„Voľte mňa, voľte svoju svetlú budúcnosť,“ zvolal z pódia najmladší kandidát na ruského prezidenta Michail Prochorov.
Možno vďaka svojmu veku vydržal predvolebný maratón najdlhšie a skončil svoju kampaň ako posledný – pár hodín pred tým, než v prvé minúty soboty nastúpil zákaz agitácie. Bojuje, aj keď podľa sociológov patrí medzi outsiderov.
Nemôže voliť Prochorova
Prochorov usporiadal v športovom komplexe Olympijskij v Moskve veľkolepý koncert. Prilákal množstvo mladých, ale aj staršiu ženu, ktorá hľadela zaľúbene na fotografiu biznismena a okolo krku si omotala šál s jeho menom.
„Rada by som ho volila, ale nejde to. Nemá šancu, hlas by som zahodila. Hoci som presvedčená antikomunistka, dám hlas Zjuganovovi, lebo ten jediný môže dostať Putina do druhého kola. A to by bolo naše veľké víťazstvo.“
Našimi myslela žena zjednotenú opozíciu, ktorá vlastne nemá v hre žiadneho kandidáta a ide do volieb len s heslom: „Za čestné voľby“. Už teraz hovorí o nespravodlivej kampani a machináciách s voličskými preukazmi.
Vďaka nim sa dá voliť aj mimo bydliska a mali by sa vydávať len výnimočne. V niektorých oblastiach sa však voličské preukazy rozdávali všetkým štátnym zamestnancom a nadriadení ich nútia hromadne hlasovať.
Niekde sa preukazy minuli, čo sa nestalo nikdy v histórii ruských volieb.
Opozícia tvrdí, že týmto spôsobom sa predovšetkým v regiónoch snažia miestni lídri zavďačiť Kremľu a nútia občanov dať hlas Vladimirovi Putinovi.
Oslavy a protesty
Podľa sociológov každú hodinu stúpa pravdepodobnosť, že si Rusko vystačí s jedným kolom, v ktorom presvedčivo zvíťazí Putin. Jeho kampaň bola aj najdrahšia – stála jeho volebnú pokladnicu vyše 400 miliónov rubľov.
Moskovčanov vydesila správa, že do metropoly mieri z rôznych regiónov Ruska vyše šesťtisíc príslušníkov špeciálnych policajných jednotiek.
Očakáva sa totiž, že bezprostredne po voľbách sa oba znepriatelené tábory – prívrženci a odporcovia Putina – vydajú do ulíc. Jedni budú oslavovať, druhí protestovať proti falšovaniu výsledkov.
Unikátne sú tohoročné prezidentské voľby v Rusku hneď z niekoľkých dôvodov. Prvýkrát sa hlava štátu volí na šesť rokov.
Výnimočný bude i stupeň kontroly, a to zo strany Ústrednej volebnej komisie, opozície i rôznych mimovládnych organizácií. Väčšinu volebných miestností budú prvýkrát sledovať špeciálne webkamery a záznam bude prístupný prostredníctvom internetu všetkým, ktorí sa včas zaregistrujú.
Posledná bitka
Zrejme nikdy ešte nesledovalo hlasovanie toľko pozorovateľov z najrôznejších inštitúcií a organizácií, ako to bude tentoraz.
Komunistický predák Gennadij Zjuganov v piatok na tlačovej konferencii vyhlásil, že „krajina ide do poslednej bitky“.
V skutočnosti v nedeľu len prebehne prvý boj, ktorý odštartuje sériu mítingov, demonštrácií a ideologických sporov.
Moskovská polícia už v piatok všetkých dôrazne upozornila, že nepovolené akcie bude tvrdo likvidovať.
Kliknite pre zväčšenie
Som putinovec a nehanbím sa za to
Pre časť mládeže je premiér idolom. Podporuje ho aj novinár, ktorý mu nafotil slávny kalendár so študentkami.
MOSKVA. Ešte nikdy sa ruská mládež tak vášnivo nezapojila do politiky ako tieto voľby. Priniesla recesiu, viac invencie a pohybu.
Za vôbec najúspešnejšími akciami stoja dvaja mladí podnikatelia, novinári a vydavatelia Vladimir Tabak a Maxim Perlin.
Mládež za Mr. Putina
Preslávili sa už pred dvomi rokmi. Putinovi venovali k narodeninám nafotený kalendár s obnaženými telami študentiek novinárok.
Na titulnej strane medzi prsami bol nápis: „Vladimir Vladimirovič, milujeme vás! Happy Birthday, Mr. Putin!“ Predalo sa ho vyše 100-tisíc kusov v celkovej hodnote 15 miliónov rubľov.
Vladimir Tabak má rád tak málo oblečené dievčatá, ako aj Putina a peniaze. Pred štyrmi rokmi skončil štúdium žurnalistiky, no novinárov neznáša.
„Dnes sa každý hanbí priznať, že je putinovec. Ja nie, ale viem, čo s tým dokážete najmä vy, cudzinci, urobiť. Vytiahnete si, čo sa vám hodí a vykreslíte ma ako nacionalistu, šialenca alebo mafiána,“ hovorí.
„My sme Židia. Nechceme, aby sa vrátili sovietske časy, keď sa nám Židom žilo ťažko,“ hovoria Tabak s Perlinom.
Aj preto venovali milióny rubľov, vlastných aj od sponzorov na to, aby v nedeľných voľbách zvíťazil Vladimir Putin.
Ako Brad Pitt
Putin oslovil časť mládeže a stal sa jej idolom. Niečo ako Brad Pitt alebo Old Shaterhand. Vzniklo niekoľko mládežníckych organizácií na jeho podporu ako NAŠI, Mestnyje, Molodaja gvardija alebo Novyje ljudi.
Tabak s nimi nechce mať nič spoločné. Je typickým predstaviteľom novo sa rodiacej strednej triedy, ktorý si na rozdiel od účastníkov opozičných mítingov zrátal, že prezident Putin bude pre jeho biznis výhodnejší, než nejaký liberál či intelektuál.
„Putina ja, ako aj iní ľudia, volím preto, že ostatní kandidáti sú skôr cirkusoví umelci než politici. Že dokážu dostať do ulíc stotisíc nespokojných? Len v Moskve. Inde nemajú šancu. Ale nás Rusov je 142 miliónov. Kde sú hladujúci baníci, rozzúrení robotníci? Tí by mohli urobiť revolúciu. Ale Rusko je sýte,“ tvrdí Tabak, ktorý vymyslel aj populárnu stránku mojputin.ru
Zo súčasných politikov sa mu nikto pre túto funkciu, okrem Putina, vhodný nezdá. Ale obdivuje Angelu Merkelovú.
Prehryzol by i to, že je žena, keby sa taká v Rusku narodila.
Petra Procházková
Autor: Z Moskvy od našej dopisovateľky Petry Procházkovej