NORFOLK, BRATISLAVA. Kedysi bola považovaná za to najlepšie, čo pláva po svetových moriach. Lietadlová loď USS Enterprise CVN 65 bola vôbec prvou lietadlovou loďou na jadrový pohon. V súčasnosti je najdlhšou bojovou loďou na svete.
Jej služba sa však po viac ako 50 rokoch blíži ku koncu. V nedeľu vyplávala na svoju poslednú misiu. Smeruje do Stredozemného mora a Perzského zálivu, kde má dohliadať na nepokojnú situáciu v Sýrii či zastrašovať Irán. Do dôchodku odíde v decembri.
Loď novej generácie
Súčasná loď Enterprise je celkovo ôsmou loďou v americkom námorníctve, ktorá dostala toto meno. Mala nadviazať na slávu jej predchodkyne, ktorá získala uznanie počas druhej svetovej vojny, napríklad v bitke o Midway.
Nová Enterprise mala byť prvou zo šiestich lodí novej triedy. Na jej stavbu použili podľa oficiálnej stránky lode 61-tisíc ton ocele, 1,5-tisíca ton hliníka či 370 kilometrov rúr.
Keďže sa stavba lode predražila (vyšla na 450 miliónov vtedajších dolárov), ďalšie plánované lode triedy nikdy nevznikli. „Nová Enterprise bude dlhopredlho slúžiť ako kráľovná morí,“ povedal vtedy štátny tajomník pre námorníctvo John Connally.
To sa aj naplnilo. Svoju prvú skúšku zažila Enterprise krátko po spustení. V októbri 1962 sa zúčastnila kubánskej jadrovej krízy, keď Sovieti rozmiestnili rakety na Kube.
Enterprise spolu s inými loďami blokovala prístup sovietskych lodí na Kubu. Pár dní po blokáde Sovieti ustúpili a rakety stiahli.
Okrem kubánskej krízy slúžila Enterprise aj vo Vietname či pri invázii do Afganistanu. Jej najslávnejšia chvíľa však prišla pri nakrúcaní filmu Top Gun. Obľúbený veľkofilm o pilotoch na lietadlovej lodi sa nakrúcal práve na palube Enterprise.
Problém s dielami
Slávne časy sú však preč. Loď minulý rok oslávila 50 rokov na vode a jej „starobu“ už cítiť. Podľa armádneho portálu Stars and Stripes námorníci, ktorých je na lodi okolo štyritisíc, mávajú problém s náhradnými dielmi. Tie sa pre loď už nevyrábajú a každá pokazená vec sa musí navrhnúť aj vyrobiť.
Na dôchodok pre loď je tak najvyšší čas. Otázne zostáva, či sa na Blízkom východe rozlúči pokojne.
Lode na čele s Enterprise budú v prvej línii v prípade možnej humanitárnej krízy či medzinárodného konfliktu v Sýrii alebo Iráne.