WASHINGTON, BRATISLAVA. Svetoznáme sladké sýtené nápoje Coca-Cola a Pepsi zmenia receptúru v celých Spojených štátoch. V Kalifornii im totiž hrozila nálepka, že môžu spôsobovať rakovinu.
Látku 4-metylimidazol, ktorá vzniká pri tepelnej úprave v karamelovom farbive do týchto nápojov, ale napríklad aj v sirupoch a sójových omáčkach, pridal americký štát na zoznam karcinogénnych látok a obmedzil jej povolenú dennú dávku podľa denníka Le Figaro na 29 mikrogramov.
Nepodložené varovania
Spoločnosť Coca-Cola tvrdí, že žiadne zdravotné riziká nehrozia a jej hovorkyňa Diana Garza-Ciarlanteová sa pre viaceré médiá vyjadrila, že receptúru menia (znížia množstvo karamelového farbiva), aby sa uistili, že ich produkty „nebudú predmetom požiadaviek vedecky nepodloženého varovania“. V celej krajine to chcú urobiť z logistických dôvodov.
Americká asociácia pre nápoje (ABA) takisto ubezpečuje, že nehrozia žiadne zdravotné riziká a chuť sa nezmení. V Európe sa zatiaľ Coca-Cola recept meniť nechystá.
Tisíc plechoviek denne
Látka je karcinogénna pre zvieratá, no u ľudí takýto účinok nebol dokázaný.
Americký úrad pre bezpečnosť potravín a liečiv (FDA) uviedol, že ľudia by museli denne piť tisíc plechoviek týchto nápojov, aby sa vystavili porovnateľným množstvám látky ako v štúdii, ktorá ukázala karcinogénny účinok na myši a krysy.
Látku nepovažuje za nebezpečnú ani európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).
Americká organizácia na ochranu práv spotrebiteľov Centrum pre výskum vo verejnom záujme vo februári podala petíciu, ktorá žiada úplný zákaz používania karamelového farbiva založeného na amoniaku a síre. Petíciu posudzuje americký úrad pre bezpečnosť potravín (FDA).