SME

Európski lídri bojkotujú Sarkozyho rivala

Štyri kľúčové krajiny únie uzavreli dohodu, že počas kampane neprijmú Hollandeho.

S Hollandom sa európski lídri nechcú stretávať.S Hollandom sa európski lídri nechcú stretávať. (Zdroj: SITA / AP)

Socialista Hollande chce ako budúci francúzsky prezident zmeniť fiškálnu zmluvu. Štyri krajiny ho preto v kampani ignorujú.

BERLÍN, BRATISLAVA. Kľúčové krajiny Európskej únie sa v tajnosti snažia ovplyvniť výsledok aprílových prezidentských volieb vo Francúzsku.

Viac ako prezidenta a konzervatívneho kandidáta Nicolasa Sarkozyho zachraňujú fiškálnu zmluvu, ktorú v piatok na summite Európskej únie v Bruseli podpísalo 25 štátov vrátane Slovenska.

Podľa informácií magazínu Der Spiegel sa nemecká kancelárka Angela Merkelová, taliansky premiér Mario Monti a španielsky premiér Mariano Rajoy dohodli, že počas kampane neprijmú socialistického kandidáta Francoisa Hollanda, ktorý je favoritom aprílového prezidentského súboja a pred Sarkozym vedie o viac ako 7 percent.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K tajnému paktu sa pridal aj britský premiér David Cameron, ktorý spolu s Českom ako jediný fiškálnu zmluvu v piatok nepodpísal.

Proti Merkelovej zmluve

Socialista Hollande konzervatívnym lídrom nesedí, pretože chce fiškálnu zmluvu po svojom zvolení zmeniť.

Dohodu 25 členských štátov únie o prísnejšej kontrole rozpočtov a automatických sankciách pre dlžníkov považuje kancelárka Merkelová za základ pri záchrane eura.

Nemecká kancelárka sľúbila Sarkozymu podporu už pred mesiacom. Osobne vystúpi v kampani, aby pomohla k víťazstvu súčasnému prezidentovi, s ktorým zachraňujú spoločnú menu tak intenzívne, že ich novinári volajú duo Merkozy.

Už vtedy kancelárku za zasahovanie do vnútorných záležitosti dôležitého susedného štátu kritizovala opozícia, ale aj minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

SkryťVypnúť reklamu

Štáb hovorí o tlaku

Informácie magazínu Der Spiegel v úrade kancelárky nepotvrdili, ani nevyvrátili. „Každý predseda vlády sa rozhodne sám, či sa stretne s pánom Hollandom,“ povedala podľa Reuters hovorkyňa nemeckej vlády.

Na otázku, či sa s ním stretne kancelárka Merkelová, odpovedala, že termín pre Hollandeho zatiaľ nie je. Hollande už pred pár dňami navštívil Londýn, stretol sa s ním len šéf opozičných labouristov Ed Miliband.

Šéf Hollandeho volebnej kampane označil informácie nemeckého týždenníka za nepríjemné a znepokojujúce.

„Takýto tlak konzervatívcov je v európskej histórii ojedinelý,“ povedal pre francúzske rádio RTL šéf kampane a bývalý francúzsky minister pre európske záležitosti Pierre Moscovici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 174
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 698
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 577
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 006
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 927
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 610
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 25

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
SkryťZatvoriť reklamu