SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ V NEDEĽU 15:55

Tanky Asadovych jednotiek sa rozmiestnili v meste Dajr az-Zaur

Tanky sýrskej armády sa v sobotu rozmiestnili v meste Dajr az-Zaur po tom, čo na ozbrojené zložky prezidenta Bašára Asada zaútočili rebeli.

Sýrčania mávajú revolučnými sýrskymi zástavami na protivládnom proteste.Sýrčania mávajú revolučnými sýrskymi zástavami na protivládnom proteste. (Zdroj: TASR/AP)

Boje medzi opozičnou Slobodnou sýrskou armádou a ozbrojenými zložkami prezidenta Bašára Asada pokračovali aj cez víkend.

AMMÁN.

Útok rebelov bol reakciou na smrť troch mladých mužov, ktorých prezidentove zložky zastrelili potom, čo začali skandovať heslá proti sýrskemu prezidentovi.

Zatiaľ čo vládne jednotky už takmer mesiac bombardujú mesto Homs, opozičná Slobodná sýrska armáda sa sústreďuje na vyzbrojovanie a organizáciu.

"Slobodná sýrska armáda má už desať jednotiek v Dajr az-Zaure a zbrane z Iraku, avšak organizácia rebelov je stále nedostatočná a cez deň sa mesto dostáva pod kontrolu vládnych bezpečnostných jednotiek" povedal jeden z aktivistov agentúre Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Dajr az-Zaur sa nachádza na brehu rieky Eufrat v na ropu bohatom regióne blízko hraníc Sýrie a Iraku.

Tanky vládnych jednotiek prvýkrát vtrhli do mesta v auguste 2011, aby potlačili masové pouličné protesty proti prezidentovi Asadovi.

Vládne sily ostreľovali pohraničné mesto Kusajr

Sýrske vládne jednotky ostreľovali v nedeľu pohraničné mesto Kusajr. Miestni obyvatelia utekali do bezpečia do susedného Libanonu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na výpovede svedkov.

Cez hranice pred ostreľovaním a streľbou utekali najmä ženy a deti. Od libanonskej hranice, ktorá je od mesta Kusajr vzdialená približne 12 kilometrov, bolo podľa svedkov počuť výbuchy.

Sýrski vojaci zaútočili v nedeľu bojovými lietadlami i delostrelectvom aj na pozície povstalcov v meste Rastán v provincii Homs v centrálnej časti krajiny. Informovala o tom agentúra DPA, ako však dodala, správy doposiaľ nebolo možné nezávisle potvrdiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Izrael v nedeľu zároveň vyjadril pripravenosť pomôcť s medzinárodným úsilím o poskytnutie humanitárnej pomoci v Sýrii bez priamej intervencie do konfliktu.

Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman nazval situáciu v Sýrii "šokujúcejšou ako najhoršie hororové filmy v Hollywoode", citovala agentúra Reuters.

"V Izraeli si myslíme, že je nevyhnutné zastaviť toto násilie a sme pripravení dodať akúkoľvek nevyhnutnú humanitárnu pomoc," povedal Lieberman pre vojenský rozhlas. Zdôraznil však, že Izrael v tomto bode nebude konať nezávisle.

Medzinárodný výbor Červeného kríža v nedeľu medzitým oznámil, že začal rozdeľovať humanitárnu pomoc v dedine Ábíl zhruba tri kilometre od mesta Homs. Do zničenej štvrte Báb Amr v Homse sa Červený kríž chystá vstúpiť v nedeľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Sýrski vojaci na pohrebe zastrelili troch civilistov

Sýrske vládne jednotky zabili v sobotu troch mladých mužov v meste Dajr az-Zaur.

Vojaci spustili paľbu na pohrebe dvoch ľudí, ktorí prišli o život počas zásahov voči protivládnym demonštrantom, informovali opoziční aktivisti.

Smútiaci začali na pohrebe skandovať heslá proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, keď na nich bezpečnostné zložky začali strieľať, citovala agentúra Reuters jedného z aktivistov.

Vojaci podľa neho začali strieľať na účastníkov pohrebu z vrcholku kopca.

Dajr az-Zaur sa nachádza na brehu rieky Eufrat v na ropu bohatom regióne blízko hraníc Sýrie a Iraku.

Ozbrojené zložky sýrskeho prezidenta Bašára Asada v sobotu medzitým pokračovali v ostreľovaní mesta Homs. Terčom ich útokov sa stala štvrť Džóbar, kde našli útočisko tisícky civilných obyvateľov, uviedli opoziční aktivisti.

Skryť Vypnúť reklamu

Štvrť Džóbar susedí so štvrťou Báb Amr v Homse, z ktorej Asadove jednotky koncom týždňa vyhnali protivládnych povstalcov.

Výbuch v meste Dará si vyžiadal najmenej dva životy

Samovražedný útočník vyhodil v sobotu do vzduchu svoje vozidlo na juhu Sýrie, informovali tamojšie štátne médiá. Atentát si podľa vyžiadal najmenej dve obete a bližšie neurčený počet zranených.

V prípade obetí išlo o miestnych obyvateľov. Sýrska agentúra SANA informovala, že k výbuchu došlo v srdci mesta Dará v ranných hodinách v blízkosti jednej čerpacej stanice.

Mesto je miestom zrodu takmer rok trvajúceho povstania proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, pripomenula agentúra Associated Press.

Zdroje sýrskej opozície popreli, že išlo o samovražedný útok, príčinu výbuchu však neuviedli, dodala agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda popravila 44 dezertérov, tvrdia aktivisti

Sýrska vláda popravila 44 vojakov za pokus o dezertovanie z armádnej brigády, informovali v sobotu sýrski ľudskoprávni aktivisti.

Popravy sa uskutočnili na vojenskom letisku v provincii Idlíb blízko severnej hranice Sýrie s Tureckom v sobotu v skorých ranných hodinách, uviedli aktivisti so sídlom v severnom Libanone. Správy nebolo možné nezávisle overiť, upozornila agentúra DPA.

Asadove jednotky pokračujú v ostreľovaní mesta Homs

Ozbrojené zložky sýrskeho prezidenta Bašára Asada v sobotu medzitým pokračovali v ostreľovaní mesta Homs. Terčom ich útokov sa stala štvrť Džóbar, kde našli útočisko tisícky civilných obyvateľov, uviedli opoziční aktivisti.

Štvrť Džóbar susedí so štvrťou Báb Amr v Homse, z ktorej Asadove jednotky koncom týždňa vyhnali protivládnych povstalcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v sobotu zároveň uviedla, že stále vyjednáva so sýrskymi úradmi, ktoré odopreli jeho konvoju prístup do zničenej štvrte Báb Amro v Homse.

"MVČK a sýrsky arabský Červený polmesiac nevstúpili v sobotu do Báb Amr. Naše rokovania so sýrskymi orgánmi pokračujú s cieľom vstúpiť tam a pomôcť čo možno najväčšiemu počtu ľudí," informoval hovorca v Ženeve.

Zdôraznil, že tímy MVČK a Červeného polmesiaca vyrazili do Homsu až po súhlase sýrskych orgánov, ktoré odtiaľ vytlačili povstalcov. Pricestovali tam v piatok. V treťom najväčšom sýrskom meste strávia už druhú noc, dodal.

Na otázku, prečo nemôžu do štvrte Báb Amr, odpovedal: "Včera nám to vysvetlili bezpečnostnými dôvodmi."

Sedem nákladných vozidiel Červeného kríža s potravinami a ďalšími život zachraňujúcimi potrebami je od piatku zablokovaných v Homse, uviedla agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Telá dvoch zabitých novinárov previezli do Paríža

Telá americkej novinárky Marie Colvinovej a francúzskeho fotografa Rémiho Ochlika, ktorí zomreli počas raketového útoku sýrskej armády v meste Homs, boli v sobotu na palube francúzskeho lietadla prevezené do Paríža. Informovala o tom agentúra AP.

Po tom, čo sýrski predstavitelia v piatok odovzdali telá pracovníkom Medzinárodného výboru červeného kríža (MVČK), identifikovali ich poľský veľvyslanec Michal Murkocinski a francúzsky veľvyslanec Eric Xhevalier.

Odovzdaniu telesných pozostatkov diplomatom predchádzalo video zverejnené vo štvrtok, na ktorom opoziční aktivisti tvrdili, že Colvinovú a Ochlika už pochovali. Sýrski predstavitelia neskôr oznámili, že telá exhumovali a zabezpečia ich odovzdanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri útoku tiež utrpeli zranenia francúzska reportérka Edith Bouvierová a britský fotograf Paul Conroy.

Obaja pre sobotné vydanie francúzskeho denníka Le Figaro uviedli, že zahraniční novinári, ktorí prišli nedávno o život v sýrskom meste Homs, sa stali obeťami cieleného útoku.

"Prišlo najmenej k piatim po sebe idúcim výbuchom. Naozaj sme mali pocit, že na nás cielene útočia," popisuje Bouvierová začiatok celého nešťastia pre Le Figaro, ktoré ju do Sýrie vyslalo.

"Sýrski aktivisti, ktorí boli s nami, sú na podobné bombové útoky zvyknutí. Okamžite pochopili, že sme v ohrození. Povedali nám, že musíme ihneď odísť," pokračuje.

Colvinová a Ochlik mali podľa nej smolu v tom, že priestor centra opustili ako prví. Okamžite, ako vyšli z budovy, zasiahla ich raketa. Explózia bola podľa Bouvierovej "obrovská" a obaja novinári boli "na mieste mŕtvi".

Skryť Vypnúť reklamu

Bouvierová mala viac šťastia ako jej kolegovia, keďže útok prežila, utrpela pri ňom však komplikovanú zlomeninu stehennej kosti. Na riadne lekárske ošetrenie pritom musela v obrovských bolestiach počkať až do návratu do vlasti.

Vo štvrti, ktorá patrila k baštám povstalcov a ktorú armáda ostreľovala takmer štyri týždne, uviazli aj Španiel Javier Espinosa a Francúz William Daniels.

Diplomati, aktivisti a Červený kríž sa intenzívne snažili dostať novinárov a telá zabitých preč.

Čína vyzvala sýrsku vládu na okamžité ukončenie násilností

Čína v sobotu vyzvala sýrsku vládu a povstalcov, pokúšajúcich sa zvrhnúť prezidenta Bašára Asada, na okamžité ukončenie všetkých násilností, najmä voči civilistom.

Naliehala na nich, aby "začali bezpodmienečný obsažný politický dialóg", ktorého mediátorom by bol nový poverenec OSN a Ligy arabských štátov pre sýrsku krízu, bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sýrska vláda a všetky zúčastnené strany by mali okamžite, plne a bezpodmienečne ukončiť všetky akty násilia, osobitne násilia na nevinných civilistov," citovala v sobotu čínska tlačová agentúra Sinchua z vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí.

Ministerstvo vyhlásenie vydalo v nedeľu ráno pekinského času, zmonitorovali ho v Londýne.

Turecko prirovnalo situáciu v Sýrii k balkánskym vojnám

Nedostatočný medzinárodný konsenzus ohľadne Sýrie povzbudzuje tamojšiu vládu, aby pokračovala so zásahmi voči svojim odporcom, pri ktorých prišli o život už tisícky ľudí, povedal v sobotu turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu.

Rozsah zabíjania v Sýrii sa podľa neho vyrovná krviprelievaniu počas vojen na Balkáne v 90. rokoch. Davutoglu zároveň prirovnal kroky sýrskeho režimu k "zločinom proti ľudskosti".

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf tureckej diplomacie to povedal na spoločnej tlačovej konferencii zo svojím talianskym rezortným kolegom Giuliom Terzim.

Obaja ministri kritizovali Sýriu kvôli blokovaniu konvoja Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) pri vstupe do ostreľovaním zničeného mesta Homs, dodala agentúra Associated Press.

Zo Sýrie do Libanonu utieklo do dve tisíc ľudí

Do dve tisíc Sýrčanov utieklo pred násilím cez hranice do severného Libanonu, informovala v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

"Tisíc až dvetisíc Sýrčanov prichádza zo Sýrie do Libanonu," povedal predstaviteľ UNHCR v Libanone Jean Paul Cavalieri.

Sýrske vládne jednotky v nedeľu ostreľovali mesto Kusajr blízko hraníc Sýrie a Libanonu. Cez hranice pred ostreľovaním a streľbou utekali najmä ženy a deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Od libanonskej hranice, ktorá je od mesta Kusajr vzdialená približne 12 kilometrov, bolo podľa svedkov počuť výbuchy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 064
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 095
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 631
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 237
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 540
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 837
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 686
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 435
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 577
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 555
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vojna v Sýrii

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Madridské cintoríny budú cez sviatky kontrolovať drony

Obyvatelia budú môcť cintoríny navštevovať v najviac šesťčlenných skupinách.

Ilustračné foto.
Špeciálny podcast

Dobré ráno, americký prezident: Víťaz berie všetko (2. časť minisérie)

Zbor voliteľov je tradícia z konca 18. storočia.

Podcast Dobré Ráno.

V USA zatkli piatich čínskych agentov, ktorí prenasledovali oponentov Pekingu

Operáciu Čína označuje za medzinárodnú protikorupčnú kampaň.

Námestník ministra spravodlivosti pre národnú bezpečnosť John Demers.

Poliaci celoštátnym štrajkom protestovali voči sprísneniu interrupcií

Svoje rozhorčenie protestujúci smerovali najmä na rímskokatolícku cirkev.