Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
ABUJA, BRATISLAVA. Keď sa Briti dozvedeli, že jeho občana chcú teroristi v Nigérii presunúť a zabiť, rozhodli sa konať. S požehnaním premiéra Davida Camerona spustili záchrannú operáciu. Špeciálne jednotky však neuspeli, islamisti rukojemníkov zabili.
Fakty
Nigéria v rozklade
Najľudnatejšia africká
krajina (170 miliónov ľudí) sa delí na chudobnejší moslimský sever a kresťanský juh.Únosy islamistami nie sú bežné, no na prelome rokov zomreli pri útokoch
na kresťanské kostoly a vládne budovy stovky ľudí.
Facka do tváre
Okrem Brita Chrisa McManusa hnutie Boko Haram prepojené na alKáidu držalo aj Taliana Franca Lamolinaru. Rím o štvrtkovej akcii napriek tomu vopred nevedel.
Za facku do tváre to na titulke označil denník Corriere della Serra, vysvetlenie žiada aj premiér Mario Monti. Talianov hnevá, že sa nemohli držať svojej zásady vyjednávať s teroristami. Vyjednávania však k ničomu neviedli.
Odohrávali sa od mája, keď robotníkov uniesli, no islamisti stále menili požiadavky. Na rad tak prišla sila. Aj pri najlepšie naplánovanej akcii môžete mať smolu, obhajujú Briti neúspešný zákrok.
Ani sa neoplatí bojovať
Islamisti majú v severných oblastiach Nigérie stále väčšiu moc a dovoľujú si agresívnejšie akcie. Únosy cudzincov sú v Nigérii pomerne bežné, no väčšinou sa odohrávajú na juhu krajiny pri ropných vrtoch.
Motiváciou sú len peniaze, vláde sa väčšinou ani neoplatí zasahovať silou, keďže riziko je priveľké.
Do Nigérie prišla vraždiť al-Káida
Boko Haram bolo naskôr radikálne, no nenásilné hnutie. Potom sa spojilo s al-Káidou.
BRATISLAVA. Keď pred desiatimi rokmi vzniklo hnutie Boko Haram, išlo síce o fundamentalistov žiadajúcich zákaz západného učenia na severe Nigérie, ale v podstate nenásilných. Zmenilo sa to až v roku 2009, keď vodcu hnutia Muhammáda Jusúfa polícia umučila na smrť.
Boko Haram spustilo niečo, čo Nigéria dovtedy nepoznala – samovraždené útoky. Proti vláde, polícii, kresťanom aj OSN. Pri útokoch na kostoly na Vianoce minulého roka zomrelo 41 ľudí, v januári dvesto. Spolu zabili viac ako 900 ľudí.
Pred viac ako rokom hnutie Boko Haram začalo spolupracovať s alKáidou, presnejšie s jej odnožou v severnej Afrike. Tá aj teraz drží asi dvanásť rukojemníkov, väčšinou Francúzov a Talianov.
Matúš Krčmárik