Bližšie informácie o stretnutí vyslanca OSN Kofiho Annana so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom nie sú známe.
BEJRÚT. Sýria je pripravená na "akékoľvek úprimné úsilie" ukončiť rok trvajúce protivládne nepokoje, povedal dnes sýrsky prezident Bašár Asad osobitnému vyslancovi Ligy arabských štátov (LAŠ) a OSN Kofimu Annanovi v Damasku.
Asad však obvinil "teroristické skupiny", že bránia riešeniu krízy, informovali sýrske štátne médiá. "Sýria je pripravená na pokrok v akomkoľvek úprimnom úsilí nájsť riešenie a udalosti, ktorej je svedkom," povedal Asad.
"Žiadny politický dialóg alebo politické aktivity nemôžu byť úspešné, kým tu operujú ozbrojené teroristické skupiny a šíria chaos a nestabilitu," dodal sýrsky prezident.
Annan sa neskôr stretne so sýrskym ministrom zahraničných vecí Walídom Mualimom a počas dvojdňovej návštevy krajiny má v pláne aj rozhovory so zástupcami opozície.
Cieľom je dosiahnuť politické riešenie rok trvajúcich protivládnych protestov v Sýrii a ich násilného potláčania, pri ktorom zahynuli tisíce ľudí.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun novinárom povedal, že Annanovou prioritou je okamžité zastavenie všetkých bojov medzi vládnymi silami a opozičnými bojovníkmi. Po prímerí by podľa neho mali rýchlo nasledovať politické rozhovory všetkých strán konfliktu.
Diplomati však uviedli, že tento cieľ bude zrejme ťažké dosiahnuť, pretože opoziční lídri už odmietli výzvy na dialóg s tým, že rozhovory s Asadom by boli zbytočné a zákrok voči protestom môže zastaviť len vojenská pomoc.
Násilie sa musí skončiť, zhodli sa arabskí ministri a Lavrov
Násilie v Sýrii sa musí skončiť, zhodli sa dnes ministri zahraničných vecí arabských štátov a ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov na schôdzke v Káhire.
Ministri sa tiež zhodli na potrebe nezaujatého monitorovania situácie v Sýrii a vyslovili sa proti zahraničnej intervencii v krajine. Vyjadrili zároveň podporu osobitnému vyslancovi Ligy arabských štátov (LAŠ) a OSN pre Sýriu Kofimu Annanovi a vyzdvihli potrebu poskytnutia humanitárnej pomoci v krajine. O päťbodovej dohode informovali na spoločnej tlačovej konferencii Lavrov a katarský premiér šejk Hamad ibn Džásim as-Sání.
Ministri zahraničných vecí arabských štátov dnes v Káhire diskutovali o situácii v Sýrii za účasti Lavrova, pripomenula agentúra Reuters.
Arabskí diplomati medzitým informovali, že Sýria začala s preventívnym sťahovaním svojich veľvyslancov z Európy kvôli obavám, že členské krajiny EÚ ich vykážu v reakcii na zásahy sýrskeho prezidenta Bašára Asada proti svojim odporcom.
Sýrski veľvyslanci v niekoľkých európskych krajinách sa už pripravujú na odchod domov, dodali diplomati bez upresnenia, o ktoré krajiny konkrétne ide.
Katar: Prímerie nestačí
Predstaviteľ Kataru, ktorý viedol úsilie o izoláciu Asada, na zasadnutí LAŠ povedal, že je čas uznať hlavnú opozičnú Sýrsku národnú radu za legitímneho predstaviteľa krajiny.
Katarský premiér a šéf diplomacie šejk Hamad ibn Džásim as-Sání sýrsku opozíciu vyzval, aby sa zjednotila a postavila proti "tyranii režimu".
Podľa jeho slov tiež nastal čas "riadiť sa návrhom žiadajúcim vyslať arabsko-medzinárodné sily do Sýrie".
Šejk Hamad vo vystúpení okrem toho Rusku odkázal, že vzbúrencov bojujúcich proti Asadovmu režimu nemožno označovať za "ozbrojené gangy", pretože sa len bránia proti systematickému zabíjaniu páchanému sýrskymi vládnymi jednotkami.
Prímerie v Sýrii podľa katarského premiéra nestačí, je potrebné tiež vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí majú na svedomí násilie, ako aj vpustiť do krajiny médiá a humanitárnu pomoc a prepustiť zadržiavané osoby.
Francúzsko: Šance na schválenie rezolúcie OSN o Sýrii sú nízke
Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes vyhlásil, že šance na schválenie novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, požadujúcej ukončenie násilia v Sýrii, sú nízke, pretože Rusko ju naďalej blokuje.
Sýria je hlavným spojencom Ruska v arabskom svete.
Juppé tiež povedal, že "neexistuje žiadne zhoda na texte rezolúcie", čo sťažuje jej tvorbu. Spojené štáty totiž predložili návrh novej rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN o Sýrii, o ktorej teraz svetové veľmoci vedú diskusie.
Juppé sa dnes v dánskej metropole Kodaň zúčastňuje na stretnutí s ostatnými ministrami zahraničných vecí Európskej únie. Počas stretnutie vyjadril Juppé pochybnosti, že sa môže vôbec niečo zmeniť pred pondelkovým zasadnutím BR OSN v New Yorku.
Dánsko: Sankcie voči Sýrii účinkujú, treba ich rozšíriť
Európska únia môže uvaliť nové sankcie na sýrsku vládu v čase náznakov, že už existujúce reštrikcie oslabujú mocenskú základňu tamojšieho prezidenta Bašára Asada, povedal dnes šéf dánskej diplomacie Villy Sovndal na okraj schôdzky ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Kodani.
O účinnosti európskych sankcií podľa neho svedčí aj skutočnosť, že Asadov režim 7. marca opustil štátny tajomník sýrskeho ministerstva ropného priemyslu.
"Sú tu znaky, že pomalý ale istý nátlak účinkuje v tom zmysle, že ľudia v armáde a v politike sa sami seba pýtajú, kde budú chcieť stáť na konci," povedal Sovndal v rozhovore pre agentúru Reuters.
Členské krajiny EÚ dúfajú, že široká škála už existujúcich sankcií proti sýrskemu priemyslu, ropnému sektoru a vysokopostaveným predstaviteľom pomôže prinútiť prezidenta Asada ukončiť násilné zásahy proti svojim odporcom a odovzdať moc.
"Podnikneme všetky kroky, ktoré budeme môcť, v záujme posilnenia sankcií," dodal dánsky minister zahraničných vecí.
Dánsko v prvej polovici tohto roka predsedá Európskej únii. Na dnešnej schôdzke v Kodani, ktorej predsedá šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová, diskutovali ministri okrem iného aj efektivitu sankcií EÚ.
Európski diplomati uviedli, že doposiaľ nie sú nové návrhy sankcií voči Sýrii, môžu byť však predstavené pred ďalšou schôdzkou šéfov diplomacií EÚ, ktorá sa uskutoční 23. marca.
Vojenskú intervenciu v Sýrii, hoci aj s cieľom umožnenia poskytnutia humanitárnej pomoci, európske štáty vylúčili, povedal Sovndal.
Zdroj: Reuters, AP, DPA