SME

Le Penová: Európsku sovietsku úniu sme dotiahli k bankrotu

Do prezidentskej kampane sa dcéra Jeana-Marie Le Pena vrhla s plnou vervou. Aby mohla kandidovať, musí ešte zohnať 48 podpisov z nutných päťsto.

Marine Le Penová.Marine Le Penová. (Zdroj: SITA/AP)

Od minuloročného rozhovoru MARINE LE PENOVÁ, šéfka francúzskej nacionalistickej Národnej fronty, schudla. „Starostovia majú strach, ale podpisy, dúfam, získam,“ hovorí v rozhovore pre európskych novinárov vrátane MF DNES.

Získate 500 podpisov a stanete sa kandidátkou na prezidentku?

„Neviem, dúfam, že áno. Máme ešte dva týždne. Bojujeme a verím, že starostovia splnia sľuby a podpíšu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo by nemali?

„Majú strach. U nás volení zástupcovia nie sú slobodní. Vo Francúzsku starostovia malých miest spadajú pod starostov väčších celkov, boja sa o subvencie a anonymne voliť nemôžu.“

SkryťVypnúť reklamu

Zmiernila ste rétoriku svojho otca a ste už súčasťou nenávideného systému. Cítite sa byť naľavo, alebo napravo?

„Delenie na ľavicu a pravicu nemá už zmysel. Zlom je medzi tými, ktorí veria v národ, pre nich je národná štruktúra najvýkonnejšou štruktúrou, ktorá môže zabezpečiť bezpečnosť a prosperitu a brániť identitu. A tými, ktorí sa národa vzdali a sú už v nadnárodnej štruktúre typu EÚ alebo svetová vláda. Je priepasť medzi tými, ktorí ako ja veria vo Francúzsko, a tými, ktorí vo Francúzsko neveria, ako Nicolas Sarkozy. Ten delí ľudí na tých, ktorí veria v Európu a ktorí neveria. Na mojej strane priepasti som síce sama, ale pridávajú sa ku mne ľudia zľava i sprava, ktorí odmietajú globálnosť.“

A nie je politika vedľajšia? Každý prezident bude musieť znížiť dlhy, ktoré Francúzsku narástli za päť rokov o pol bilióna na trojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu

„Mám na vec radikálne iný názor než moji spolupútnici. Francois Hollande (socialistický kandidát) a Nicolas Sarkozy (pravicový) vedú politiku ako siamské dvojčatá.

Ale i vy by ste museli začať škrtať.

„ECB, MMF a Európska komisia, ktoré majú prezývku Trojka, čo je výstižné, pretože už len z toho názvu ide strach, nariaďujú jedine liečbu škrtmi. To je ekonomicky absurdné. Ide im o to vrátiť ľudí do ekonomickej doby kamennej. Ja sa chcem vrátiť k národnej mene a zrušiť monopol finančných trhov.“

Monopol?

„Zruším zákon z roku 1973, ktorý štát núti požičiavať si na finančných trhoch. Za 40 rokov sme na nich zaplatili 1,4 bilióna eur na úrokoch, pritom náš dlh je 1,78 bilióna eur. Bez nich by sme si udržali možnosť, ktorá fungovala stovky rokov, keď centrálna banka požičiavala ministerstvu financií bez úrokov. Teraz by bol náš dlh v starej mene len 300 miliónov eur.“

SkryťVypnúť reklamu

Stále chcete zachovať bujný sociálny systém? Bránite 35 hodinový pracovný týždeň, počet úradníkov alebo dôchodok v 60 rokoch.

„Vyvolávať vinu vo Francúzoch je asi najväčším podvodom tohoto storočia. Elity, ktoré nám vládnu, vysvetľujú Francúzom, že sociálny systém, v ktorom žili, je príliš drahý. Je to ultraliberálna mantra o tom, že viac míňame, že je veľa úradníkov a sociálnej ochrany. Som presvedčená, že na náš sociálny systém máme dosť peňazí, ale nemôžeme si dovoliť ho rozpínať na celý svet.“

Budete vysťahovávať cudzincov?

„Nie. Ale náš sociálny systém bude len pre Francúzov a nie pre cudzincov, ktorí sa u nás zdržujú, nech už legálne alebo nelegálne. Som pre sociálne a ekonomické vlastenectvo. Budeme kupovať francúzsky a vyrábať francúzsky tovar. Cudzinci sem môžu cestovať, ale musia sa o seba postarať sami. Chcem zvýšiť platy o 200 eur mesačne až do štvornásobku minimálnej mzdy.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako?

„Nebudem nútiť firmy, ktoré už šliapu vodu, ale štát ich oslobodí od sociálnych platieb za zamestnanca.“

To znamená, že štát stratí mnoho peňazí.

„Áno, financovala by som to sociálnym príplatkom na akýkoľvek tovar a služby z dovozu vo výške troch percent. Ak nerozhýbeme kúpnu silu Francúzov, nerozbehneme ekonomiku. Sú len dve možnosti, ako získať späť konkurencieschopnosť. Buď škrty, a teda zníženie miezd a sociálnych dávok, alebo devalváciu meny. Euro je nadhodnotené, a to je hlavný handicap francúzskej ekonomiky.“

Opustili by ste eurozónu sama?

„Zachovala by som jednu menu, ale skladala by sa z národných mien. Marka by sa zhodnotila voči franku, ale frank by bol vyšší než drachma alebo líra, samozrejme.“

Takže vystúpenie z eurozóny.

SkryťVypnúť reklamu

„Musíme si priznať, že skúsenosť s eurom nefungovala, kedy sme dotiahli za 15 rokov Európu, teda - Európsku sovietsku úniu - k bankrotu. Už dva roky hovorím, že záchrana nie je udržateľná, ale nadávajú mi, že som nekompetentná, že som sa zbláznila, pritom všetko sa deje presne, ako som predvídala. Oznamujem vám, že Grécko brutálne vyhodia z eurozóny, s napätím a bez prípravy. Euro je oblek, ktorý je jedným veľký, iným malý. Sadneme si za stôl a naplánujeme návrat k národným menám do ôsmich mesiacov.“

Čo hovoríte na to, že kancelárka Angela Merkelová podporila Sarkozyho v prezidentskej kampani? A zišla by ste sa s ňou po zvolení?

„Budem hovoriť so všetkými zástupcami národov, čo za Nemecko je Angela Merkelová dnes, ale nemusí byť zajtra. Nemôže ísť dlho proti vôli svojho ľudu. Samozrejme Sarkozy urobil chybu, keď zvolil Merkelovú za šéfku kampane (smeje sa).“

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec na mítingy priamo chodiť nebude.

„Aha, pochopili, že to nebol dobrý krok. Tá kampaň je kampaňou striel. Tu-tu-tu-tu-tu, strieľa sa všetkými smermi. Sarkozy nemá vo svojom politickom presvedčení chrbtovú kosť.“

Stretávate sa s ostatnými nacionalistami či extrémnou pravicou v Európe?

„Rozčuľuje ma, keď hovoria, že som extrémna pravica, to sa vôbec ku mne nehodí. (Hodí sa mi to ako krave zástera, povedala doslova).

Prečo ste išla na ples do Viedne? Sama si o to porovnanie koledujete.

„Áno, hneď o mne hovorili ako o neonacistke. Úbohá polemika. Pokiaľ sme nacistická strana, tak tu všetky tie prípravy zastavme a poďme sa tejto téme venovať. Dokiaľ som mala malú podporu, rokovali so mnou normálne. Ale keď mi v prieskumoch dávalo za pravdu dvadsať, tridsať percent ľudí, zrazu som nacistka.“

SkryťVypnúť reklamu

Ste v spojení s ďalšími nacionalistickými stranami v Európe?

"Áno, pridala som sa k Európskemu združeniu slobôd, kde je i rakúska strana Slobodných FPO alebo Briti. Štáty sa opäť samy definujú kvôli obavám z globálneho sveta. Stále nám vnucujú, že euro prinieslo mier, ale ono nám prinieslo konflikty, aké tu desiatky rokov neboli! Odrazu si nadávame. Gréci sú zlodeji, Taliani leniví, Nemci lakomí. To nie je Európa mieru, ale vojnová zóna! Sme každý iný. Národ nie je Coca-Cola, národ nie je dvanásť rovnakých hviezd, čo nedávajú zmysel.“

Aký je rozdiel medzi vami a vaším otcom?

"A vami a vaším otcom? Nemáme rovnaké skúsenosti, je o 40 rokov starší, nemáme ani rovnaké auto, zažili sme iné veci a nemáme ani rovnakú víziu.“

Jeden z argumentov pre EÚ je postavenie európskej mocnosti na úroveň Číne alebo Indii. Ako chcete obstáť v takej konkurencii sama?

SkryťVypnúť reklamu

"Po prvé si konečne priznajme, že svet je multipolárny. A Čína, tá nás potrebuje. Nie sme malé drobné zvieratká, čo nič nezmôžu. I Austrália má sto miliónov králikov a dvadsať miliónov obyvateľov a vládnu im králiky? Chyba je, že EÚ nebránila európske záujmy. Renault v Číne vyrábať nemôže, ale my Číne otvoríme celý trh. Budúcnosť tkvie v inteligentnom protekcionizme.“

Čo by ste urobili hneď po svojom zvolení ako prvé?

„Menovala by som ministra suverenity a ten by znovu dohodol európske zmluvy.“

A čo budete robiť, ak vás nezvolia?

„Taký stav mysli si nepripúšťam.“

Autor: Kateřina Koubová, MF Dnes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 259
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 443
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 611
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 564
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu