V utečeneckých táboroch v juhotureckej provincii Hatay je registrovaných približne 12-tisíc Sýrčanov.
ANKARA. Sýrske vládne sily dnes v krajine zabili 21 ľudí, pričom najmenej deväť prišlo o život pri ostreľovaní opozíciou kontrolovaných štvrtí v meste Homs, informovali tamojší aktivisti.
Obnovenie ťažkého ostreľovania prišlo po niekoľkých dňoch relatívneho pokoja počas návštevy šéfky OSN pre humanitárne záležitosti Valerie Amosovej v Homse. Amosová uviedla, že časti tohto mesta sú úplne zničené.
V ďalších častiach krajiny vyšli dnes po tradičných piatkových modlitbách do ulíc Asadovi odporcovia, uviedla agentúra Reuters.
Zo Sýrie ušli vysokopostavení dôstojníci
Sýrska vláda súhlasila, že spolu s agentúrami OSN sa bude podieľať na "obmedzenom hodnotení" situácie v krajine, kde vládne jednotky pokračujú v útokoch proti povstalcom. V tureckej Ankare to dnes povedala šéfka humanitárnych operácií OSN Valerie Amosová.
Týmto spôsobom bude môcť OSN získať určité informácie o tom, čo sa v krajine deje, povedala Amosová.
Dodala, že sýrsku vládu požiadala o neobmedzený prísun humanitárnej pomoci do bojmi najviac postihnutých oblastí, vláda v Damasku však požiadala o viac času na odpoveď.
"Sýrska vláda požiadala o viac času na preskúmanie návrhu dohody, ktorý som im predložila. Podľa môjho názoru je skutočne veľmi dôležité, aby sme dostali neobmedzený prístup," povedala Amosová po návšteve Sýrie.
Sýrski utečenci prišli v posledných dňoch do Turecka vo veľkých počtoch. Obávali sa útoku vládnych jednotiek, zameraného na vyhnanie povstalcov z Báb Amru, štvrte vzbúreného mesta Homs.
Amosová o svojej ceste v Sýrii uviedla, že bola "zničená" skazou, ktorú videla v Báb Amre. Chcela sa tiež na vlastné oči presvedčiť, čo sa stalo s obyvateľmi štvrte, ktorí museli znášať 26-dňové obliehanie armádou. To trvalo dovtedy, kým sa povstalci pred týždňom nestiahli.
Predstaviteľ tureckého ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Amosová sa stretne v Ankare so šéfom diplomacie Ahmetom Davutoglom.
Amosová potom podnikne krátku návštevu Istanbulu.
V utečeneckých táboroch v juhotureckej provincii Hatay je registrovaných približne 12.000 Sýrčanov. Uplynulý týždeň tam prišlo zo Sýrie približne 800 ľudí.
V priebehu roka sa Turecko obrátilo proti svojmu bývalému priateľovi, sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, kvôli jeho brutálnym zásahom proti demonštrantom. Ankara sa obáva, že v tých sýrskych mestách a veľkomestách, ktoré sú centrami odporu voči Asadovej vláde, bude dochádzať k ďalším masakrom.
OSN pripravuje potravinové zásoby pre 1,5 milióna ľudí v Sýrii, ktoré budú súčasťou 90-dňového núdzového plánu na pomoc civilistom, pretože po takmer ročnom konflikte sa im už minuli základné potreby.
Dôstojníci dezertovali
Dvaja sýrski generáli a plukovník dezertovali z armády a ušli do Turecka. Urobili tak v čase, keď sa sýrske sily podľa dostupných informácií pripravujú na útoky na viaceré povstalecké oblasti, vrátane severosýrskej provincie Idlib neďaleko Turecka.
Správa o dezercii vysokopostavených armádnych dôstojníkov prišla dnes, práve v čase, keď šéfka OSN pre humanitárne záležitosti Valerie Amosová bola na prehliadke sýrskych utečeneckých táborov pri turecko-sýrskej hranici.
Po prehliadke má Amosová naplánované rozhovory s tureckým ministrom zahraničných vecí Ahmetom Davutoglom.
Turecká televízia TRT informovala, že traja bývalí armádni predstavitelia sú medzi 234 Sýrčanmi, ktorí od štvrtka ušli z vlasti cez hranicu do susedného Turecka, kde môžu nájsť útočisko v šiestich táboroch. Celkovo sa do táborov uchýlilo už vyše 11-tisíc sýrskych utečencov.
Opozičný líder odmietol výzvu na dialóg s vládou
Líder hlavnej sýrskej opozičnej skupiny odmietol dnes výzvy vyslanca OSN Kofiho Annana na dialóg s vládou prezidenta Bašára Asada s tým, že sú zbytočné a nerealistické, keďže režim masakruje vlastné obyvateľstvo.
Predseda Sýrskej národnej rady (SNC) Burhán Ghaljún v telefonickom rozhovore z Paríža pre tlačovú agentúru Associated Press povedal, že Annan už sklamal Sýrčanov.
Annan, ktorého vymenovali za spoločného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu, označil za svoje poslanie dosiahnuť začatie "politického procesu" riešenia konfliktu v krajine. Tento víkend má pricestovať do Sýrie a stretnúť sa s Asadom.
Vo štvrtok Annan varoval pred ďalšou militarizáciou sýrskeho konfliktu a vyzval opozíciu na rokovania s vládou s cieľom nájsť politické riešenie.
Ghaljún jeho vyjadrenia kritizoval ako nerealistické.
"Takéto vyjadrenia sú sklamaním a nedávajú veľa nádeje ľuďom v Sýrii, ktorých masakrujú každý deň," povedal Ghaljún. "Obávam sa, že rovnako ako v prípade iných medzinárodných vyslancov pred ním je cieľom premárniť mesiac alebo dva zbytočnými snahami o sprostredkovanie," dodal.
Výzvu Annana na dialóg odmietli aj iní sýrski aktivisti.
"Zdá sa, že žije na Marse," vyhlásil Muhammad Saíd z damaského predmestia Dúmá. "Medzi nami a Bašárom Asadom sú telá 5000 mučeníkov. Navzájom sa nepočujeme, aj keby sme chceli. O akom dialógu to hovoria," citovala ho AP.
Sýrska opozícia je rozdelená a sužuje ju vnútorná rivalita, no väčšina frakcií odmieta rozhovory s vládou, keď pokračuje vojenské potláčanie protivládnych protestov. SNC otvorene vyzýva na vojenskú intervenciu zvonka, tá je však kontroverznou otázkou, konštatovala AP.
"Žiadne politické riešenie neuspeje, ak ho nebude sprevádzať vojenský tlak na režim," vyhlásil Ghaljún.
Rusko: Nový návrh rezolúcie OSN o Sýrii je opäť nevyvážený
Ruská vláda sa v piatok vyjadrila, že nesúhlasí ani s najnovším návrhom rezolúcie OSN týkajúcej sa nepokojov v Sýrii, ktorý vznikol z iniciatívy Spojených štátov. Dôvodom je jeho "nevyváženosť", keďže údajne neobsahuje výzvu na zastavenie násilia zo strany vládnych síl a protivládnych povstalcov.
"Nemôžeme súhlasiť s návrhom rezolúcie v podobe, v akej je dnes prezentovaný. Text predmetnej rezolúcie je nevyvážený," povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Gennadij Gatilov, ktorého citovala tlačová agentúra Interfax.
Ako doplnil, "hlavným problémom je absencia súčasnej výzvy pre všetky strany, aby podnikli praktické kroky v kontexte zastavenia paľby".
Gatilov taktiež uviedol, že podľa dostupných informácií by mala Bezpečnostná rada OSN o rezolúcii hlasovať už budúci pondelok.
"Je neprijateľné viazať prijatie akéhokoľvek textu na konečný termín," zdôraznil námestník s tým, že za najdôležitejšie nepovažuje časové hľadisko, ale nájdenie takého znenia, ktoré bude "realistické, bez nejednoznačnosti a zamerané na stabilné urovnanie" krízy.
Rusko spoločne s Čínou ako stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN v uplynulých mesiacoch vetovali už dva návrhy rezolúcie o Sýrii, ktorou už takmer rok zmietajú krvavé nepokoje.
Podľa nového návrhu, ktorého kópiu získala tlačová agentúra AFP, by sa mala sýrska vláda "bezodkladne" vzdať všetkého násilia, zatiaľ čo opozičné skupiny by mali rovnakú výzvu uposlúchnuť až následne.
Zdroj: AP