BEJRÚT. Sýrska armáda po 26 dní trvajúcom ťažkom ostreľovaní mesta Homs vyhnala protivládnych povstalcov zo štvrti Báb Amr. Informovala o tom agentúra Reuters.
Aktivisti tvrdia, že sýrske vládne sily začali prenasledovať a zabíjať povstalcov, ktorí v štvrti zostali, aby kryli "taktický ústup" svojich spolubojovníkov.
Sýrske provládne zdroje oznámili, že vládni vojaci vo štvrtok "zlomili chrbticu" povstania.
Opoziční aktivisti vo videonahrávkach uviedli, že dvoch západných novinárov, ktorých minulý týždeň zabili v sýrskom Homse, pochovali v tej istej časti mesta, kde prišli o život.
Povstalecká Slobodná sýrska armáda oznámila, že sa zo štvrte z "taktických dôvodov" sťahuje, aby pred bojmi chránila ľudí, ktorí tam ostali uväznení.
Väčšina zo 100-tisíc obyvateľov štvrte však už aj tak svoje domovy zo strachu pred neutíchajúcim násilím opustila.
O život prišlo v piatok najmenej 35 ľudí vrátane desiatich na predmestí Báb Amr. Šéf Sýrskeho observatória pre ľudské práva Ramí Abdel Rahmán povedal, že okolnosti ich smrti "sú nejasné".
V provincii Homs zahynulo najmenej 12 ľudí vrátane piatich detí, keď raketa zasiahla demonštráciu v meste Rastán, ktoré je v rukách povstalcov a vládne sily ho ostreľujú.
Ďalšie obete hlásia z provincie Idlíb a z miest Deír Ezzor, Halab a Hamá.
Červený kríž čaká na vstup do Báb Amr
Sýrske orgány zabránili humanitárnemu konvoju s potravinami a ďalšou pomocou, ktorý dorazil do Homsu, vstúpiť do zničenej štvrte Báb Amr.
Oznámil to Medzinárodný výbor Červeného kríža.
Jeho šéf Jakob Kellenberger označil rozhodnutie nepustiť konvoj siedmich kamiónov do Báb Amru za "neprijateľné".
Konvoj podľa neho zostane v Homse cez noc v nádeji, že mu umožnia vstúpiť do ťažko skúšanej štvrte "vo veľmi blízkej budúcnosti".
Situácia v Homse, ktorý podobne ako celý Blízky východ zasiahlo studené počasie, je dramatická.
V meste je sneh, výpadky elektriny aj pitnej vody sú čoraz častejši e, nefungujú telefóny, nemocnice už nemajú ani základný materiál a ľudia tam umierajú na banálne ochorenia. Chýbajú tiež potraviny, palivo aj hygienické potreby.
Z mesta odviezli aj dvoch zranených západných novinárov, aj telá dvoch ich zabitých kolegov Marie Colvinovej a Rémiho Ochlika.
Francúzsko zatvorí svoju ambasádu
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že jeho krajina zatvorí svoje veľvyslanectvo v Sýrii.
Ako dodal, Francúzsko je tiež pripravené zvýšiť podporu sýrskych protivládnych povstalcov, ak na to dá OSN zelenú, citovala agentúra Reuters.
"Neurobíme nič bez rezolúcie," povedal Sarkozy na summite v Bruseli. Pripomenul, že Francúzsko podporuje vytvorenie humanitárnej zóny v blízkosti jednej strany sýrskych hraníc.
"Je frustrujúce vidieť, ako stúpa počet mŕtvych," podotkol Sarkozy a zároveň varoval, že páchatelia zločinov proti ľudskosti sa budú zodpovedať pred medzinárodným súdom.
"Všetci diktátori jedného dňa zaplatia za svoje činy," dodal Sarkozy.
Obama: Asadove dni sú spočítané
Pridal sa k nemu aj americký prezident Barack Obama. Vyhlásil, že vláda Bašára Asada sa chýli ku koncu a jeho "dni sú spočítané".
Washington podľa neho vytrvalo pracuje na tom, aby sa Sýria mohla stať demokratickou krajinou.
"Odhadujeme, že jeho dni sú spočítané," vyhlásil americký prezident v narážke na al-Assada. "Pracujeme so svetovou komunitou na tom, aby sme to dosiahli," vysvetlil.
Obama však priznal, že Sýria je komplikovanejší prípad ako Líbya, kde sa západným spojencom podarilo vojensky zvrhnúť režim vodcu Muammara Kaddáfího.
Problémom tiež podľa neho je, že krajiny ako Rusko a Čína blokujú snahy OSN o vyriešenie konfliktu.
Obama ale poukázal na vznik skupiny Priatelia Sýrie, ktorej deklarovaným cieľom je vyriešenie krízy v tejto občianskou vojnou zmietanej krajine.
Prezident nepriamo priznal, že neformálny spolok by mohol prispieť k pádu Asadovho režimu.
"Môže urýchliť odovzdanie moci do rúk mierovej, stabilnej a reprezentatívnej sýrskej vlády," vyhlásil.