Japonsko bolo pod tlakom USA, aby v rámci sankcií pre sporný jadrový program obmedzilo dovoz iránskej ropy .
DUBAJ. Japonsku bude aj naďalej dovážať toľko ropy z Iránu, koľko bude potrebovať. Povedal to japonský veľvyslanec v Teheráne Kinichi Kumano pre iránsku tlačovú agentúru IRNA.
Japonsko bolo pod tlakom USA, aby obmedzilo dovoz iránskej ropy v rámci sankcií Washingtonu voči iránskemu energetickému a bankovému sektoru pre jeho sporný jadrový program.
Japonský minister zahraničných veci Koichiro Gemba minulý týždeň vyhlásil, že Tokio a Washington sú blízko dohody o obmedzení dovozu iránskej ropy do Japonska.
Veľvyslanec Kumano však vyhlásil, že Japonsko dúfa, že hospodárske, politické a kultúrne vzťahy s Teheránom budú pokračovať aj napriek jeho jadrovému programu.
"Irán je aj naďalej pre Japonsko jedným z kľúčových dodávateľov ropy,“ povedal Kumano a dodal, že japonská vláda bude ďalej rozvíjať vzťahy s Teheránom aj v iných oblastiach a nevidí prekážky ani pri spolupráci v oblasti vedy.
V minulom roku z celkového dovážaného objemu ropy do Japonska práve 8,8 percenta putovalo z Iránu.
Tlak na zníženie dovozu iránskej ropy sa stupňuje práve vtedy, keď japonské energetické spoločnosti zvyšujú celkový dovoz fosílnych palív v dôsledku jadrovej katastrofy vo Fukušime z marca 2011.
K sankciám voči Iránu sa pridala aj Európska únia, keď v januári uvalila embargo na dovoz iránskej ropy. Platiť však má začať až o šesť mesiacov.
Irán, ktorý je druhým najväčším producentom čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v rámci odplaty za toto embargo 19. februára zastavil predaj ropy Francúzsku a Veľkej Británii a vyhlásil, že krok Únie neohrozí jeho ekonomiku, pretože si už našiel nových odberateľov.
Únia kupuje od Iránu viac než 20 percent jeho celkového ropného exportu.