsobil tu aj seržant, ktorý cez víkend zabíjal civilistov.
Nebol nováčikom
Podľa odborníkov z armády, ktorých cituje magazín Time, vraždenie jasne dokazuje, že jeho psychika bola nestabilná. Vraždiaci Američan nebol na bojisku nováčikom. Trikrát bol v Iraku, v Afganistane mal teraz svoju premiéru.
Posttraumatický stres nie je u amerických vojakov novým javom, stále častejšie sa objavuje v poslednom desaťročí, keď Spojené štáty bojujú v Iraku a v Afganistane. Väčšinou sa prejavuje po návrate a zasiahne desať až osemnásť percent veteránov.
Môže viesť k osobným problémom, ale aj k samovražde. Keďže mnoho vojakov sa so svojimi problémami lekárom nezverí, práve počet samovrážd medzi veteránmi podľa odborníkov najlepšie ukazuje, ako je tento problém rozšírený.
Nárast samovrážd
A tu čísla hovoria o veľkom náraste v rokoch 2004 a 2008, keď Američania viedli dve vojny. Dovtedy boli samovraždy vojakov rovnako rozšírené ako pri civilistoch, potom to stúplo až o 80 percent. Tieto čísla sú najvyššie za 30 rokov, odkedy si americká armáda robí podobné štatistiky.
„Štúdia ukazuje, že vojaci pôsobiaci v dlhých bojových operáciách sú pod stresom a v týchto podmienkach je väčšie riziko psychických problémov a samovrážd,“ povedala pre ABC News Michelle Chervaková, ktorá sa v americkej armáde venuje zdraviu vojakov.
Matúš Krčmárik