SME

Sedem hlavných hriechov (kvalít) Vladimira Putina

Najvplyvnejšia postava ruských moderných dejín VLADIMIR VLADIMIROVIČ PUTIN nie je jednorozmerná postavička.

(Zdroj: SITA/AP)

Najvplyvnejšia postava ruských moderných dejín VLADIMIR VLADIMIROVIČ PUTIN nie je jednorozmerná postavička. Jeho zápory sú pre niekoho vlastne kladmi.

Vyberte si sami, z ktorej strany sa na jedného z najvýraznejších politikov sveta pozriete.


1. Správa sa ako autokrat

Hra na ruskú demokraciu či riadenú demokraciu, ako jej niektorí hovoria, je veľká fraška. Ako raz povedala moskovská analytička Maša Lipmanová pre SME, je to taký autokrat ľahšieho typu.

Ruský parlament s nástupom Vladimira Putina prišiel o reálnu opozíciu a o všetkom v najväčšej krajine sveta aj tak rozhoduje len jeden muž. A je jedno, či v pozícii prezidenta, či premiéra.

Putin nediskutuje, svoje plány oznamuje, ako napríklad ten, že znovu, po tretí raz, bude kandidovať za prezidenta a na jeho miesto premiéra nastúpi Dmitrij Medvedev, ktorého si kedysi sám vybral za dočasného nástupcu.

Pre väčšinového Rusa je všetko, ako má byť. Kto by nahradil Putina? Pýta sa bežný televízny divák nasýtený pozitívnym spravodajstvom o ruskej stabilnej vláde.

Takzvaná demokratická opozícia je rozložená, nemá ani poriadny program a jej lídri, ak nerátame nové internetové hviezdy, sú okukaní a čajoví. Aj nezávislé prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že je to najpopulárnejší líder v krajine.

1.jpg

Na predvolebnom stretnutí. FOTO: SITA/AP

2. Nemá rád ľudské práva

Uzbecká armáda môže postrieľať za jeden večer stovky ľudí v meste Andižan, režim Bašara Asada môže zabiť vyše sedemtisíc Sýrčanov, a Vladimirom Putinom to nijako nepohne. Naopak, rád podporuje diktátorské režimy, najmä ak si nakupujú jeho tanky a protiraketové obrany.

Brutálnu silu neváhal použiť ani sám, keď ako nová hviezda ruskej politiky začal druhú vojnu proti Čečensku. A z „niktoša odniekiaľ zo zákulisia sa za štyri mesiace stal národný hrdina“, napísal Edward Lucas z Economistu vo svojej knihe Nová studená vojna.

To, že sa na území Ruskej federácie porušovali ľudské práva, nikdy nepovažoval Putin za problém a radšej rozprával o tom, že sa stal súčasťou svetovej koalície proti terorizmu. Večne kritických aktivistov označil za judášov platených zo Západu.

Pre Putinových voličov bola akcia proti Čečencom dôkazom, že im konečne vládne rázny politik, ktorému nechýba odvaha. Veď sú to všetci teroristi a k tomu ešte moslimovia, ktorí by si chceli odtrhnúť kúsok ruskej, na ropu bohatej krajiny.

A to, že Moskva nehlasuje na pôde Bezpečnostnej rady OSN ako Američania či Francúzi, je len dobre. Veď Rusko je svetová veľmoc, ktorá má svoje vlastné záujmy. S Putinom je krajina sebavedomejšia.

3. Skrotil si novinárov

Keď v deň Putinových narodenín zastrelili známu ruskú novinárku Annu Politkovskú, ruský prezident reagoval, že išlo len o bezvýznamnú žurnalistku. Pre divákov ruských televízií, ktoré o ňom v spravodajstve nepočuli nikdy nič zlé určite. Meno redaktorky novín Novaja Gazeta možno dokonca vtedy začuli prvýkrát.

S nástupom ruského premiéra Putina sa zmenili majitelia televízií, nový premiér si tam dosadil lojálnych majiteľov a veľké televízne hviezdy, ktoré sa ničoho nebáli, museli odísť. Kritická žurnalistika sa vytratila z televíznej obrazovky a presťahovala sa na internet.

Ruský divák je s televíznou zábavou spokojný. Páčia sa mu pravidelné niekoľkohodinové živé rozhovory s Vladimirom Putinom a jeho kritika mu v správach nechýba. Veď na to sú televízne debaty, kde si ľudia ako Viktor Jerofejev môžu slobodne zanadávať na režim.

V tlači nie je cenzúra, a kto má rád kritiku Kremľa, nech fičí na internete alebo si zapne rádio Echo Moskvy, ktoré, mimochodom, financuje Gazprom.

A to, že niekedy zomrie nejaký novinár, nuž to sa deje aj v Mexiku či Iraku, je to už raz také rizikové povolanie.

2.jpg

Opozícia protestuje, no prezidentom bude Putin opäť. FOTO: SITA/AP

4. Špión KGB

Ako napísala Anna Politkovská vo svojej knihe Putinovo Rusko, Putin sa nikdy nezbavil premýšľania dôstojníka KGB, ktorým bol počas studenej vojny v nemeckých Drážďanoch.

Osvojil si metódy jednej z najobávanejších tajných služieb na svete, a keď sa dostal k moci, ľudí z jej prostredia, silovikov, dosadil na strategické miesta. Od kancelárie v Kremli cez Gazprom, najväčšie podniky, výrobcov zbraní až po hlavné televízie.

Sofistikovaným systémom ovládol nielen Kremeľ, parlament, ale aj biznis. Sám Putin ako premiér v ruskej televízii povedal, že „niečo také ako bývalý čekista neexistuje“. Podozrivé výbuchy obytných domov v Rusku, ktoré obrátili verejnú mienku proti Čečencom, mali podľa niektorých rukopis ruskej tajnej služby FSB.

Putin je patriot. Na tom, že bol agentom, nie je nič, za čo by sa mal hanbiť. Aj George Bush starší bol v minulosti riaditeľom CIA. A z odhalenej ruskej špiónky Anny Chapmanovej sa stala národná hrdinka a navyše aj atraktívna celebrita.

Pozrite, aj otec zavraždeného agenta Alexandra Litvinenka teraz vyhlásil, že je mu ľúto, že jeho syn zradil svoju krajinu.

To, že Putin všade dosadil ľudí, ktorým môže veriť, je správne. Má krajinu pod kontrolou. Konšpirácie o FSB sú len západnou propagandou podporovanou zradcami ruského národa.

5. Plyn ako zbraň

Putin si veľmi dobre uvedomuje, že ruský plyn zohrieva skoro polovicu sveta, aj preto veľmi rýchlo ovládol so svojimi ľuďmi Gazprom.

Viaceré krajiny vrátane Slovenska sú takmer úplne závislé od jeho energetických surovín, čo pocítili počas plynovej krízy v roku 2008.

Putin neváha použiť Gazprom v geopolitických hrách, pretože Európa podcenila diverzifikáciu a keď je v núdzi, nemá na Moskvu žiadne páky. Aj také bohaté Nórsko, keď chcelo vstúpiť na ruský trh, úplne prestalo kritizovať Kremeľ.

Je to otázka ponuky a dopytu. Pozrite sa, ako sú s Ruskom spokojní Nemci. Ich bývalý kancelár Gerhard Shröder rád prijal lukratívny džob od najväčšieho plynárenského gigantu na svete a s Nord Streamom dosiahol to, aby tieklo menej plynu cez večne nespoľahlivú Ukrajinu a Bielorusko.

Za všetkým je len závisť, že vysoké ceny energetických surovín pomohli Putinovi a jeho krajine prekonať ťažké časy ekonomickej krízy.

3.jpg

Putin na veľtrhu vedy a technológii v Novosibirsku. FOTO: SITA/AP

6. Je to homo sovieticus

Putin považuje za najväčšiu chybu 20. storočia rozpad Sovietskeho zväzu. A z toho vychádza aj jeho základná geopolitická premisa: Západ je vždy proti nemu. Ak sa chce Európa chrániť protiraketovým dáždnikom proti Iránu, je to vlastne zbraň proti Rusom.

Putin rád kritizuje demokratický Západ, vyhýba sa však kritike Číny, Iránu, Severnej Kórey či Venezuely. Rusko stále vníma ako impérium, ktoré musí bojovať o svoju sféru vplyvu a zatiaľ sa mu, minimálne v Strednej Ázii a Bielorusku, darí.

Dokonca po vojne s Gruzínskom si privlastnil najkrajšiu časť krajiny Abcházsko. O gruzínskom rodákovi Stalinovi hovorí zásadne vždy viac v dobrom ako v zlom. Namiesto o zločinoch komunizmu či okupácii pobaltských krajín radšej rozpráva o Veľkej vlasteneckej vojne.

Nie je náhoda, že momentálne najsilnejšou opozíciou v parlamente je komunistická strana. Sovietsky zväz bol veľmocou, ktorá často vyhrávala nad Spojenými štátmi.

Nemali by sme vo svojej minulosti hľadať vždy len niečo zlé, ale skôr vyzdvihovať kladné črty. Veď Stalinovi či Ivanovi Hroznému išlo vždy len o to, aby bolo Rusko silné. A rovnako je na tom aj Putin.

7. Z najbohatšieho Rusa urobil politického väzňa

Putinovi nestačilo, že niekdajšieho najbohatšieho Rusa a majiteľa Jukosu poslal na deväť rokov do väzenia za daňové podvody. Vymyslel si aj druhý kontroverzný proces, podľa ktorého jeho firma vlastne ukradla všetku ropu, ktorú vyťažila.

Michail Chodorkovskij, oligarcha, ktorý financoval opozíciu proti nemu, je tak stále vo väzení a vždy čo najďalej od svojej rodiny v Moskve.

Vďaka Putinovi je po divokých 90. rokoch za Borisa Jeľcina v Rusku znovu pokoj a stabilita. Oligarchovia, čo museli utiecť z krajiny, len zneužívali systém.

Na Chodorkovskom je síce sympatické, že neušiel, hoci vedel, čo sa s ním stane, nemal byť však taký drzý a miešať sa do politiky. Na rozdiel od Ukrajiny tu v politike nemajú hlavné slovo oligarchovia, ale Putin. A tak je to dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 839
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 520
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 996
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 757
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 901
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 378
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 976
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Víťazná fotografia World Press Photo 2024. Jej autorom je Mohammed Salem.

Vyhlásili víťazov World Press Photo 2024.


Neprehliadnite tiež

Ruskí vojaci na fronte.

Trestaneckým oddielom často chýba vybavenie.


ČTK
Časť dronu Šahíd zostreleného neďaleko Kupianska na Ukrajine.

Lufthansa v apríli nepoletí do Teheránu a Bejrútu.


TASR

Podľa meteorológov môže napadnúť 15 až 40 centimetrov snehu.


TASR
Detské obete izraelských útokov na Rafah.

Tisícky ďalších detí utrpeli zranenia a tisícky ďalších sú na pokraji hladomoru.


SITA

Sportnet

Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
Carlos Sainz z Ferrari na tlačovej konferencii po Veľkej cene Japonska.

Audi vstúpi do formuly 1 v roku 2026.


Na snímke zľava rozhodcovia stretnutia Tomáš Roszbeck, Peter Ziemba a Tomáš Vorel.

Musíme komplexne zhodnotiť situáciu, reagoval Ružbarský.


a 1 ďalší
Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


SkryťZatvoriť reklamu