WASHINGTON. Irán a Sýria boli hlavnými zahraničnopolitickými témami dnešnej tlačovej konferencie amerického prezidenta Baracka Obamu.
Šéf Bieleho domu vyjadril presvedčenie, že v spore s Iránom existuje priestor pre diplomatické riešenie a varoval, že jednostranná vojenská akcia USA proti sýrskemu režimu by bola chybou.
Pri téme Iránu Obama reagoval na kritiku republikánskych uchádzačov o prezidentskú kandidatúru, ktorí ho obvinili zo slabosti vo vzťahu k Teheránu. Obama kritiku odbil vyhlásením, že nemajú "veľa zodpovednosti" a "nie sú najvyšším veliteľom ozbrojených síl".
Prezident tiež obvinil republikánov, že o vojne hovoria bez uváženia.
Vyhlásil, že ak chcú jeho oponenti začať vojnu s Iránom, mali by Američanom objasniť dôsledky takéhoto kroku.
Čaká na Irán
Obama zopakoval vyhlásenia zo začiatku týždňa, že vo vzťahu k Teheránu nechce postupovať z pozície sily, cieľom jeho politiky je zabrániť Iránu v získaní jadrovej zbrane.
Zároveň varoval, že neuvážené kroky voči Iránu budú mať negatívne dôsledky pre USA aj Izrael.
Obama sa v pondelok stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Stretnutie sa konalo v čase narastajúcich obáv, že Izrael by mohol vojensky zaútočiť na Irán, ktorý považuje za hrozbu pre svoju existenciu.
Irán vo februári navrhol obnovenie medzinárodných rokovaní o svojom jadrovom programe.
Obama v tejto súvislosti povedal, že na prvom stretnutí neočakáva prelom, rýchlo však vycíti, či je zámer Iránu seriózny.
Teherán musí na rokovaniach svetu dokázať, že jeho cieľom nie je získanie jadrovej zbrane, povedal.
Sýria nie je Líbya
Obama vyhlásil, že chybou by bola aj jednostranná vojenská akcia USA proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, keďže situácia v Sýrii je zložitejšia ako v Líbyi.
Poukázal na skutočnosť, že medzinárodné spoločenstvo sa nedokázalo zhodnúť na spoločnej akcii proti Sýrii, na rozdiel od Líbye, kde nálety NATO vlani prispeli k zvrhnutiu režimu Muammara Kaddáfího.
Obamovou stratégiou je prinútiť Asada k odovzdaniu moci sankciami a medzinárodnou diplomatickou izoláciou.
Obama vyjadril odhodlanie USA o udržanie dlhodobých vzťahov s Afganistanom, vojenskú prítomnosť v krajine však nechce zbytočne predlžovať.
Zdôraznil, že USA naďalej plánujú ukončiť bojové pôsobenie v Afganistane do konca roku 2014. Sťahovanie zahraničných jednotiek bude hlavnou témou májového summitu NATO v Chicagu.