SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Putin sa vracia do Kremľa. Prezidentom sa stal v prvom kole

V prvom kole prezidentských volieb získal Vladimir Putin okolo 60 percent hlasov.

Putin bude prezidentom na šesťročné volebné obdobie.Putin bude prezidentom na šesťročné volebné obdobie. (Zdroj: TASR/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

Staronový ruský prezident bude vládnuť rozdelenej krajine. Po voľbách sa do ulíc chystali jeho stúpenci i kritici.

MOSKVA. Premiér Vladimir Putin sa dnes vyhlásil za víťaza v ruských prezidentských voľbách. Vyjadril sa pred desiatkami tisíc svojich stúpencov, ktorí sa zhromaždili v centre Moskvy, aby oslávili jeho víťazstvo. Po tvárach mu pritom stekali slzy.

"Sľúbim som vám, že zvíťazíme. A zvíťazili sme. V otvorenom a statočnom boji. Ďakujem, priatelia. Neboli to len voľby prezidenta Ruska, bol to test... politickej zrelosti a nezávislosti... Ukázali sme, že nám nik nemôže nič nanútiť... Získali sme čisté víťazstvo... Sláva Rusku."

Povedal, že Rusi vo voľbách jasne odmietli pokusy nepriateľov "zničiť ruský štát a uzurpovať si moc... Rusi dnes ukázali, že takéto scenáre v našej krajine neuspejú... Zvíťazili sme v otvorenom a spravodlivom boji."

Jeho vystúpenie v priamom prenose prenášala štátna televízia RTR, ktorá ukázala aj slzu v pravom oku Putina.

slzy.jpg

Foto: TASR/AP

Putin sa tak stal prvým vládcom v histórii, ktorý sa do Kremľa vracia druhýkrát.

Vladimír Putin sa hneď v prvom kole volieb stal ruským prezidentom, ktorý sa do funkcie hlavy štátu vracia po štvorročnej pauze. Podľa prvých odhadov získal viac ako 60 percent hlasov.

Vládnuť môže až do roku 2024. Po zmene ústavy sa totiž mandát prezidenta predĺžil na šesť rokov a Putin môže kandidovať dvakrát po sebe.

Hlavou štátu sa stáva napriek protestom, aké Rusko ešte nezažilo. Už decembrové voľby boli podľa Rusov sfalšované, tie prezidentské označili nezávislí pozorovatelia za „najšpinavejši voľby všetkých čias“.

Ešte pred uzatvorením volebných miestností hlásili dvetisíc porušení volieb. Mnohí nemohli voliť, lebo už vraj odvolili, niektorí volili viackrát, vo volebných miestnostiach nefungovali kamery. V nedeľu večer bolo ohlásených 13 mítingov.

Putin sa vracia do iného Ruska

Starý muž pokrčil plecami a na otázku, kto bude prezidentom povedal: „Putin. Nikto iný mi nenapadá.“ Stál na trhu v obci Novopodrjozkovo, asi 50 minút cesty vlakom z Moskvy. Dôchodca predával obnosené topánky, použité príbory, oblečenie po vnukoch.

Dôchodok má 6100 rubľov (160 eur). Za byt, v ktorom by rád dožil, energie a ďalšie komunálne služby platí skoro 4-tisíc rubľov.

„Lenže dôchodcom v 90. rokoch, kým Putin prišiel k moci, bolo ešte horšie. Nedostávali žiadne peniaze a museli žobrať.“

Vedľa neho stojí pani, ktorá predáva vlastnoručne pletené čiapočky po 60 rubľov za jednu. „Sám si nakradol a nechal nakradnúť svojich kumpánov! Zločinec!“ hovorí o Putinovi. Má rovnaký dôchodok ako starý muž, podobné náklady a rovnaké problémy, ale celkom odlišné politické postoje.

Rusov rozdelil

Spor dvoch dôchodcov z dediny v Moskovskej oblasti je typický pre celé Rusko. Aj keď o prezidentský trón súťažilo päť uchádzačov, ideologicky sa krajina rozštiepila na dva približne rovnaké veľké tábory: Putinovci a antiputinovci.

Staronový prezident Vladimir Putin si preberie rozdelenú krajinu. V nedeľných prezidentských voľbách vyhral hneď v prvom kole, získal takmer 60 percent hlasov.

info
Profil
Putin na čele
 • 1999 – 2000: prvýkrát sa stal premiérom Ruska.
 • 2000 – 2008: dvakrát bol zvolený za prezidenta.
 • 2008 – 2012: prezidentom sa stal Medvedev, Putin opäť zasadol do kresla premiéra.
 • 2012: Vracia sa do Kremľa. Prezidentom bude 6 rokov.

Po vyhlásení výsledkov sa do ulíc chystali Rusi, aby protestovali proti sfalšovaným voľbám. Putinovi stúpenci oslavovali víťazstvo už dve hodiny pred uzatvorením volebných miestností.

„Je to ťažké,“ hovorí bývalý ruský premiér, dnes šéf ruského kontrolného úradu Sergej Stepašin, keď sa ho nemeckí filmári pýtajú, čo by mohol povedať o Putinovi.

O kladoch do kamery rozpráva ochotne niekoľko minút: pracovitý, dôsledný, ak ste jeho priateľom, nikdy vás nezradí, naopak, podrží vás za akejkoľvek situácie. Film sa volá Ich Putin (Ja Putin) a Stepašin sa zakokce pri otázke, či má Putin aj nejakú zlú vlastnosť.

„Neodpustí, a to nikomu a nikdy. Okrem toho, ak je o niečom presvedčený, je mimoriadne ťažké – hoci by stokrát nemal pravdu – dosiahnuť, aby zmenil názor. Trvá na svojom za každú cenu a nie je možné s ním hnúť ani o piaď. Inak sa tomu hovorí, že je chorobne tvrdohlavý.“

Osamelý muž

V nedeľu, v deň volieb, sa Putin po dlhšom čase objavil na verejnosti s manželkou Ľudmilou. Tá sa síce s novinármi nebavila, ale mala ukázať, že dohady o čudnom manželstve najmocnejšieho muža krajiny nesedia.

Putin vie, že sa k moci dostáva po najväčších protestoch za 12 rokov, čo riadil krajinu ako premiér či ako prezident.

V úrade prezidenta ho zďaleka nebude podporovať toľko Rusov, akoby chcel. „Bude to závisieť od voličov,“ povedal v nedeľu vo volebnej miestnosti, keď odvolil. Voličov už presvedčil, ešte bude musieť zvládnuť nespokojných Rusov v uliciach.

ludmila.jpg

Zdroj: TASR

ico

Zjuganov: Ak by boli voľby čestné, bolo by druhé kolo

Líder komunistov kandidoval na prezidenta už trikrát. V rozhovore pre SME hovorí, že voľby sú sfalšované.

„Ja som bojovník. S tým som sa narodil a nikdy sa nevzdávam,“ usmieval sa Gennadij Andrejevič Zjuganov, kandidát na ruského prezidenta, večne strieborný vodca ruských komunistov.

Vystúpil práve na ulici Alexandra Nevského z čierneho mercedesu so zatemnenými sklami. Jeho verný bodyguard mu pomohol do kabáta a Zjuganov sa so sebavedomým výrazom vydal do Domu detí a mládeže, kde sa nachádzal jeho volebná miestnosť číslo 149.“

Sociologické prieskumy z posledných dní veľké nádeje oponentom favorita volieb premiéra Vladimira Putina na 2. kolo nedávali, ale pokiaľ by bolo, stretli by sa v ňom práve Zjuganov s Putinom.

„Keby boli voľby spravodlivé, keby všetko prebehlo poctivo a bez falzifikácií, tak by sa muselo druhé kolo konať a ja by som mal šancu bojovať. Avšak za súčasnej situácii nie je možné nič presne predpovedať,“ hovorí jeden z maratóncov ruskej politickej scény.

Skúšal to trikrát

Gennadij Zjuganov kandidoval na najvyššiu funkciu už trikrát. Vynechal len voľby v roku 2004, keď bola popularita prezidenta Vladimira Putina tak vysoká, že sa o priazeň voličov nemalo zmysel uchádzať. Poslal namiesto seba do prvej frontovej línie Nikolaja Charitonova.

Zjuganov bol vždy druhý, v roku 1996 sa dokonca dostal do 2. kola, kde prehral v neľútostnom boji s Borisom Jeľcinom. Okrem toho sa stihol stať doktorom filozofie.

Bezpochyby je to najznámejší a najvplyvnejší ľavicový politik Ruska, ktorý je naklonený čínskemu modelu, zaľúbenie našiel ale i v Indii, Bielorusku a neodsudzuje ani niektoré európske štáty so silným sociálnym zistením občanov.

Na jeseň sa komunisti veľmi slušne umiestnili v parlamentných voľbách, keď získali skoro 20 percent hlasov a získali pre seba tradičné druhé miesto, hneď za Putinovým Jednotným Ruskom.

Zásluhu na tom, že sa komunisti stále držia na politickej špičke, má bezpochyby i Zjuganov.

volby.jpg

Zdroj: PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ.

Výsledok poistili pozorovateľmi

Desiatky novinárov postávali pár minút pred moskovským popoludním zo schodišťa Domu detí a mládeže a pokúšali sa jediného reálneho súpera Putina vyfotiť, ako hádže svoj lístok do volebnej urny.

Na Gennadija Andrejeviča sa navyše vrhali i väčšinou starší občania, ktorí sa mu snažili vyjadriť vďačnosť za jeho starostlivosť o dôchodcov a pracujúcu triedu.

„Gennadij Andrejevič. Ja som váš sused. Vedľa v dome, kde bývate, bývam i ja,“ kričí starček a padajú slzy.

„Volil som vás. S vami ako prezidentom chcem stráviť jeseň svojho života,“ dodáva.

„Zmenia niečo webové kamery, ktoré nechal premiér Putin inštalovať do volebných miestností,“ snažím sa prebrať s Gennadijom Zjuganovom systém kontroly volieb skôr, než sa k niečomu otočí iný sused.

„Takmer 305-tisíc pozorovateľov sme poslali do volebných miestností a ešte asi 200-tisíc sa k nám pridalo z iných strán a hnutí,“ odpovedá ochotne.

„Už teraz máme mnoho faktov svedčiacich o falšovaní. V Chabarovsku chytili celú skupinu, ktorá hádzala hromady vyplnených hlasovacích lístkov do urien. My máme ale skvele prepracovaný kontrolný systém. Podvodníci to pri týchto voľbách budú mať teda ťažšie.“

Stále verí v druhé kolo

Zjuganov na rozdiel od sociológov verí v druhé kolo. „Čím vyššia bude účasť a čím tvrdšia bude kontrola, tým väčšia je šanca na 2. kolo. Každopádne všetci poznajú výsledky , ktorých dosiahla strana Jednotné Rusko v parlamentných voľbách. Nikde nemali viac, než 30 percent. Za dva mesiace od decembrových volieb sa skoro nič nezmenilo, žiadny ekonomický zázrak tu neprebehol. Takže prečo by Putin mal dostať 60 percent, dvakrát viac, než v decembri, nie je jasné. Bez podvodov to nie je možné,“ analyzuje rýchlo situáciu.

„Webové kamery vo volebných miestnostiach nič neriešia. Včera sme mali generálku a veľakrát bol slabý signál, takže obraz je značne zahmlený. No a na viacerých obvodoch sa teda chrbtom postavíte ku kamere a hádžete lístok, nikto nevie, či jeden či koľko."

I Zjuganov tuší, že Vladimir Putin nechce nejakým súperením s komunistami strácať čas a že si víťazstvo poistil zo všetkých strán. Ľudia sa proti tomu chystajú protestovať do ulíc. Zjuganov ich podporuje, ale nechce násilie.

"Silu v žiadnom prípade nechceme použiť. Len idiot môže vyzývať k nejakej občianskej vojne. Napokon smerom k ostatným, predovšetkým ruským novinárom zavolá: „Chcel by som poradiť všetkým, ktorí sa vydajú v budúcich dňoch do ulíc, aby postupovali rozumne, boli zdržanliví a hlavne, aby dodržiavali zákon.“

Zjuganov nie je revolucionár a nechce zvyšok života prežiť vo väzení. Na žiadnu novú Októbrovú revolúciu totiž Rusko celkom určite nemá zatiaľ náladu.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

ico

Hlásili tisíce podvodov

Podľa opozície a občianskych združení to boli najšpinavšie voľby.

MOSKVA. Vladimir Putin presvedčivo zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb, opozícia a nezávislí pozorovatelia však hlásia tisícky volebných podvodov.

Správy o podvodoch sprevádzajúcich hlasovanie prichádzali v nedeľu z celého Ruska. Hlásili ich novinári, opozícia aj občianske združenia monitorujúce voľby.

Zatiaľ čo nezávislé zdroje hovoria o tisíckach porušení volebných pravidiel a „najšpinavších voľbách všetkých čias“, Ústredná volebná komisia uviedla, že priestupkov zaznamenala 89. Putinova strana Jednotné Rusko voľby dokonca označila za „ukážkové“.

Najväčším problémom bolo zneužitie preukážok. Viac ako 2 milióny ľudí hlasovali inde ako v mieste svojho bydliska, alebo inokedy ako v nedeľu, čo umožňuje podľa expertov najrôznejšie machinácie.

Mnohí Rusi hlásili, že nemohli voliť, lebo im tvrdili, že už odvolili, vo volebných miestnostiach nefungovali kamery, ktoré mali kontrolovať hlasovanie.

Petra Procházková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf sporiteľne: Synovia ma inšpirujú, čo čítať a koho sledovať
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Auto do 14-tisíc už nekúpite. Zvážte radšej prenájom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 698
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 610
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 915
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 994
 5. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 4 714
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 284
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 268
 8. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 097
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu