AKTUALIZOVANÉ V UTOROK 9:56

V Moskve a Petrohrade sa vo veľkom zatýkalo

Odporcovia staronového prezidenta Vladimira Putina na čele s aktivistom Eduardom Limonovom skončili v putách.

Zatýkanie Putinových odporcov v uliciach Moskvy.(Zdroj: TASR)

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili o autorský článok denníka SME.

Odporcovia staronového prezidenta Vladimira Putina na čele s aktivista Eduardom Limonovom skončili v putách.

MOSKVA. Bezpečnostné opatrenia v centre Moskvy pripomínali deň po prezidentských voľbách vojenské manévre.

Tisícky policajtov, vojakov, ale i čistiacich vozidiel i autopluhov na odpratávanie snehu obkľúčili centrum a Puškinovo námestie, kde sa v pondelok zišli tisíce Rusov, aby protestovali proti zmanipulovaným voľbám.

Nad hlavami im nepretržite lietal vrtuľník bezpečnostných síl.

V ruskom hlavnom meste skončilo v putách celkovo 250 odporcov staronového prezidenta Vladimira Putina vrátane aktivistov Eduarda Limonova a Sergeja Udalcova a blogera Andreja Navalného.

Nové voľby

Opozícia vyhlásila na mnohotisícovej demonštrácii v Moskve nedeľňajšie voľby za neplatné. „Zostaneme tu,“ vyzývali radikálnejší aktivisti, ktorí chceli, aby sa na Puškinovom námestí v Moskve začali stavať stany a forma protestu bola trvalá.

Hlavní organizátori však v búrlivých a emotívnych prejavoch varovali pred násilím a prevratmi.

info
Fakty
Výsledky volieb
 • Vladimir Putin: 63,6 % (71,3 % v roku 2004)
 • Gennadij Ziuganov: 17,19 %
 • Michail Prochorov: 7,82 %
 • Vladimir Žirinovskij: 6,23 %
 • Sergej Mironov: 3,85 %
 • Volebná účasť: 65,3 %

„Nie revolúcii, áno slobodným voľbám,“ kričal do mikrofónu na tribúne bývalý ruský premiér Michail Kasianov.

Vladimir Ryžkov, jeden z vodcov Strany národnej slobody, prečítal rezolúciu, z ktorej vyplýva, že hlavnou úlohou je teraz dosiahnuť usporiadanie predčasných slobodných parlamentných volieb.

Putin je zlodej, Putin odíď, Putin si mor! To boli najčastejšie heslá, ktoré bolo v pondelok počuť. Podľa opozície prišlo asi 20-­tisíc ľudí, viac sa ich na námestie nezmestilo.

Početnú demonštráciu druhý deň za sebou zvolali na Manéžne námestie pri Kremli i mladí stúpenci Putina. „Nikto nič nefalšoval,“ tvrdil Vladimir, ktorý ako jediný bol ochotný predstaviť sa aspoň krstným menom.

ele.jpg

Polícia zatkla desiatky osôb vrátane novinárov. FOTO: TASR

Čečeni volili Putina

Opozícia pokračuje v zhromažďovaní dôkazov o falšovaní výsledkov volieb. Podľa nezávislej organizácie Golos by Vladimir Putin prezidentské voľby vyhral už v prvom kole, ale získal by o 14 percent menej hlasov, než uvádza Ústredná volebná komisia.

V Čečensku mu podľa komisie dalo hlas údajne 99,7 percenta voličov. Pretože k urnám prišlo 99 percent všetkých zaregistrovaných voličov, patria Čečeni medzi najfanatickejších obdivovateľov ruského vodcu.

Niektorí ruskí blogeri komentovali túto skutočnosť s čiernym humorom: „Putin nechal všetkých, ktorí by ho v Čečensku nevolili, už dávno zastreliť.“

Za neférové označila voľby aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá hovorila o porušeniach volebného zákona v každom treťom volebnom obvode.

pm.jpg
O Putinových hlinených nohách píše Peter Morvay

Podvodné hlasovania

Videokamera v dedine v južnom Dagestane zachytila mužov, ktorí stáli pri elektronickej volebnej urne a niekoľko minút do nej "nahadzovali" desiatky hlasov. Predseda Ústrednej volebnej komisie Vladimir Čurov označil tento incident za "fatálnu chybu".

Vysvetlil, že išlo o hlasy chorých či starých ľudí, ktorí hlasovali doma a pracovníci volebného strediska ich hlasy iba prenášali do volebnej urny. Výsledky v tomto volebnom stredisku nakoniec anulovali.

K medzinárodnej kritike ruských prezidentských volieb sa dnes pridalo Francúzsko. Jeho minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes povedal, že voľby neboli príkladné: "To je najmenej, čo o nich možno povedať." Francúzsko je však pripravené spolupracovať s Vladimirom Putinom.

"Putin bol veľkou väčšinou hlasov znovuzvolený a tak Francúzsko a jeho európski partneri budú pokračovať vo svojom partnerstve s Ruskom," zdôraznil na tlačovej konferencii v Bordeaux.

NATO očakáva Putina na svojom summite

Aj po zvolení Vladimíra Putina za prezidenta Ruskej federácie očakáva Severoatlantická aliancia (NATO) dobrú spoluprácu s ruskou stranou v Afganistane, v medzinárodnom boji proti pirátstvu a v ďalších oblastiach spoločného záujmu.

Na tlačovej konferencii v Bruseli to dnes povedal generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen.

Podľa Rasmussena sú predstavitelia aliancie znepokojení niektorými signálmi o neférovom priebehu volieb, ale kontinuita dobrých vzťahov musí byť zaručená.

"Výsledok (volieb) znamená pravdepodobne kontinuitu vo vedení a v politike Ruska," povedal Rasmussen novinárom v Bruseli.

"A očakávam, že k tejto kontinuite patrí aj pokračovanie úsilia o pozitívny dialóg a spoluprácu," dodal.

Taktiež vyjadril nádej, že sa NATO a Rusko pohnú vpred aj v rokovaniach o protiraketovom štíte, lebo obe strany budú mať z takejto spolupráce úžitok.

Generálny tajomník NATO v tejto súvislosti uviedol, že protiraketový štít je zameraný proti potenciálnym hrozbám z Iránu.

Rasmussen ďalej uviedol, že uvíta Putinovu účasť na summite NATO v Chicagu, ktorý sa bude konať v máji tohto roku. Pozvánka však zrejme bude podmienená aj pokrokom v rokovaniach o spornom protiraketovom štíte.

ico

Opozičným lídrom hrozí za protesty väzenie

MOSKVA. Traja hlavní ruskí opoziční lídri sa postavia v utorok pre súd potom, čo strávili noc vo väzbe za účasť na povolebných masových protestoch proti znovuzvoleniu Vladimira Putina za prezidenta.

Bloggerovi a protikorupčnému aktivistovi Alexejovi Navalnému a radikálnemu ľavicovému lídrovi Sergejovi Udalcovovi hrozí pokuta v sume 2000 rubľov (53 eur), no Iľja Jašin by mohol dostať 15 dní väzenia za organizáciu nepovoleného zhromaždenia.

TASR

ico

Chodorkovského rozsudok preskúmajú

Putin nechal generálnu prokuratúru preveriť prípad Michaila Chodorkovského.

Dosluhujúci ruský prezident Dmitrij Medvedev prekvapil. I keď v nedeľu srdečne blahoželal svojmu priateľovi a patrónovi, víťazovi prezidentských volieb Vladimirovi Putinovi, vzápätí urobil krok, ktorý môže dostať úhlavného Putinovho nepriateľa z väzenia.

Nechal generálnu prokuratúru preveriť prípad bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského a jeho obchodného spoločníka Platóna Lebedeva, ktorí si odpykávajú dlhoročný trest vo väzení.

Okrem toho prezident požaduje odpoveď príslušných štátnych orgánov na otázku, prečo bola zamietnutá registrácia Strane národnej slobody (PARNAS), ktorú vedú opoziční lídrami Boris Nemcov a Vladimir Ryžkov.

Medvedev vypočul sťažnosti vodcov rôznych opozičných hnutí, s ktorými sa vôbec po prvý raz zišiel krátko pred prezidentskými voľbami.

Podľa analytikov nejde o Medvedevovu samostatnú akciu, skôr o krok, ktorý bol vopred konzultovaný s Putinom. Medvedev má byť totiž podľa plánu vymenovaný do funkcie premiéra. V Kremli podľa zákona zostane ešte dva mesiace, do inaugurácie Putina.

Chodorkovskij sa v posledných mesiacoch aktívne zapája do politiky i z trestaneckej kolónie. Píše stĺpčeky do ruského časopisu The Moscow Times, prostredníctvom advokátov rozdáva rozhovory, v ktorých ostro kritizuje Putina i celý politický systém.

Názory expertov na to, či včerajšie vyhlásenie Medvedeva znamená, že sa Chodorkovskij čoskoro ocitne na slobode, sú rôzne.

Zo začiatku sa špekulovalo o tom, že by bývalý prezident ropnej spoločnosti JUKOS mohol byť omilostený po tom, až Putin vyhrá voľby a nebude sa musieť obávať rastúceho politického vplyvu Chodorkovského.

Analytici i opoziční aktivisti si myslia, že sa Putin s Medvedevom takto iba snažia upokojiť ústretovými krokmi opozíciu, ktorá hrozí protestami. „Medvedev mal štyri roky na to, aby túto otázku vyriešil," rozčúlil sa Alexandr Čerkasov, člen vedenia organizácie Memorial, ktorá sa zaoberá ľudskými právami.

„Žiadne zmeny v osude Chodorkovského nie je možné očakávať, je to jasné PR."

Nakoniec môže situáciu skomplikovať sám Chodorkovskij, ktorý už niekoľkokrát naznačil, že sloboda je preňho neprijateľná, pokiaľ by musel oľutovať svoje činy a priznať vinu. To je už podmienkou udelenia milosti. Podnikateľ trvá na tom, že chce byť zbavený viny.

Taký vývoj však nie je pravdepodobný, lebo by nastal problém s obrovským majetkom JUKOS-u, ktorý bol už dávno rozdelený, okrem iného aj medzi štátnymi subjektami ovládanými priateľmi Vladimira Putina.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

ico

Gašparovič blahoželal Putinovi k zvoleniu

BRATISLAVA. Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič poslal novozvolenému prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi blahoprajný list, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do funkcie hlavy štátu.

Ako ďalej informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR, v blahoželaní Ivan Gašparovič uvádza -

"Vážený pán prezident, blahoželám Vám k zvoleniu do funkcie prezidenta Ruskej federácie a želám Vám veľa úspechov, tvorivých síl a pevné zdravie na tomto náročnom a zodpovednom poste".

Zároveň svojho ruského partnera v liste ubezpečil, že "Slovenská republika podporuje všestranný rozvoj bilaterálnych vzťahov v duchu priateľstva a na prospech oboch našich krajín i celoeurópskeho porozumenia".

Ivan Gašparovič je presvedčený, že mandát Vladimira Putina nadviaže na doterajšiu úspešnú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou a pomôže jej ďalšiemu dynamickému prehlbovaniu a rozvoju.

TASR

ico

Nemci aj Briti chcú byť s Putinom zadobre

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao svojmu staronovému náprotivkovi stihol zablahoželať k jasnému triumfu.

BERLÍN. Nemecko chce aj naďalej úzko spolupracovať s Vladimirom Putinom ako staronovým prezidentom Ruskej federácie. Záujem o prehĺbenie "strategického partnerstva" medzi Berlínom a Moskvou v pondelok potvrdil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

Ten Rusko označil za "ústredne dôležitého partnera Nemecka a Európy" a sociálnu a ekonomickú modernizáciu krajiny za spoločný nemecko-európsky záujem. Ako dodal, tá je "nevyhnutnejšia ako kedykoľvek predtým".

Samotná nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok potvrdila, že Putinovi zatelefonuje v priebehu dňa.

Presvedčivosť výsledku nedeľňajšieho hlasovania uznala aj Veľká Británia, ktorá má s Rusmi niekoľko rokov pošramotené diplomatické vzťahy.

Podľa hovorcu britského premiéra Davida Camerona sa síce vyskytli problémy a porušenia, ktoré je potrebné prešetriť, no podotkol, že aj samotné mimovládne organizácie potvrdili, že Putin získal viac ako 50 percent hlasov.

Ako dodal, Londýn má záujem na konštruktívnych vzťahoch s Moskvou, no či Cameron plánuje Putinovi k víťazstvu zablahoželať, odmietol.

Čína už blahoželala

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelkovom stanovisku vyjadrilo presvedčenie o hodnovernosti ruských prezidentských volieb a čínsky prezident Chu Ťin-tchao svojmu staronovému náprotivkovi stihol už aj zablahoželať k jasnému triumfu.

Podľa rezortu diplomacie najľudnatejšej krajiny na svete Peking "rešpektuje vôľu ruského národa" a vyjadril vieru v pokračovanie politickej a ekonomickej stability v Rusku a "zohrávanie ešte väčšej úlohy na medzinárodnom poli".

Číňania si taktiež prajú napredovanie v rámci hospodárskej spolupráce medzi oboma susednými krajinami.

Al-Asad poslal Putinovi telegram

Sýrsky prezident Baššár al-Asad zablahoželal v pondelok Vladimirovi Putinovi k víťazstvu v ruských prezidentských voľbách. Informovala o tom štátna tlačová agentúra SANA.

"Prezident Baššár al-Asad poslal ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi telegram k jeho víťazstvu v prezidentských voľbách," napísala agentúra.

Rusko je verným spojencom al-Asadovho režimu, ktorý už rok bojuje proti protivládnemu povstaniu.

Moskva spolu s Pekingom v Bezpečnostnej rade OSN zablokovala už dve rezolúcie, ktoré mali kruté zásahy vládnych síl proti opozícii odsúdiť.

Spravili tak napriek tomu, že násilnosti si v Sýrii vyžiadali už viac než 7 500 obetí. Čínsky prezident Chu Ťin-tchao tiež blahoželal svojmu spojencovi Putinovi k víťazstvu.

Putin získal v nedeľných voľbách takmer 64 percent hlasov, čo znamená, že zvíťazil už v ich prvom kole.

Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) však konštatovala, že ruské prezidentské voľby boli poznačené procedurálnymi nezrovnalosťami a predvolebná kampaň bola vedená v prospech Vladimira Putina.

Víťazstvo Putina podľa Česka nie je prekvapením

Víťazstvo Vladimira Putina v nedeľňajších parlamentných voľbách sa dalo podľa českých politikov očakávať. Domnievajú sa tiež, že Putin nechystá žiadne prekvapenia a bude pokračovať v nastolenom politickom kurze.

"Vyhral s presne predpovedanými 64 percentami a všetko prebehlo podľa plánu, tak mu blahoželáme," podotkol minister zahraničia Karel Schwarzenberg.

Opätovne zvolený ruský prezident bude podľa neho naďalej vychádzať zo svojich zásad, len taktiku prispôsobí okolnostiam. "Bude vychádzať z predstavy o veľkosti Ruska," myslí si Schwarzenberg.

Podobný názor vyslovil aj poslanec za opozičnú sociálnu demokraciu (ČSSD) Lubomír Zaorálek. "Výsledok je podľa očakávania.

"Dôležitejšie je, čo bude nasledovať," povedal, no dodal, že Putin nikdy nijako pozitívne neprekvapil. "Som skeptický k tomu, že by sa snažil režim demokratizovať," myslí si Zaorálek.

TASR, SITA

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 665
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 283
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 398
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 629
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 042
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 974
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 680
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 516
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 254
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 248

Téma: Voľby v Nemecku


Článok je zaradený aj do ďalších tém Parlamentné voľby v Česku 2017, Vladimir Putin, Voľby

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.

Neprehliadnite tiež

Svet

Macron po voľbách v Nemecku predstaví návrhy na reformu Únie

Nemecko a Francúzsko sa tradične vnímajú ako hybná sila európskej integrácie.

Svet

Bangladéš nasadil na pomoc utekajúcim Rohingom ďalších vojakov

Ich úlohou bude pomáhať úradom pri distribúcii pomoci a pri stavaní dočasných obydlí.

Svet

Španielska pobrežná služba zachránila 64 migrantov

Skupina sa plavila do Európy na dvoch loďkách.

Svet

Kurdskí militanti útočili v Turecku, zahynuli dvaja ľudia

Armáda spustila rozsiahlu operáciu s cieľom nájsť útočníkov.