„Pre blaho mňa a mojich detí,“ odpovedala na otázku, prečo rozdáva práve popoludní v centre Moskvy tulipány, mladá blondína. Krásavica, študentka Moskovskej univerzity Lenočka.
„Len on Vladimir Vladimirovič zabezpečí nám mladým slušnú budúcnosť. Dôstojný život, stabilitu a prosperitu,“ pozerala sa mi priamo do očí a podala mi aj jednu kyticu.
Bola príliš rozumná, myslela na deti, ktoré sa jej ešte nenarodili, a správala sa až priveľmi zodpovedne. Akciu, ktorú organizovala jedna z mládežníckych iniciatív Sieť na podporu Vladimira Vladimiroviča, si vybrala na internete.
Posledné mítingy
Bola jednou z posledných svojho druhu pred nedeľňajším hlasovaním. Aj opozičný tábor využil štvrtok a poslal do boja desaťčlennú skupinu mladých mužov zo strany Jabloko.
Tí popoludní rozvinuli priamo pri vchode do jednej z kancelárií pre styk s verejnosťou premiéra Putina transparent s nápisom „Putin, protesty neuhasíš“ a jeho fotografiu, ako sedí v kabíne vrtuľníka a hasí lesy.
Premiér skutočne v roku 2010 počas ničivých letných požiarov lesov osobne lietal vrtuľníkom a hasil. Jeden z aktivistov zrazu polial plagát horľavinou a zapálil.
Aj keď hlasovanie ešte neprebehlo, oba znepriatelené tábory, ktoré môžeme označiť ako putinovci a ostatní, včera priniesli obrovské množstvo dôkazov o falzifikáciách či príprave na ne.
Putinovci vo štvrtok prvý raz verejne obvinili opozíciu, že to ona chce falšovať voľby. Buď vo svoj prospech alebo dokonca v prospech Putina, čo sa plánovane prevalí a zdiskredituje ho.
Video o manipulácii
Prokuratúra už aj vyšetruje, ako je možné, že sa už teraz na internete objavili vopred nakrútené reportáže, akoby zo dňa volieb.
Na videozázname sú akoby priamo nakrútené pokusy manipulovať výsledky či vhadzovať viac volebných lístkov. Podľa polície sa zrejme niekto snaží diskreditovať voľby tým, že o nich vopred nakrúti kompromitujúce materiály.
Či video vyhotovila skutočne opozícia, ako sa snaží naznačiť prokuratúra, alebo ide o rafinovaný pokus putinovcov očierniť ju, zatiaľ nie je možné zistiť. V Kazani je zasa údajne akási manufaktúra na „výrobu“ falošných hlasovacích lístkov.
V obyčajnom byte ich študenti vypĺňajú podľa zoznamov obyvateľov jednotlivých domov a za každý exemplár dostanú desať rubľov.
Títo „voliči“ budú podľa blogerov, ktorí o udalosti informovali, pripísaní k zapadnutým volebným obvodom na opustených železničných staniciach alebo v obchodných centrách.
Pomôže webkamera
Množia sa i anonymné svedectvá, ako sú zamestnanci škôl či závodov nútení hlasovať kolektívne v zvláštnych volebných miestnostiach mimo svojho bydliska.
Tieto i iné volebné epizódy znižujú dôveru občanov vo výsledky hlasovania. Podľa Ruského centra na prieskum verejnej mienky je 50 percent ruských občanov presvedčených, že bez podvodov sa voľby nezaobídu.
Avšak väčšina sa tiež domnieva, že pôjde o nepodstatné priestupky a víťazstvo Vladimira Putina bude neotrasiteľné.
„Hlavný nápor bude predsa len 4. marca,“ potvrdila SME Valentina Josifovna Denisenková z nezávislej asociácie Golos, ktorá monitoruje v Rusku chod volieb už od roku 2000.
Tohto roku budú pozorovatelia pracujúci pre Golos kontrolovať i umiestnenie špeciálnych webkamier, ktoré nechal inštalovať do časti volebných miestností sám Vladimir Putin.
Reagoval tak na početné obvinenia z falzifikácií počas jesenných parlamentných volieb. „Na vynaliezavosť ľudí je každá technika krátka,“ konštatuje Denisenková.
Napriek viacerým pokusom ovplyvniť výsledky volieb ešte pred tým, než sa uskutočnia, pokladá novinár a publicista Maxim Ševčenko tohoročnú kampaň za najslobodnejšiu v ruskej histórii.
Autor: Z Moskvy od našej spolupracovníčky Petry Procházkovej