ŽENEVA.
Ambasádor Fajsál al-Hamwí na zasadaní Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) povedal, že izraelské zbrane dodávajú opozičným skupinám a zahraničným bojovníkom napojeným na al-Káidu.
Hamwí reagoval na expertnú správu vypracovanú na objednávku OSN, ktorá konštatuje, že v rámci zásahu vlády proti opozičným skupinám dochádza k "rozsiahlym a systematickým násilnostiam" proti civilistom.
Predseda panelu expertov OSN, brazílsky profesor Paulo Sergio Pinheiro, hovorí, že civilisti zomreli pre to, že vláda bráni prísunu humanitárnej pomoci.
Moskva nepodporí sankcie voči Sýrii, je to chorý nápad
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok opäť nepriamo zaútočil na postoj západných krajín k riešeniu napätej situácie v Sýrii, ktorá sa zmieta v občianskej vojne. Bližšie nešpecifikované štáty podľa neho "zavádzajú" svetovú verejnú mienku a "manipulujú" Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov. Niektoré ich nápady pritom označil za výplody "chorej
"Choromyseľné požiadavky na zmenu režimu, jednostranné sankcie zamerané na vytváranie ekonomických ťažkostí a sociálneho napätia v krajine... môžu viesť jedine k eskalácii konfliktu," vyhlásil Lavrov. Vopred tak odmietol ďalšie pokusy medzinárodného spoločenstva o prípadné sprísnenie sankcií voči režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Rusko pritom v Bezpečnostnej rade spoločne s Čínou vetovalo už dva podobné návrhy rezolúcií.
Annan: Zabíjanie civilistov sa musí okamžite skončiť
Lavrovova americká partnerka Hillary Clintonová v tom istom čase Moskvu aj Peking vyzvala, aby podporili návrhy Ligy arabských štátov (LAŠ) na riešenie sýrskej krízy. Podľa šéfky americkej diplomacie "nastal čas pre všetky štáty", aby podporili návrhy LAŠ. "Týka sa to aj tých, ktoré predtým blokovali naše snahy," vysvetlila Clintonová v zjavnej narážke na Rusko a Čínu.
K výzve na okamžité riešenie situácie v Sýrii sa pripojil aj zvláštny vyslanec OSN a nositeľ Nobelovej ceny za mier Kofi Annan. Urobil tak po návrate z Damasku, kde absolvoval stretnutie s al-Asadom. "Zabíjanie civilistov sa musí okamžite skončiť. Svet musí vyslať jasný a spoločný odkaz, že táto situácia je jednoducho neakceptovateľná," vyhlásil Annan.
Europoslanci si minútou ticha uctili obete sýrskych represií
Minútou ticha na počet obetí vládnych represií v Sýrii začali dnes večer svoje plenárne zasadanie poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.
V stanovisku pre médiá, ktoré poskytla druhá najväčšia parlamentná frakcia skupina socialistov a demokratov (S&D) sa uvádza, že europoslanci si tak chcú uctiť obete občianskeho útlaku v Sýrii a najmä v meste Homs, ktoré je pravidelne ostreľované vládnymi silami. Minúta ticha je zároveň signálom pre kriminálny režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, že Európska únia nebude ignorovať krvavé dianie v tejto krajine.
Skupina S&D uviedla, že dnešné vzdanie úcty obetiam sýrskeho režimu je potvrdením pokračujúcej podpory pre odvážny boj obyvateľov Sýrie za slobodu a demokraciu. Avšak iba slová na podporu utláčaných ľudí už podľa S&D nestačia.
Nastal čas, aby Európska únia zašla ďalej ako je vydávanie stanovísk, EÚ by mala prejsť ku konkrétnym činom, uviedla podpredsedníčka skupiny S&D Véronique De Keyserová. Belgická europoslankyňa však nespresnila, aké konkrétne opatrenia by mala EÚ voči Sýrii prijať.