Ďalší protest bude v sobotu.
Nezatkli ju na Puškinovom námestí v Moskve, kde asi dvadsaťtisíc ľudí protestovalo na povolenom mítingu proti víťazstvu Vladimira Putina v nedeľňajších prezidentských voľbách, ale až keď sa míting skončil.
„Prišli sme k stanici metra Teatraľnaja, nič sme nevykrikovali a nič nezákonné sme nerobili. Zrazu nás obkľúčili ťažkoodenci a začali sa vypytovať, čo robíme. Povedali sme, že sa prechádzame. Keď v skupinke uvideli známe opozičné tváre a na kabátoch biele stužky (symbol opozície - poz.red.), nastrkali nás do antona a odviezli,“ hovorí Oľga Nikolajevna Fadejevová, členka moskovskej organizácie opozičného hnutia Solidarita.
Zatkli lídrov opozície
Ruské protesty
Na demonštrácii proti Putinovi v Moskve sa v pondelok zúčastnilo asi 20tisíc ľudí, v Petrohrade asi dvetisíc.
Polícia zatkla v Moskve asi 250 (podľa Reuters 500) ľudí vrátane opozičných lídrov a asi stovku v Petrohrade.
Zadržiavali ich niekoľko hodín, potom ich prepustili.
V pondelok večer bola slobodná matka dvoch detí medzi 250 protestujúcimi, ktorých polícia zatkla a niekoľko hodín zadržiavala.
„Priamo v policajnom aute sme napísali sťažnosť na ministerstvo vnútra, že nás bezdôvodne obmedzovali v
osobnej slobode a hlavne, hoci sme viackrát žiadali, že nutne potrebujeme na toaletu, niekoľko hodín nás nechávali zatvorených v nákladiaku,“ rozpráva v utorok popoludní po prepustení.
Medzi zatknutými opozičnými aktivistami bolo i niekoľko známych lídrov ako Alexej Navaľnyj či Iľja Jašin. Oboch prepustili a hrozí im najskôr pokuta.
Budú sa tak môcť zapojiť do organizácie mítingu, ktorý plánuje opozícia na sobotu na niektorom z centrálnych námestí Moskvy.
Radnica však zrejme bude opäť chcieť dostať odporcov režimu ďalej od Kremľa, a tak sa dá očakávať, že na Manéžnom námestí, kde by bola demonštrácia najviditeľnejšia a najpočetnejšia, bude buď akcia stúpencov Putina, alebo sa tam začnú výkopové práce.
Stotisíc v sobotu
Zatýkanie v pondelok večer rozhádalo i samotnú opozíciu. Polícia totiž zakročila až po tom, keď sa oficiálna časť mítingu skončila a hlavná časť ľudí vrátane niekoľkých organizátorov odišla.
Lídri opozičných skupín nevedia, ako ďalej postupovať. V sobotu sa opozícia opäť pokúsi ukázať, že nie je marginálnou časťou ruskej spoločnosti.
„Stotisíc nás bude,“ tvrdí Boris Nemcov, člen vedenia nezaregistrovanej strany Parnas. A priznáva, že treba nájsť konsenzus.
Časť chce postaviť na uliciach stany a začať skutočne bojovať s represívnym aparátom. Druhí naopak vyzývajú na dodržiavanie zákona a uvedomujú si, že vlastne nemajú nikoho, koho by namiesto Vladimira Putina Rusku ponúkli.
Opozícia zmeny od nového prezidenta nečaká
Staronový prezident sa nezmení, reformy nebudú, hovorí opozícia.
MOSKVA. Politológovia tvrdia, že novozvolený prezident Vladimir Putin bude musieť urobiť reformy, aby upokojil nespokojné davy v uliciach. Udalosti posledných dvoch dní ukázali, že Putin len opráši staronovú taktiku.
Svoj nezmieriteľný vzťah k opozícii nezmení, ale tých poslušnejších nechá donekonečna rečniť na povolených mítingoch. Až sa ich poslucháči unavia a prestanú na protestné akcie chodiť.
Rebelov však budú trestať podľa zákona. „Súčasná moc k žiadnym čestným reformám nikdy nepristúpi, pretože vie, že akákoľvek reforma je namierená priamo proti nej. Ako je možné hovoriť s Putinom o boji s korupciou, keď on je jej hlavným symbolom?“
Tak hovoril o zmenách po prezidentských voľbách a mnohotisícových demonštráciách nespokojných občanov známy publicista Arťomij Troickij, rocker a bojovník za slobodné umenie. Ako hovorca radikálne naladenej umeleckej inteligencie je veľkým pesimistom.
„Do leta vydržíme protestovať,“ predpovedá básnik Ivan Davydov a dodáva s iróniou, „potom nebude prečo, pretože ak Putin splní všetky svoje sľuby, prestane existovať korupcia, dôchodcovia a vojaci zbohatnú a v našej krajine vznikne 140 miliónov zaregistrovaných politických strán.“
Politickí lídri opozície neveria v zmeny k lepšiemu. Autor fantasy románov Boris Strugackij je z volieb taký otrávený, že radí svojim čitateľom, aby hľadali v budúcich šiestich rokoch radosť hlavne doma - tešili sa z detí, manželiek a pracovných úspechov. „Teraz nič meniť nebude,“ dodáva.
Petra Procházková
Západ s kritikou ruských volieb váha
Lídri Putinovi negratulovali, no ani veľmi nekritizovali priebeh volieb.
BRATISLAVA. Diplomacia v západných krajinách sa k ruským voľbám vyjadruje opatrne. Niektorí lídri už Putinovi gratulovali, no zároveň jemne kritizovali voľby, ktoré OBSE označila za neférové.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Putinovi cez telefón priamo zablahoželala. Jej hovorca však povedal, že „okolnosti prezidentských volieb nezodpovedali v mnohom tomu, čo poznáme z iných častí Európy“.
Putinovi blahoželal aj fracúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Americká diplomacia gratulovala iba „ruskému ľudu k voľbám“ a vyzývala na „nezávislé vyšetrenie všetkých narušení“.
Putinovi negratuloval ani britský premiér David Cameron. Ten však povedal, že aj keď „pred voľbami boli nerovnaké podmienky na kampaň, voľby sa skončili jednoznačne“.
Slovensko sa podľa hovorcu ministerstva zahraničia Ľuboša Schwarzbachera stotožňuje „so závermi správy OBSE, ktorá upozornila aj na nedostatky počas volieb“.
„Zároveň veríme, že zvolenie a pôsobenie nastupujúceho prezidenta posilní moderné, demokratické Rusko a občiansku spoločnosť,“ dodal Schwarzbacher.
Tomáš Vasilko
Autor: Z Moskvy od našej spolupracovníčky Petry Procházkovej