Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Keď ho v novembri 2009 zvolili, novinári v Bruseli vtipkovali, že najhoršiu krízu v dejinách Európskej únie možno jej nový prezident prespí.
Prvé vyhlásenia stáleho predsedu Európskej rady, ako oficiálne znie funkcia, ktorú zaviedla Lisabonská zmluva, boli monotónne a bez emócii.
Slávne poznámky britského euroskeptika Nigela Farageho, že má Herman Van Rompuy "charizmu vlhkej handry", a že je to "druhoradý bankový úradník" boli urážajúce, ale mnohí s ním v tichosti súhlasili.
Herman Van Rompuy však obstál. Vo štvrtok večer ho európski lídri potvrdili vo funkcii stáleho predsedu Európskej rady na ďalšie dva a polročné obdobie a k tomu bude viesť summity eurozóny.
Rešpekt si získal trpezlivosťou a kompromismi
Navonok sa veľa nezmenilo. Európania stále nevedia, kto je 64-ročný Herman van Rompuy a nemecká kancelárka Angela Merkelová s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym sa stále nemusia obávať, že ich nový šéf únie zatieni.
Bývalý belgický premiér nerozdáva rozhovory a nepotrebuje sa predvádzať navonok.
Rešpekt a vplyv si v únii získal tým ako trpezlivo dokáže vyjednávať v pozadí a navrhnúť riešenie, prijateľné pre všetkých. "Je to veľmi šikovný taktik," pochválil ho eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn.
Politici ho chvália za to, ako sa snaží riešiť dlhovú krízu, novinári si pochvaľujú, že dáva na Twitter výsledky summitu skôr, než ich prežujú európski úradníci do oficiálnych vyhlásení.
Takže môžu z neosobného Bruselu citovať konkrétnu osobu. Twitter použil Van Rompuy aj vo štvrtok večer, keď ho európski lídri opätovne potvrdili vo funkcii.
Farage: V skutočnosti je oveľa horší
"Je mi veľkou cťou, že ste sa všetci rozhodli požiadať ma, aby som zostal vo funkcii predseda Európskej rady ešte jedno funkčné obdobie," napísal staronový prezident Európskej únie.
Vo svojej ďakovnej reči potvrdil, že bude naďalej človekom v pozadí.
"Mojou úlohou je byť strážcom dôvery: podporovať porozumenie okolo tohto stola a zachovať dôveru obyvateľov úniu."
Opatrnejšie slová na staronového prezidenta volil aj jeho najslávnejší kritik Farage, ktorý počas summitu ochotne poskytoval rozhovory novinárom v presscentre. Hoci, možno len preto, že za posledné urážky dostal pokutu Európskeho parlamentu.
"V skutočnosti je oveľa horší než som si myslel, že bude, a verte mi, jeho obliekanie sa nezlepšilo ani trochu," povedal britským médiám.