PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzi si vyberajú medzi dvoma favoritmi na nového prezidenta – jeden by obetoval schengenský priestor bez hraníc, druhý by menil ťažko vydobytú fiškálnu zmluvu krajín Európskej únie. V Bruseli zrejme krútia hlavou, obaja sú totiž eurooptimisti.
Priveľa cudzincov
Pravicový prezident Nicolas Sarkozy sa snaží dobehnúť náskok svojho socialistického rivala Françoisa Hollanda pred aprílovými prezidentskými voľbami lákaním voličov krajnej pravice.
Sarkozy, ktorý spolurozhodoval o riešení ekonomickej krízy v eurozóne, dal teraz únii ultimátum. Ak do roka nenastanú zmeny v systéme európskeho priestoru bez hraníc v Schengene, Francúzsko z neho načas vystúpi.
Na predvolebnom mítingu cez víkend pred asi 50-tisíc sympatizantmi žiadal Sarkozy prísnejšie kontroly,
Spoločné témy s radikálmi
Protekcionizmus: Sarkozy chce presadiť, aby európske vlády nakupovali prednostne od domácich výrobcov, tzv. Buy European Act.
Zmeny Schengenu: Ak sa nesprísnia hraničné kontroly, Sarkozy chce vystúpiť z priestoru bez hraníc.
možnosť „trestať či vylúčiť krajiny“, ktoré príval migrantov nezvládajú, a aby krízový manažment nestál len na „technokratoch a súdoch“.
Brusel nechce predvolebné vyhlásenia komentovať, pripomenul však, že vystúpenie zo Schengenu by znamenalo meniť európsku zmluvu.
Francúzsko a Taliansko žiadali zmeny Schengenu, v ktorom je 25 európskych krajín vrátane Slovenska, už vlani, keď sa pochytili pre príval migrantov z Tuniska. Francúzsko ich Taliansku vracalo z hranice.
V máji má Európska komisia predstaviť o Schengene správu.
Francúzsky prezident, ktorý je sám synom maďarského imigranta, minulý týždeň povedal, že v krajine je „priveľa cudzincov“ a počet novoprijatých imigrantov by chcel znížiť na polovicu.
Šéfke krajnej pravice Marine Le Penovej prebral aj tému halal mäsa (pripravovaného moslimským spôsobom).
Nespokojní sú aj liberálni Francúzi
Vo Francúzsku, ktoré má najväčšiu populáciu moslimov v Európe, je téma imigrácie podľa expertov silná.
Slovák Peter, ktorý študoval v Paríži, hovorí, že ide hlavne o neeurópskych imigrantov a ich potomkov. Mnohí majú problém nájsť si prácu. „Ľudia zo strednej vrstvy vnímajú migráciu ako problém. Dokonca moji liberálni známi mi hovorili, že by sa mala zastaviť imigrácia z neeurópskych krajín,“ povedal.
Slovák Ivan Páleník, ktorý študuje na ekonomickej škole ESCP Europe v Paríži, hrozbu opustenia Schengenu vidí ako „predvolebný krok, ktorým chce Sarkozy upútať voličov krajnej pravice“.
Nevystihuje podľa neho atmosféru v spoločnosti, kde sa snažia otázku imigrácie riešiť konštruktívne. Zdôrazňuje, že na rozdiel od Slovenska sa vo Francúzsku nestretol s otvoreným rasizmom.
Tomu, že by Francúzsko naozaj zaviedlo znovu hranice, Francúzi veľmi neveria. Znovu postaviť colníkov a hraničné priechody by bolo zložité, drahé a ťažko predstaviteľné u zakladateľskej krajiny únie.
Sarkozy si okrem toho dal dosť času. Ak sa naplnia predvolebné odhady (porážka v druhom kole o viac než desať percentuálnych bodov), o rok sa tým už nebude musieť zaoberať.