PRAHA. Zhodli sa na tom dnes v Prahe účastníci summitu ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky a šéfov diplomacií piatich štátov Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina).
Na vrcholnej schôdzke v metropole ČR sa zúčastnili aj podpredsedníčka Európskej komisie a šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová, český eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle, ako aj ministri zahraničných vecí Dánska ako úradujúcej predsedníckej krajiny EÚ a troch pobaltských republík (Estónsko, Litva, Lotyšsko). Bielorusko, ktoré je tiež súčasťou Východného partnerstva a tiež dostalo pozvanie, nemalo na rokovaní svojho zástupcu.
"Vyzývame Ukrajinu, aby to nielen vzala na vedomie, ale aj dala do súladu so štandardmi medzinárodného práva," citovala Ashtonovej slová na tlačovej konferencii rakúska agentúra APA. Podľa názoru britskej političky nie je prístup k Tymošenkovej v poriadku.
Schwarzenberg vyjadril obavy zo znovuzvolenia Putina
Je teraz na ukrajinskej strane, aby splnila politické podmienky, medzi ktoré "samozrejme patrí riešenie otázky bývalej premiérky", vyplynulo zo slov Štefana Füleho. Asociačná dohoda s Kyjevom je podľa eurokomisára pripravená a v nasledujúcich dňoch bude parafovaná. Jej podpis a ratifikáciu však členské štáty EÚ spájajú s ďalšími očakávaniami, dodal český eurokomisár.
Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski v Prahe zdôraznil, že jeho krajina si želá podpísanie a ratifikáciu asociačnej dohody s Ukrajinou. K tomu však nedôjde, kým sa nevyrieši prípad Tymošenková. "Ukrajinská vláda to vie," poznamenal Sikorski.
Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg vyjadril v Prahe obavy z rastúceho napätia v regióne v súvislosti so znovuzvolením Vladimira Putina do funkcie ruského prezidenta. Volebné víťazstvo úradujúceho ruského premiéra ho však neprekvapilo. "Zvíťazil výsledkom, ktorý sme očakávali," vyhlásil.
Šéf maďarskej diplomacie János Martonyi využil pobyt v Prahe, aby potvrdil, že jeho krajina bola, je a bude pripravená kedykoľvek začať rokovania o preventívnom úvere s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI.
Podpora Východného partnerstva
"Symbolicky už sedíme za rokovacím stolom.... Závisí od našich partnerov, kedy konkrétne začneme rokovania," uviedol Martonyi na tlačovej konferencii po pražských rokovaniach. Podľa jeho slov môže odpoveď Európskej komisie týkajúca sa rokovaní doraziť v priebehu niekoľkých dní.
Šéf maďarskej diplomacie vyjadril nádej, že problémy, ktoré sa vynorili, sa podarí v krátkom čase vyriešiť. Všeobecne platí, že vo väčšine problémov sa už rysuje riešenie, dodal.
Účastníci summitu z krajín V4 v Prahe potvrdili, že podporujú európsku integráciu štátov Východného partnerstva a ich spoluprácu s Európskou úniou.
Catherine Ashtonová v mene EÚ v českej metropole povedala, že Brusel podporuje hospodárske a politické reformy krajín Východného partnerstva a pracuje na programe, ktorý by ich priblížil k Únii. O tomto programe sa bude podľa plánov diskutovať na summite EÚ v roku 2013.