Boje medzi opozičnou Slobodnou sýrskou armádou a ozbrojenými zložkami prezidenta Bašára Asada pokračovali aj cez víkend.
AMMÁN.
Útok rebelov bol reakciou na smrť troch mladých mužov, ktorých prezidentove zložky zastrelili potom, čo začali skandovať heslá proti sýrskemu prezidentovi.
Zatiaľ čo vládne jednotky už takmer mesiac bombardujú mesto Homs, opozičná Slobodná sýrska armáda sa sústreďuje na vyzbrojovanie a organizáciu.
"Slobodná sýrska armáda má už desať jednotiek v Dajr az-Zaure a zbrane z Iraku, avšak organizácia rebelov je stále nedostatočná a cez deň sa mesto dostáva pod kontrolu vládnych bezpečnostných jednotiek" povedal jeden z aktivistov agentúre Reuters.
Dajr az-Zaur sa nachádza na brehu rieky Eufrat v na ropu bohatom regióne blízko hraníc Sýrie a Iraku.
Tanky vládnych jednotiek prvýkrát vtrhli do mesta v auguste 2011, aby potlačili masové pouličné protesty proti prezidentovi Asadovi.
Vládne sily ostreľovali pohraničné mesto Kusajr
Sýrske vládne jednotky ostreľovali v nedeľu pohraničné mesto Kusajr. Miestni obyvatelia utekali do bezpečia do susedného Libanonu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na výpovede svedkov.
Cez hranice pred ostreľovaním a streľbou utekali najmä ženy a deti. Od libanonskej hranice, ktorá je od mesta Kusajr vzdialená približne 12 kilometrov, bolo podľa svedkov počuť výbuchy.
Sýrski vojaci zaútočili v nedeľu bojovými lietadlami i delostrelectvom aj na pozície povstalcov v meste Rastán v provincii Homs v centrálnej časti krajiny. Informovala o tom agentúra DPA, ako však dodala, správy doposiaľ nebolo možné nezávisle potvrdiť.
Izrael v nedeľu zároveň vyjadril pripravenosť pomôcť s medzinárodným úsilím o poskytnutie humanitárnej pomoci v Sýrii bez priamej intervencie do konfliktu.
Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman nazval situáciu v Sýrii "šokujúcejšou ako najhoršie hororové filmy v Hollywoode", citovala agentúra Reuters.
"V Izraeli si myslíme, že je nevyhnutné zastaviť toto násilie a sme pripravení dodať akúkoľvek nevyhnutnú humanitárnu pomoc," povedal Lieberman pre vojenský rozhlas. Zdôraznil však, že Izrael v tomto bode nebude konať nezávisle.
Medzinárodný výbor Červeného kríža v nedeľu medzitým oznámil, že začal rozdeľovať humanitárnu pomoc v dedine Ábíl zhruba tri kilometre od mesta Homs. Do zničenej štvrte Báb Amr v Homse sa Červený kríž chystá vstúpiť v nedeľu.
Sýrski vojaci na pohrebe zastrelili troch civilistov
Sýrske vládne jednotky zabili v sobotu troch mladých mužov v meste Dajr az-Zaur.
Vojaci spustili paľbu na pohrebe dvoch ľudí, ktorí prišli o život počas zásahov voči protivládnym demonštrantom, informovali opoziční aktivisti.
Smútiaci začali na pohrebe skandovať heslá proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, keď na nich bezpečnostné zložky začali strieľať, citovala agentúra Reuters jedného z aktivistov.
Vojaci podľa neho začali strieľať na účastníkov pohrebu z vrcholku kopca.
Dajr az-Zaur sa nachádza na brehu rieky Eufrat v na ropu bohatom regióne blízko hraníc Sýrie a Iraku.
Ozbrojené zložky sýrskeho prezidenta Bašára Asada v sobotu medzitým pokračovali v ostreľovaní mesta Homs. Terčom ich útokov sa stala štvrť Džóbar, kde našli útočisko tisícky civilných obyvateľov, uviedli opoziční aktivisti.
Štvrť Džóbar susedí so štvrťou Báb Amr v Homse, z ktorej Asadove jednotky koncom týždňa vyhnali protivládnych povstalcov.
Výbuch v meste Dará si vyžiadal najmenej dva životy
Samovražedný útočník vyhodil v sobotu do vzduchu svoje vozidlo na juhu Sýrie, informovali tamojšie štátne médiá. Atentát si podľa vyžiadal najmenej dve obete a bližšie neurčený počet zranených.
V prípade obetí išlo o miestnych obyvateľov. Sýrska agentúra SANA informovala, že k výbuchu došlo v srdci mesta Dará v ranných hodinách v blízkosti jednej čerpacej stanice.
Mesto je miestom zrodu takmer rok trvajúceho povstania proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, pripomenula agentúra Associated Press.
Zdroje sýrskej opozície popreli, že išlo o samovražedný útok, príčinu výbuchu však neuviedli, dodala agentúra Reuters.
Vláda popravila 44 dezertérov, tvrdia aktivisti
Sýrska vláda popravila 44 vojakov za pokus o dezertovanie z armádnej brigády, informovali v sobotu sýrski ľudskoprávni aktivisti.
Popravy sa uskutočnili na vojenskom letisku v provincii Idlíb blízko severnej hranice Sýrie s Tureckom v sobotu v skorých ranných hodinách, uviedli aktivisti so sídlom v severnom Libanone. Správy nebolo možné nezávisle overiť, upozornila agentúra DPA.
Asadove jednotky pokračujú v ostreľovaní mesta Homs
Ozbrojené zložky sýrskeho prezidenta Bašára Asada v sobotu medzitým pokračovali v ostreľovaní mesta Homs. Terčom ich útokov sa stala štvrť Džóbar, kde našli útočisko tisícky civilných obyvateľov, uviedli opoziční aktivisti.
Štvrť Džóbar susedí so štvrťou Báb Amr v Homse, z ktorej Asadove jednotky koncom týždňa vyhnali protivládnych povstalcov.
Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v sobotu zároveň uviedla, že stále vyjednáva so sýrskymi úradmi, ktoré odopreli jeho konvoju prístup do zničenej štvrte Báb Amro v Homse.
"MVČK a sýrsky arabský Červený polmesiac nevstúpili v sobotu do Báb Amr. Naše rokovania so sýrskymi orgánmi pokračujú s cieľom vstúpiť tam a pomôcť čo možno najväčšiemu počtu ľudí," informoval hovorca v Ženeve.
Zdôraznil, že tímy MVČK a Červeného polmesiaca vyrazili do Homsu až po súhlase sýrskych orgánov, ktoré odtiaľ vytlačili povstalcov. Pricestovali tam v piatok. V treťom najväčšom sýrskom meste strávia už druhú noc, dodal.
Na otázku, prečo nemôžu do štvrte Báb Amr, odpovedal: "Včera nám to vysvetlili bezpečnostnými dôvodmi."
Sedem nákladných vozidiel Červeného kríža s potravinami a ďalšími život zachraňujúcimi potrebami je od piatku zablokovaných v Homse, uviedla agentúra Reuters.
Telá dvoch zabitých novinárov previezli do Paríža
Telá americkej novinárky Marie Colvinovej a francúzskeho fotografa Rémiho Ochlika, ktorí zomreli počas raketového útoku sýrskej armády v meste Homs, boli v sobotu na palube francúzskeho lietadla prevezené do Paríža. Informovala o tom agentúra AP.
Po tom, čo sýrski predstavitelia v piatok odovzdali telá pracovníkom Medzinárodného výboru červeného kríža (MVČK), identifikovali ich poľský veľvyslanec Michal Murkocinski a francúzsky veľvyslanec Eric Xhevalier.
Odovzdaniu telesných pozostatkov diplomatom predchádzalo video zverejnené vo štvrtok, na ktorom opoziční aktivisti tvrdili, že Colvinovú a Ochlika už pochovali. Sýrski predstavitelia neskôr oznámili, že telá exhumovali a zabezpečia ich odovzdanie.
Pri útoku tiež utrpeli zranenia francúzska reportérka Edith Bouvierová a britský fotograf Paul Conroy.
Obaja pre sobotné vydanie francúzskeho denníka Le Figaro uviedli, že zahraniční novinári, ktorí prišli nedávno o život v sýrskom meste Homs, sa stali obeťami cieleného útoku.
"Prišlo najmenej k piatim po sebe idúcim výbuchom. Naozaj sme mali pocit, že na nás cielene útočia," popisuje Bouvierová začiatok celého nešťastia pre Le Figaro, ktoré ju do Sýrie vyslalo.
"Sýrski aktivisti, ktorí boli s nami, sú na podobné bombové útoky zvyknutí. Okamžite pochopili, že sme v ohrození. Povedali nám, že musíme ihneď odísť," pokračuje.
Colvinová a Ochlik mali podľa nej smolu v tom, že priestor centra opustili ako prví. Okamžite, ako vyšli z budovy, zasiahla ich raketa. Explózia bola podľa Bouvierovej "obrovská" a obaja novinári boli "na mieste mŕtvi".
Bouvierová mala viac šťastia ako jej kolegovia, keďže útok prežila, utrpela pri ňom však komplikovanú zlomeninu stehennej kosti. Na riadne lekárske ošetrenie pritom musela v obrovských bolestiach počkať až do návratu do vlasti.
Vo štvrti, ktorá patrila k baštám povstalcov a ktorú armáda ostreľovala takmer štyri týždne, uviazli aj Španiel Javier Espinosa a Francúz William Daniels.
Diplomati, aktivisti a Červený kríž sa intenzívne snažili dostať novinárov a telá zabitých preč.
Čína vyzvala sýrsku vládu na okamžité ukončenie násilností
Čína v sobotu vyzvala sýrsku vládu a povstalcov, pokúšajúcich sa zvrhnúť prezidenta Bašára Asada, na okamžité ukončenie všetkých násilností, najmä voči civilistom.
Naliehala na nich, aby "začali bezpodmienečný obsažný politický dialóg", ktorého mediátorom by bol nový poverenec OSN a Ligy arabských štátov pre sýrsku krízu, bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.
"Sýrska vláda a všetky zúčastnené strany by mali okamžite, plne a bezpodmienečne ukončiť všetky akty násilia, osobitne násilia na nevinných civilistov," citovala v sobotu čínska tlačová agentúra Sinchua z vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí.
Ministerstvo vyhlásenie vydalo v nedeľu ráno pekinského času, zmonitorovali ho v Londýne.
Turecko prirovnalo situáciu v Sýrii k balkánskym vojnám
Nedostatočný medzinárodný konsenzus ohľadne Sýrie povzbudzuje tamojšiu vládu, aby pokračovala so zásahmi voči svojim odporcom, pri ktorých prišli o život už tisícky ľudí, povedal v sobotu turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu.
Rozsah zabíjania v Sýrii sa podľa neho vyrovná krviprelievaniu počas vojen na Balkáne v 90. rokoch. Davutoglu zároveň prirovnal kroky sýrskeho režimu k "zločinom proti ľudskosti".
Šéf tureckej diplomacie to povedal na spoločnej tlačovej konferencii zo svojím talianskym rezortným kolegom Giuliom Terzim.
Obaja ministri kritizovali Sýriu kvôli blokovaniu konvoja Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) pri vstupe do ostreľovaním zničeného mesta Homs, dodala agentúra Associated Press.
Zo Sýrie do Libanonu utieklo do dve tisíc ľudí
Do dve tisíc Sýrčanov utieklo pred násilím cez hranice do severného Libanonu, informovala v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
"Tisíc až dvetisíc Sýrčanov prichádza zo Sýrie do Libanonu," povedal predstaviteľ UNHCR v Libanone Jean Paul Cavalieri.
Sýrske vládne jednotky v nedeľu ostreľovali mesto Kusajr blízko hraníc Sýrie a Libanonu. Cez hranice pred ostreľovaním a streľbou utekali najmä ženy a deti.
Od libanonskej hranice, ktorá je od mesta Kusajr vzdialená približne 12 kilometrov, bolo podľa svedkov počuť výbuchy.