Irán nedávno odmietol do komplexu Parčín vpustiť medzinárodných inšpektorov.
VIEDEŇ. Iránsky veľvyslanec vo Francúzsku dnes vyjadril optimizmus ohľadne nového kola jadrových rozhovorov s veľmocami, avšak zdôraznil, že Teherán nemieni rokovať o svojom práve na obohacovanie uránu.
Veľvyslanec Alí Ahání uviedol, že jeho krajina za určitých podmienok umožní medzinárodným inšpektorom navštíviť vojenský komplex Párčín. Podľa dozornej agentúry OSN sa v Parčíne mohli vykonávať aktivity súvisiace s jadrovými zbraňami.
Ambasádor nepovažuje za pravdepodobné, že by sa Izrael skutočne odhodlal k vojenským náletom na Irán, ktoré by podľa neho mohli mať nepredvídateľné katastrofické dôsledky na blízkovýchodný región aj celý svet.
Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová, ktorá pri kontaktoch s Iránom zastupuje päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia) a Nemecko, v utorok oznámila, že šesť veľmocí prijalo ponuku Iránu na rozhovory o jeho spornom nukleárnom programe.
Veľmoci vyzvali Irán, aby splnil záväzok
Veľmoci na dnešnom zasadnutí rady Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vyzvali dnes Irán, aby umožnil medzinárodným inšpektorom navštíviť vojenský komplex, v ktorom sa podľa dozornej agentúry OSN mohli vykonávať aktivity súvisiace s jadrovými zbraňami.
USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína v spoločnom vyhlásení na zasadnutí rady Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vyjadrili tiež "poľutovanie" nad rozšírením iránskeho programu obohacovania uránu, ktorý môže mať civilné i vojenské účely.
"Vyzývame Irán, aby splnil svoj záväzok poskytnutia prístupu do Párčínu," uvádza vyhlásenie v zmienke o vojenskej základni juhovýchodne od Teheránu.
Irán odmietol do komplexu vpustiť predstaviteľov MAAE, ktorí nedávno navštívili krajinu. Západní diplomati majú podozrenie, že na základni sa snažia "zahladiť stopy" po jadrových skúškach.
Vyhlásenie piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka prišlo krátko po tom, ako šestica krajín súhlasila s obnovením rokovaní s Iránom o jeho kontroverznom jadrovom programe.
"Znovu tiež potvrdzujeme našu pokračujúcu podporu pre diplomatické riešenie iránskej nukleárnej otázky a pripravenosť znovu začať dialóg s Iránom," povedal v mene skupiny čínsky veľvyslanec pri MAAE Ťing-jie Čcheng.
MAAE: Irán nám nehovorí všetko
Irán nie je k Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE), čo sa týka jeho sporného jadrového programu, dostatočne otvorený. V stredu to vyhlásil jej šéf Jukio Amano.
Podľa jeho slov totiž existujú aj jadrové zariadenia, ku ktorým sa islamská republika nepriznáva.
"Irán nám nehovorí všetko. To je môj dojem," povedal Amano. "Mohli by existovať ďalšie nepriznané zariadenia a my máme informácie, že Irán sa venuje aktivitám relevantným pre vývoj jadrových zbraní," zdôraznil šéf MAAE.
Chameneí pochválil Obamu
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí medzitým privítal vyjadrenia amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý zdôraznil, že diplomacia, nie vojna, je riešením sporu okolo iránskeho jadrového programu.
Chameneí podľa dnešnej správy štátnej televízie takisto vyhlásil, že sankcie západných krajín voči Iránu nebudú úspešné.