SME

Taubinová: Rusi už vedia, že nie je len Putin

Ruská ochrankyňa ľudských práv Natália Taubinová oceňuje, že sa hnutiu proti Putinovi podarilo sformulovať politické požiadavky. Zhodnúť sa na vodcovi však bude ťažšie.

Natália Taubinová sa dvadsať rokov pohybuje vo sfére ochrany ľudských práv v Rusku. Za tú dobu pracovala pre celú radu organizácií, teraz už sedem rokov šéfuje fondu Verejný verdikt, nevládnej organizácii pomáhajúcej ľuďom, ktorí sa stali obeťami policajnNatália Taubinová sa dvadsať rokov pohybuje vo sfére ochrany ľudských práv v Rusku. Za tú dobu pracovala pre celú radu organizácií, teraz už sedem rokov šéfuje fondu Verejný verdikt, nevládnej organizácii pomáhajúcej ľuďom, ktorí sa stali obeťami policajn

Spomeniete si, kedy ste po prvý raz počuli o Vladimirovi Putinovi?

„Presne si nespomeniem, je to dávno. Ale bolo to koncom 90. rokov, keď už pracoval v Jeľcinovej administratíve. V lete 1999 sa stal premiérom a v zime prezidentom. Prvá vec, ktorá ma zarazila, bola jeho minulosť v KGB. V Rusku sa hovorí, že nič také ako bývalý čekista neexistuje. Na to som vtedy veľmi myslela. V každom prípade, pre nás všetkých bol Putin neznáma figúra, ktorá sa vzala bohvie odkiaľ. Nikto veľmi nevedel, čo od neho môžeme očakávať. Potom rozohnal nezávislú televíziu NTV – a hneď bolo jasné.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi vtedajším a dnešným Putinom?

„V tom, že on už do značnej miery stratil kontakt s realitou. Za tie roky nadobudol dojem, že nad ním vôbec nikto nie je, že si môže robiť čokoľvek, kedykoľvek, kdekoľvek a akokoľvek sa mu zachce.“

Teraz proti nemu stoja stotisícky ľudí s bielou stužkou. Sociológovia hovoria o prebudenej strednej triede, ktorej došlo, že z nej robí hlupákov. No i táto stredná trieda má veľmi rôznorodé politické postoje. Veríte, že až dôjde na lámanie chleba, nájdu tí ľudia zhodu?

„Považujem za pozitívne, že samotný odchod Putina zďaleka nie je jediným cieľom hnutia. Za tri mesiace protestov už si sformulovali jasné požiadavky. Prepustiť politických väzňov, vyšetriť volebné podvody. Reformovať volebný zákon a na jeho základe za dva roky zorganizovať nové prezidentské aj parlamentné voľby. To sú hlavné body. No je bez diskusie, že toto všetko môže dosiahnuť nakoniec len politicky. Čo znamená, že táto nesúrodá skupina sa bude musieť za niekoho postaviť. Či to dokáže, je veľká otázka.“

SkryťVypnúť reklamu

Javí sa na obzore nejaký nový líder?

„Mnoho sa hovorí o Alexejovi Navalnom, bojovníkovi proti korupcii, blogerovi, občianskom aktivistovi. No mňa osobne jeho narastajúca popularita dosť desí. Navalnyj vyznáva veľmi nacionalistické postoje. Volá po modernizácii, ale zároveň pomáha neonacistom organizovať ich Ruský pochod. Pokiaľ by mal byť budúci ruský líder takýto, bolo by to pre mňa nebezpečné.“

Vyhrá Putin prezidentské voľby už teraz v nedeľu, alebo bude druhé kolo?

„Jeho ľudia urobia všetko, aby sa to odbilo v prvom. To je jasné. Viete, oni sa vlastne ako víťazi správajú už teraz. Organizátori opozičných demonštrácií opisujú, ako sa teraz zrazu zmenil tón úradníkov na radnici, ktorí rozhodujú o povolení či zakázaní akcií. Odrazu vraj začali byť cynickí, drzí.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo nás vy tu strašíte? Kto si myslíte, že vám na to skočí? hovoria vraj. Jedinú šancu na druhé kolo vidím v pozorovateľoch. Nielen v tých, čo sú organizovaní pod hlavičkou nejakej inštitúcie, ale v úplne normálnych ľuďoch, ktorí budú po skúsenostiach z minulého decembra bedlivo sledovať, čo sa u nich vo volebnej miestnosti deje.“

Ako sa bude Putin správať po voľbách?

„Existuje celý rad scenárov, od krajne optimistického, že vypočuje opozíciu a začne s reformami, až po krajne pesimistický, že sa okamžite a veľmi tvrdo vyrovná s akýmkoľvek odporom. Väčšina ľudí sa prikláňa k strednému variantu. Že totiž Putin urobí pár akýchsi „polokrokov“, aby stlmil vášne, čo sa mu podarí a pôjde sa ďalej. Ja, úprimne povedané, neviem. Pripadá mi, že signály zatiaľ nasvedčujú skôr pesimistickému scenáru.“

SkryťVypnúť reklamu

Je niečo, čo podľa vás Vladimir Putin urobil dobre?

„Nie. Pripisujú mu zásluhu na pozdvihnutí životnej úrovni občanov Ruska. Ja si nemyslím, že je to jeho zásluha. Naopak, to, ako sa za jeho vlády rozmohla korupcia, nemá obdobu.

Áno, úplatky boli vždy súčasťou každodenného života. Za Sovietskeho zväzu sa pomocou úplatkov dalo pohodlne podnietiť alebo naopak, zastaviť trestné stíhanie. Ale nikdy, skutočne nikdy nebola korupcia taká rozbujnená ako teraz. Úplatky sú také samozrejmé ako nákup chleba.“

A čo biela stužka? Ako dlho ju „prebudená stredná trieda“ vydrží nosiť?

„Musíme dúfať, že dlho. Nachádzame sa vo veľmi dôležitom období, a ak toto hnutie zmizne, stratia sa aj šance čokoľvek zmeniť. Na veľmi, veľmi dlho.“

Autor: Adela Dražanová, MF DNES

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu