Vlastným menom Rolf Erich Osterwalder (18. 2. 1922 - 26. 2. 2012) chcel hrať pôvodne futbal. Vzorom mu bol otec Adolf Osterwalder, prezývaný Hazy, ktorý hral za švajčiarske národné mužstvo. Napokon ho presvedčili a začal chodiť na klavír, neskôr na trúbku, na strednej škole už viedol žiacky orchester. Na konzervatóriu sa učil kompozíciu a teóriu hudby a v roku 1940, rok pred maturitou, aranžoval skladby pre rôzne hudobné skupiny. Neskôr hral na trúbke v bande Freda Böhlera a v roku 1942 si zvolil umelecké meno Hazy Osterwald.
V ďalšej hudobnej formácii už hral na klavíri i trúbke, až si napokon 1. mája 1949 založil svoje sexteto. V tom istom roku sa zúčastnili v Paríži na Medzinárodnom džezovom festivale, na ktorom hrali aj takí významní muzikanti, ako boli Charlie Parker a Sidny Bechet. Kariéra sa rozbehla naplno. V roku 1951 sexteto angažovali do US Owerseas-Show, v roku 1952 proti šesťmesačnej zmluve v Beverly Hills protestovali americké hudobné odbory a zrušili ju.
Hazy Osterwald sa začal orientovať na Európu. V Hamburgu začali spolupracovať s rozhlasom, gramoplatne nahrali s rakúskym Austrotonom, neskôr uzavreli zmluvu s nemeckým Polydorom. Zahrali si v televíznom filme a v rokoch 1957 a 1958 hrali pred vypredaným publikom v parížskej Olympii. Hazy nebol žiaden purista. Hrali všetko, čo letelo, od swingu a dixieland a bežné pesničky, chceli zarábať. V roku 1957 vydal Osterwald LP platňu To je rytmus a jeho singel Kriminal-tango sa stal v roku 1959 veľkým hitom: predali takmer milión nosičov.
Hazy dokázal svoje publikum aj zabávať. Jeho televízna šou Máte radi šou? bola najúspešnejšou nemeckou zábavnou reláciou všetkých čias. Na olympijských hrách v Mníchove (1972) i v Innsbrucku (1976) boli oficiálnou hudobnou skupinou. Na vrchole svojej kariéry si vybudoval najväčšiu vilu nad Zürišským jazerom, otvoril niekoľko nočných klubov so živou hudbou vo Švajčiarsku, založil hudobné vydavateľstvo s 200 zamestnancami.
Nič z toho mu však nezostalo: „Moje ženy a moje deti ma stáli veľa peňazí," povedal zabávač. Po samovražde prvej ženy poslal tri školopovinné deti do internátu. „Bol som stále na cestách," ospravedlňoval sa. Aj druhé manželstvo skrachovalo. Predal vilu, zavrel nočné kluby. Od roku 1992 trpel na Parkinsonovu chorobu. Kráľ swingu sa dožil 90 rokov v náručí svojej tretej ženy Eleonóry (65 r.). Šťastný, ale finančne zruinovaný.
FOTO - www.landbote.ch