Kandidáti sa ani po superutorku nechystajú odstúpiť. Boj republikánov môže trvať do apríla.
BOSTON, BRATISLAVA. Na začiatku primárkovej sezóny v roku 1992 sa Billovi Clintonovi, nie veľmi známemu guvernérovi z Arkansasu, nedarilo. Vo viacerých štátoch prehral.
Prišiel však superutorok, keď si kandidáta demokratov do volieb vyberalo 11 štátov najmä na juhu krajiny.
Bill Clinton veľkolepo zvíťazil, získal nomináciu, dvakrát vyhral prezidentské voľby a doteraz naňho mnohí spomínajú ako na úspešného prezidenta.
Tento rok nerozhodne
Clinton je ukážkou toho, ako môže deň, keď volí viacero štátov naraz, ovplyvniť americké primárky. Superutorok, ako sa tomuto dňu hovorí, sa uskutoční práve v utorok.
Superutorok
Kde sa hlasuje
- Georgia: 76 delegátov, predpokladaný víťaz Gingrich
- Ohio:66, Santorum/Romney
- Tennessee: 58,Santorum
- Virgínia: 49, Romney
- Oklahoma: 43, Santorum
- Massachusetts: 41, Romney
- Idaho: 32 Romney/Paul
- Severná Dakota: 28, Santorum/Romney
- Aljaška: 27, Romney
- Vermont: 17, Romney
Republikánskeho nominanta do volieb bude vyberať desať štátov, medzi nimi Ohio či Georgia. Celkovo je v hre 437 delegátov, čo je viac ako počet delegátov, o ktorých bojovali doteraz.
„Superutorok obyčajne rozhoduje o nominácii. Väčšinou je už vtedy jasný favorit a tento deň zaklincuje víťazstvo,“ povedal pre SME Andrew Smith politológ z New Hampshire. To sa napríklad podarilo Georgeovi Bushovi staršiemu.
Tento rok sa podobný scenár nečaká. Najviac delegátov by podľa prognózy Nata Silvera v New York Times mal získať Mitt Romney, ktorý zatiaľ vedie.
O jeho celkovom víťazstve však superutorok nerozhodne a boj bude zrejme pokračovať aj v ďalších týždňoch. Potrebných 1144 delegátov, ktorých treba na nomináciu, nedosiahne, aj keby v utorok získal maximum.
Najhlúpejší nápad
Delegáti sa tento rok pre favorita získavajú ťažšie. Republikáni zmenili pravidlá – po novom víťaz v štáte neberie všetkých delegátov, ale hlasy sa rozdeľujú proporčne. Zbierajú sa tak pomalšie.
Kandidáti pritom normálne odstupujú z primárok aj vtedy, keď im dôjdu peniaze. Tie im teraz na kampaň tečú ľahšie – po novom môžu nepriamo dostávať aj veľké sumy. Newt Gingrich by už zrejme skončil, kebyže mu nepomôže jeho známy miliardár z Las Vegas.
Žiadny kandidát nepripúšťa, že by po superutorku odstúpil. Aj keď podľa Smitha je práve Gingrich najhorúcejší tip.
Súboj republikánov sa tak môže pretiahnuť do apríla. Dlhé primárky plné negatívnej kampane im môžu ublížiť v boji s Obamom.
Mnohí republikáni preto už ľutujú, že zmenili systém. „Rozdeľovať delegátov proporčne bol ten najhlúpejší nápad, aký kedy kto mal,“ povedal pre Fox News guvernér New Jersey Chris Christie.